Interpretacja wyników, czy kupić herceptynę?

Wysłane przez Aleale123 

Aleale123 (offline)

Post #1

25-03-2021 - 11:04:56

Czy zastosowane leczenie jest odpowiednie i czy wykupywać dodatkowo herceptynę.
Dzień dobry mam 36 lat.
Rozpozanie po amputacji piersi z procedurą węzła wartowniczego.
Guz I-III - rak przewodowy in situ DCIS, typ czopiasty i nieczopiasty, wariant lity NG3. Ogniska raka in situ rozproszone w obrębie gruczolakowłókniaka wewnątrz i zewnątrzkanalikowego o największym wymiarze 6,5 cm. Ponadto ogniska inwazji raka NST typu G3, największe ognisko o wymiarze 0,7 cm. Inwazja naczyń i okołonerwowa - nieobecna.
IV-V- Zmiana - Na przekroju utkanie gruczołowe sutka.
02-Brodawka sutkowa, 03-kwadrat górno-zewnetrzny, 04-kwadrat dolno-zewnętrzny, 05-kwadrat dolno-wewnetrzny, 06-kwadrat górno-wewnętrzny-przekroje brodawki sutkowej oraz gruczołu piersiowego. Utkanie nowotworowe nieobecne.
Pobrano łącznie 5 węzłów chłonnych wartowniczych. Utkanie nowotworowe nieobecne.
Margines głęboki z m. piersiowego większego - przekroje tkanki tłuszczowej, tkanki łącznej włóknistej oraz fragment mięśnia poprzecznie prążkowanego. Utkanie nowotworowe nieobecne.
pT1bN0(sn-) (i-)
Opis makroskopowy.
Gruczoł piersiowy ze skórą. Na przekroju na obszarze o wymiarach 6,5x5x2,8 cm dość wyraźnie odgraniczony guz barwy beżowej, ziarnisty, położony w odległości 4 cm od granicy wewnętrznej, 4 cm od granicy zewnętrznej, 0,7 od granicy górnej, 3 cm od granicy dolnej, 0,3 cm od granicy głębokiej, 1 cm od skóry. W odległości 1 cm od guza obecna zmiana zlokalizowana a granicy kwadratów wewnętrznych. Zmiana o wymiarach 1,5x1x0,5 cm.
Guz l-lll - guz, IV-V - zmiana.
Receptory ER, PGR ujemne
Her2 3+
Kib67 MIB-1 (+), 70%
Zaproponowano 4AC co 2 tygodnie i 12 Pakitaksel co tydzień. Rozważam wykupienie prywatnie herceptyny.
Proszę powiedzieć czy warto przyjmować w moim wypadku herceptynę i ile dawek?
Czy zaproponowana chemia jest odpowiednia?
Jakie rokowanie?
Bardzo dziękuję za odpowiedź i życzę zdrówka☺️

renatar (offline)

Post #2

25-03-2021 - 12:53:52

sieradz 

AleAle musimy poczekać na Tomasza.

T3NOMO/ER10 PR10procent\12 taksanów,3AC,lampek 25.Tamoksifen.Inwazyjny śluzowy.

Tomasz. (offline)

Post #3

25-03-2021 - 13:26:25

Pruszków 

Znów Tomasz do tablicy.. uśmiech
Rak bez receptorów steroidowych o złośliwości dużej G3 i adekwatnie dużym markerem proliferacji Ki67.
Ponieważ jest komponenta inwazyjna i nie ma wskazan do antyhormonów- w tej sytuacji chemioterapia potrzebna.
Ale są korzystne czynniki rokownicze. Brak złośliwości miejscowej (naciekania z ogniskami martwicy, angioinwazja, neuroinwazja), do tego komponenta inwazyjna w max. rozmiarze 0,7 cm. Do tego zachowane marginesy cięcia i węzły wartownicze bez przerzutów raka.
Trochę nietypowy to wynik, że guz G3 6,5x5x2,8 cm w złosliwości G3 okazał się przedinwazyjny, a inwazyjny jest rak o średnicy 0,7 cm. Nie zmienia to jednak sytuacji- chemioterapia potrzebna.
Teraz forsowność. Ja bym na takim miejscu zastosował terapię bez antracyklin (adriamycyny- doxorubicyny). Taxol z cyklofosfamidem (TC). Chodzi o zabicie komórek które ew. przedostały się z krwioobiegiem. To wystarczy. Szkoda serca.
Herceptyna zbędna. Większe obciązenie organizmu, które absolutnie potrzebne nie jest (koszty większe niż spodziewane korzyści).

