Bardzo proszę o interpretację

Wysłane przez Alexix 

Alexix (offline)

Post #1

05-08-2021 - 12:46:37

Poznań 

Witam, proszę o ocenę wyniku mojej koleżanki Mamy.
Histopatologia wynik: nowotwór złośliwy głównie wrzecionowatokomorkowy z rozległym szkliwieniem, wysokim indeksem mitotycznym, polami martwicy, całość obrazu przemawia najbardziej za rakiem metaplastycznym.

CK1/3(+) ERec w pojedynczych komórkach (+) (1/8), PRec (-), p63 (+), SMA (+), S100 (-), CK(5/6) (+), Ki67 20%, HER 2 negatywny, CD34 (-)

Byla u lekarki, która jako leczenie chce dać chemię czerwona, później naświetlania i operacja. Wczoraj ta Pani miała robione TK brzucha czy nie ma przerzutów, czekamy na wynik.

Tomasz. (offline)

Post #2

05-08-2021 - 15:43:51

Pruszków 

Brak stopnia złośliwości wg Blooma-Richardsona, brak stanu węzłów i szacowanej wielkości guza.
Jest niespójność danych.
Indeks mitotyczny na poziomie 20% to nie jest znów aż tak wysoki wynik, jak na raka bezreceptorowego. Być może guz jest duży- skoro przy Ki67 doszło do obszarów martwicy.
Ponieważ rak jest bezreceptorowy i ma cechy istotnie obciążające rokowanie- chemioterapia jest niezbędna.
Ja bym się jednak starał wyjaśnić podane wątpliwości i przebadać próbkę po raz drugi.
Być może zamiast standardu AC dobrze byłoby rozważyć rezygnację z cyklofosfamidu i zastosować karboplatynę z doxorubicyną lub karboplatynę z taxolem.

Kasia555 (offline)

Post #3

13-08-2021 - 13:20:26

hej dziewczyny, 2 tygodnie temu wyczułam w prawej piersi guzek, oto wymiki z usg :
pierś prawa na godzinie 2-3 w miejscu wyczuwalnego zgrubienia dobrze odgraniczony, hypoechogeniczny owalny guzek wielkości 10x8mm - FA.
W sąsiedztwie mniejsza zmiana o podobnym obrazie wielkość 4x3mm. BIRADS 4a.
Pierś lewa: na godzinie 6, w przyleganiu do zrazika tłuszczowego widoczny słabo odgraniczony, nieco nieregularny hypoechogeniczny obszar
wielkości 6mm - BIRADS 4b. -wymag BAG. W poniedziałek miałam BAG z obu piersi, strasznie się martwie, wynik za 3 tygodnie,
mam 4 latka w domu i boje się bardzo sad smiley co powiecie na te wyniki

Zdziwiona71 (offline)

Post #4

13-08-2021 - 21:32:21

Bialystok 

Kasia ,raczej nikt nic nie powie ,trzeba czekać na wyniki,wiem to jest trudne ale każda z nas przechodziła przez to ,trzymam kciukipociesza

Tomasz. (offline)

Post #5

14-08-2021 - 15:24:46

Pruszków 

Kasia555
hej dziewczyny, 2 tygodnie temu wyczułam w prawej piersi guzek, oto wymiki z usg :
pierś prawa na godzinie 2-3 w miejscu wyczuwalnego zgrubienia dobrze odgraniczony, hypoechogeniczny owalny guzek wielkości 10x8mm - FA.
W sąsiedztwie mniejsza zmiana o podobnym obrazie wielkość 4x3mm. BIRADS 4a.
Pierś lewa: na godzinie 6, w przyleganiu do zrazika tłuszczowego widoczny słabo odgraniczony, nieco nieregularny hypoechogeniczny obszar
wielkości 6mm - BIRADS 4b. -wymag BAG. W poniedziałek miałam BAG z obu piersi, strasznie się martwie, wynik za 3 tygodnie,
mam 4 latka w domu i boje się bardzo sad smiley co powiecie na te wyniki
W trybie pilnym wykonałbym badania genetyczne odnośnie mutacji która może predestynować do rozwoju raka. To, z uwagi na zmiany w obu piersiach.

