Przerzut czy nowy rak(jajnika)

Wysłane przez Marekzmarek 

Marekzmarek (offline)

Post #1

22-10-2021 - 09:15:43

Jestem rok po operacji raka piersi T2N0M0. Węzły chlonne pooperqcyjnie czyste. Rak z receptorami ponad 90%, biore tamoxifen. W maju wykryto u mnie torbiel jajnika okolo 5cm. Wykonałam test roma, (ponizej 4) i ca 125 na poziomie 62. Teraz torbiel urósł(około 6-7cm). Wykonanalam ca 125(ponad 3500) oraz ca 15-3(ponad 1300). To zapewne rak jajnika, ale czy to "przerzut"z piersi? Czy po prostu rozwinal się na jajniku?

Magdaaa (offline)

Post #2

22-10-2021 - 17:34:02

Witaj. Rak piersi rzadko przerzutuje do jajnika. Najczęściej są to kości, płuca, wątroba i mózg. Patrząc na twoje parametry T2N0M0 wydaje mi się, że to prędzej jak już to nowy rak. W jakim wieku zachorowałas na raka piersi i czy były u Ciebie w rodzinie przypadki raka piersi lub jajnika? Jeśli były takie przypadki lub gdy zachorowałaś na raka piersi w młodym wieku powinnaś mieć zrobione badania genetyczne w kierunku mutacji. Jeśli okazałoby się, że coś onkologicznego dzieje się z jajnikami zrób te badania koniecznie. W razie wykrycia mutacji można wdrożyć inne leczenie. Powodzenia

Marekzmarek (offline)

Post #3

22-10-2021 - 18:18:23

W rodzinie 0 przypadków, wiek 46 lat.
ca 125(ponad 3600), to rozumiem ze tak musi byc prxy raku jajnika ale dlaczego ca 15-3 jest ponad 1300? Sugeruja mi ze to przerzut, a myślałam że nie może byc przerzutu jesli N0 i w operacji pobrane wezly byly czyste.

Magdaaa (offline)

Post #4

22-10-2021 - 20:09:28

Czyli zachorowałaś w młodym wieku. Zrób koniecznie badania genetyczne w kierunku mutacji BRCA1 i BRCA2 (poczytaj w Internecie informacje o mutacjach). Węzły czyste to dobry prognostyk ale niestety rak oprócz drogi chłonnej przenosi się też drogą krwionośną. Moim zdaniem mimo markerów to nie przerzut, a ewentualnie nowy rak, który leczy się z intencją wyleczenia. Teraz koniecznie porozmawiaj z onkologiem odnośnie badań w kierunku mutacji. Badania takie można zrobić na NFZ tylko trzeba mieć skierowanie. Zbadaj też piersi.

Marekzmarek (offline)

Post #5

22-10-2021 - 21:04:11

Mamografia byla na koniec lipca i wszystko wyszlo oki.
Drogą krwionośna mógłby sie przenieść wszedzie ale np w lipcu usg jamy brusznej i wszystko ok, etc. Bardzo sie boje ze to przerzut (bo mogl sie rozsiac) ale... chyba to nowy rak. Martwi mnie tylko ca 15.3 podobno w jajniki tez rosnie a ca 125 jest znaczaco wiekszy. Ca 15.3 nigdy nie mialam wcześniej oznaczanego.

Magdaaa (offline)

Post #6

22-10-2021 - 21:59:04

Ze względu na podwyższony marker piersiowy zbadałabym piersi w innej technice obrazowania. Nie wiem jaką masz budowę piersi, ale pamiętaj, że w wypadku budowy gruczołowej mammografia ma ograniczoną wartość diagnostyczną i wtedy warto zrobić USG, a jeszcze lepiej rezonans piersi. A co na to lekarz? Jakie dalsze badania masz zlecone?

Marekzmarek (offline)

Post #7

22-10-2021 - 22:29:26

Usg piersi tez było na koniec lipca i wszystko ok było. Przyjęcie do szpitala mam wyznaczone. Ale martw mnie skąd ten ca 15.3 jest wysoki :/

Magdaaa (offline)

Post #8

23-10-2021 - 09:19:10

Przy pierwotnym raku jajnika marker piersi też czasami bywa podwyższony. Dobrze, ze masz wyznaczony termin przyjęcia do szpitala. Ja myślę, tak jak napisałam wcześniej, że to raczej nie jest przerzut. Trzymaj się

Marekzmarek (offline)

Post #9

23-10-2021 - 09:34:00

Staram się. Wierzę ze ti nie przerzut, same rozumiecie kwestie tego że moglo sie to porozsiewac. Ca 125 jest wiekszy znacznie może to nie przerzut a po prostu nowy rak. Moze uda sie go w niezaawansowanym stopniu złapać i usunac

Magdaaa (offline)

Post #10

23-10-2021 - 13:49:13

Wierzę, że tak będzie. Lekarze wytną co trzeba i będzie dobrze. Powodzenia i pamiętaj o badaniach w kierunku mutacji serce

Marekzmarek (offline)

Post #11

04-11-2021 - 09:24:35

Lekarz nie chce usunąć operacyjnie guza, tylko pobrać wycinek aby sprawdzić na pewno czy to nie przerzut. Według mnie to strata czasu, co mam robić? Wiecie gdzie w Warszawie można zrobić taką operację prywatnie?

Magdaaa (offline)

Post #12

04-11-2021 - 16:07:56

Prawdopodobnie ewentualny przerzut leczy się inaczej niż ognisko pierwotne, dlatego lekarz chce sprawdzić. Ja też wolałabym od razu usunąć guz ale też być może pobranie wycinka da odpowiedź jak leczyć tak jak to jest w przypadku biopsji. Niestety nie znam nikogo z Warszawy, natomiast myślę, że warto poszukać ginekologa-onkologa i prywatnie udać się z historią choroby na wizytę w celu konsultacji. Trzymaj się

Tomasz. (offline)

Post #13

17-11-2021 - 08:32:08

Pruszków 

Magdaaa
Prawdopodobnie ewentualny przerzut leczy się inaczej niż ognisko pierwotne,
Jest akurat odwrotnie. Przerzuty raka piersi do płuc leczy się jak raka piersi, nie jak raka płuc.

Kliknij żeby zalogować

Użytkownicy online

Gości: 440
Największa liczba użytkowników online: 77 dnia 11-10-2011
Największa liczba gości online: 5263 dnia 07-04-2018