renatar (offline)

Post #4

25-03-2021 - 13:45:14

sieradz 

Dzięki Tomaszu i sorki ale kto jak nie ty.

T3NOMO/ER10 PR10procent\12 taksanów,3AC,lampek 25.Tamoksifen.Inwazyjny śluzowy.

Tomasz. (offline)

Post #5

25-03-2021 - 14:13:41

Pruszków 

Są już aktywne osoby dobrze mnie wyreczajace. Szefowa się tylko ociaga. "Jak zobaczę twój wpis to już dalej nie czytam"... Lenistwo niektórych ogarnia. A prawdę powiedziawszy to wysyp raków w ostatnim czasie działa tak trochę deprymujaco. Na niektóre wątki niełatwo odpisywać.

Aleale123 (offline)

Post #6

25-03-2021 - 16:10:54

Dziękuję bardzo za odpowiedź

Aleale123 (offline)

Post #7

27-03-2021 - 07:28:13

Cześć.
Ku mojemu wielkiemu zaskoczeniu zmieniono mi schemat leczenia 4AC co 3 tygodnie, potem 12 paklitaksel co tydzień i z rezerw lekowych włączono mi herceptynę. Chyba się ciesze. Co myślicie? Pozdrawiam

Tomasz. (offline)

Post #8

27-03-2021 - 16:09:58

Pruszków 

Aleale123
Cześć.
Ku mojemu wielkiemu zaskoczeniu zmieniono mi schemat leczenia 4AC co 3 tygodnie, potem 12 paklitaksel co tydzień i z rezerw lekowych włączono mi herceptynę. Chyba się ciesze. Co myślicie? Pozdrawiam
czyli nic odkrywczego nie zaproponowali. Dla mnie jest zdumiewające to, że przy obciążeniu herceptyna dowalają jeszcze antracykliny. I to doxorubicyne a nie epirubicyne która jest wyraźnie lżejsza dla serca.
Jeśli nie TC to choćby taxol (on być musi) z silniejszą od cyklofosfamidu karboplatyna.
Cóż, Twój organizm będzie musiał udźwignąć ciężar leczenia.

Aleale123 (offline)

Post #9

27-03-2021 - 19:31:05

Dzięki Tomasz za odp. Muszę to przetrwać bo cel jest jeden być wyleczonym. Może taka ciężka chemia bo to Ki 67 takie wysokie. A z herceptyna to się cieszę bo wszędzie piszą że to lek na tego raka her dodatniego

Tomasz. (offline)

Post #10

27-03-2021 - 22:41:01

Pruszków 

Herceptyna- no powiedzmy. Jest jakaś ochrona. Ale AC+T dla sytuacji, gdy jest chora po mastektomii? A kompoenta inwazyjna ma 0,7 cm średnicy? Może są inne nieznane aspekty?

Aleale123 (offline)

Post #11

28-03-2021 - 08:26:53

Początkowo biopsja wykazała że to DCIS_duża zmiana 5 cm, która urosła w dwa miesiące.
Mastektomia wykonana ze względu na mały biust. Dobiero po operacji znaleźli tego gorszego.
I reszta jak tam u góry.
Chemię AC już zaczęłam więc nie mam już odwrotu ????.
Poza tym dziękuję że odpisujesz. To fajnie...
Pozdrawiam i życzę miłego dnia ☺️
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Użytkownicy online

Gości: 277
Największa liczba użytkowników online: 77 dnia 11-10-2011
Największa liczba gości online: 14207 dnia 25-04-2022