Kasia555 (offline)

Post #6

17-08-2021 - 22:50:36

Dziękuję, dalej czekam na wynik, mam pytanie odnośnie badania genetycznego, jak się dokładnie nazywa takie badanie, i czy wykonuje się go poprzez pobranie krwi? Zrobiłabym je prywatnie, jestem z Żor ( Śląsk) może ktoś mi podpowie? I jakie to są koszty?

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 17-08-2021 - 22:54:26 przez Kasia555.

Magdaaa (offline)

Post #7

19-08-2021 - 18:21:01

Kasiu, badania genetyczne są z krwi. Podstawowe to BRCA 1, ale warto zrobić więcej genów. Moja mama jak zachorowała miała wykonanych bodajże 5, ja niestety tylko BRCA 1 (u nas obu wyszły ujemne). Nie musisz ich wykonywać prywatnie. Mi skierowanie bez problemu wypisała ginekolog, myslę, że również lekarz rodzinny kiedy pokażesz mu swoje wyniki powinien Ci takie skierowanie wypisać. Kolejki na NFZ są długie (ja czekałam 3 miesiące), ale warto zrobić. Jeśli chodzi o wykonanie to musisz poszukać w Internecie gdzie takie badania są możliwe w jak najmniejszej odległości od twojego miejsca zamieszkania.

Kasia555 (offline)

Post #8

20-08-2021 - 15:52:44

Bardzo dziękuję za odpowiedź, wlasnie dostałam wyniki i wygląda na to ze jest dobrze o to wynik

(1)piers lewa g.6: LCE1731
(2)piers prawa g.2-3: LCE1732
Liczba pobranych bloków 2
Opis mikroskopowy:
Ad.1 łagodna dysplazja włuknista gruczołu piersiowego
Ad.2 włókniako-gruczolak gruczołu piersiowego

Wydaje mi się ze to dobre wieści,ale proszę o potwierdzenie i czy coś z takimi zmianami się robi??

Tomasz. (offline)

Post #9

20-08-2021 - 21:26:49

Pruszków 

1. Nie jest to rak. Więc wiadomość dobra.
2. W piersiach trwają procesy chorobowe powodujące dysplację. Jak na 37 lat, to młody wiek na takie procesy o cechach zwyrodnienia. Trzeba się im uważnie przyglądać (częste kontrole w poradni chorób sutka). Dysplazja może (choć nie musi) przejść w metaplację- co jest procesem nowotworzenia.
3. Gruczolakowłókniak sam się nie rozejdzie. będzie wymagał zoperowania tak, czy siak.

renatar (offline)

Post #10

21-08-2021 - 05:44:51

sieradz 

Kasiu bardzo się cieszę.

T3NOMO/ER10 PR10procent\12 taksanów,3AC,lampek 25.Tamoksifen.Inwazyjny śluzowy.

Magdaaa (offline)

Post #11

21-08-2021 - 08:15:28

Super wiadomośćok

Zdziwiona71 (offline)

Post #12

21-08-2021 - 19:57:46

Bialystok 

Kasia ,super wiadomoscbrawo

Kasia555 (offline)

Post #13

22-08-2021 - 06:26:42

Dziękuję za wsparcie w tym stresujących dla mnie czasiebuziak bardzo mi pomoglyscie, jesteście kochane! Dziękuję również za szybka interpretacje, dużo się tutaj nauczyłam brawotrzymam za was kciuki i będę tu zagladac
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Użytkownicy online

Gości: 846
Największa liczba użytkowników online: 77 dnia 11-10-2011
Największa liczba gości online: 14207 dnia 25-04-2022