Wynik usg

Wysłane przez Kayet10 

Kayet10 (offline)

Post #1

29-11-2021 - 09:41:00

Witam serdecznie.
Bardzo proszę o interpretację wyników usg. Troszkę napiszę o sobie. Mam 35 lat, karmilam piersią swoje dzieci. W rodzinie brak chorób nowotworowych. Ostatnimi czasy bolały mnie piersi szczególnie przed i po okresie, z naciskiem na lewą pierś co promieniowało ciągnięciem pod pachą.
Badanie usg:
Skutki o budowie tłuszczowo gruczołowej. W sutku lewym na godz 3 zmiana hipoechogeniczna o typie Fa o wym. 6x3 mm. Na godz. 9 zmiana litotorbielowata z pojedynczym i mikrozwapnieniami o wym. 9x3 mm - do biopsji.
W sutku prawym na godz. 9 dwie zmiany hipoechogeniczne o typie Fa o wym. 9x3 mm i 7x2 mm. W dołach pachowych obustronnie drobne węzły chłonne, patologicznych węzłów chłonnych nie uwidoczniono.
Wniosek : Birads 3. Wskazana konsultacja w Poradni Onkologicznej
Jestem już umówiona na wizytę. Jaka biopsja? Cienki igłowa czy gruboigłowa? Bardzo się boję ????

Tomasz. (offline)

Post #2

29-11-2021 - 10:41:50

Pruszków 

W związku z takim utkaniem proponuję przed ew biopsja zrobić mammografie. Tylko w okresie, gdy nie ma tkliwości piersi. Inaczej badanie będzie niekomfortowe. Samo określenie birads 3 nie jest wskazaniem do biopsji. Ew drogim badaniem jest rezonans piersi. To wszystko z tego powodu że jest podane mikrozwapnienia i zmiany hypoechogeniczne.

Kayet10 (offline)

Post #3

29-11-2021 - 11:04:16

Tomasz co mogą oznaczać te zmiany hipoechogeniczne i mikrozwapnienia?

Tomasz. (offline)

Post #4

30-11-2021 - 10:06:39

Pruszków 

Kayet10
Tomasz co mogą oznaczać te zmiany hipoechogeniczne i mikrozwapnienia?
To są obszary i struktury nieprawidłowe. Czyli niefizjologiczne, potencjalnie chorobowe.

Kayet10 (offline)

Post #5

30-11-2021 - 11:51:49

Tomasz dziękuję za odpowiedź. Będę prosić onkologa o skierowanie na mammografię. Zobaczymy co powie w poniedziałek. Jest szansa że to nie rak?

Tomasz. (offline)

Post #6

30-11-2021 - 15:25:42

Pruszków 

Zawsze potwierdzenie daje badanie his-pat. Ja bym biopsji na razie nie robił- lekarz wystawił BIRADS 3. To jest do obserwacji co 3-max 6 miesięcy. Na razie zmiana na tyle mała, że moze być kłopot z utrafieniem w nią. Chyba, ze w mammografii wyjdą skupiska mikrozwapnień. To marker obrazowy, który mówi, ze moze się tam rozwijać rak.

Kayet10 (offline)

Post #7

30-11-2021 - 15:49:17

Tomasz widzę że jesteś skarbnicą wiedzy na grupie. Nie będę już zadawać głupich pytań. Poczekam na wizytę. Ewentualnie po wizycie będę zasięgać wskazówek. Pozdrawiam

Tomasz. (offline)

Post #8

30-11-2021 - 18:21:06

Pruszków 

Pamiętaj o jednym- weryfikacja obrazu za pomocą badania w odmiennej technice obrazowania daje zawsze lepszy rezultat odnośnie minimalizacji błędów diagnostycznych. Dla USG to mammografia poza przypadkiem budowy gruczołowej. Wtedy mammografia może niewiele wnieść i wskazany jest rezonans magnetyczny piersi.

Kliknij żeby zalogować

Użytkownicy online

Gości: 489
Największa liczba użytkowników online: 77 dnia 11-10-2011
Największa liczba gości online: 14207 dnia 25-04-2022