Wyciek z brodawki

Wysłane przez nurse_4 

nurse_4 (offline)

Post #1

03-03-2022 - 21:26:25

 

Dzień dobry, zwracam się z ogromną prośbą o pomoc, gdyż jestem bardzo zaniepokojona..
Mam 25 lat, w rodzinie nikt nie chorował na raka, jedynie babcia (mama mamy) zmarła na raka trzonu macicy 2 lata temu. Od kilku lat borykałam się z bolącymi torbielami w prawej piersi, jestem przwrazliwiona na punkcie zdrowia więc chodziłam regularnie na usg - co rok lub nawet co pół roku, wykonuję samobadanie piersi po każdym cyklu miesiączkowym, a nawet częściej. Wszystko było w porządku (oprócz bólu piersi który czasem mi doskwierał). W listopadzie 2021r wykonałam USG na którym wyszły poszerzone przewody mlekowe i zmiana torbielowata - BIRADS 2. Problem pojawił się w połowie stycznia 2022r, gdyż po ucisku brodawki w trakcie samobadania zauważyłam małą kroplę żółtego płynu. Na następny dzień pobiegłam na USG do innego specjalisty, zapewnił mnie że to nic złego, widział to samo co poprzedni lekarz - również BIRADS 2. Nie dawało mi to spokoju, więc wykonałam MRI piersi z kontrastem, opis brzmiał: ,,Wzmocnienie podścieliska piersi symetryczne, umiarkowane. W 1/3 przedniej na g.9:00 w odl. 2cm o/b pasmowaty obszar wzmocnienia kontrastowego o śr.11mm, szybko narasta, krzywa kinetyczna typu wash-out, ogranicza dyfuzję - BIRADS4. W otoczeniu w/w zmiany konglomerat licznych torbieli/poszerzonych przewodów mlecznych na obszarze o śr.27mm. Węzły chłonne bez cech limfadenopatii. Zmiana do weryfikacji w VABB/USG".
Dwa dni po otrzymaniu wyniku miałam wykonaną biopsję mammotoniczną, podczas której została usunięta zmiana opisana w rezonansie wraz z otaczającymi torbielami, dodatkowo został usunięty przewód mlekowy. Lekarz który wykonywał biopsję, świetny specjalista - od razu po przyłożeniu głowicy powiedział że to nie wygląda groźnie i wynik na pewno będzie dobry. Nie mylił się, gdyż po kilku dniach otrzymałam wynik histopatologiczny, a brzmiał on: "Zmiany włókniste i torbielowate, metaplazja apokrynowa, rozrost walcowatokomórkowy, rozrost przewodowy zwykly, kategoria diagnostyczna B2-zmiana łagodna." Został pobrany również wymaz z brodawki i tutaj wynik:"Zawiera treść białkowo-krwistą, materiał nie zawiera komórek nabłonkowych-materiał niediagnostyczny".
Bardzo odetchnęłam po otrzymaniu wyniku (niestety w trakcie diagnostyki psychika mnie pokonała i musiałam wylądować u psychiatry, bo nie mogłam pozbierać myśli) jednak nadal się martwię. Minęło 2 tyg od biopsji, jest jeszcze niewielki siniak pod brodawką, natomiast martwi mnie w dalszym ciągu wyciek, który z koloru żółtego stał się brązowy. Po roztarciu go na papieru jest ewidentnie ciemno-brazowy, nie krwisty. Pojawia się on tylko w momencie kiedy scisne brodawkę, samoistnie nie pojawia się. Łudzę się, że on zniknie, bo tak też zapewniał mnie lekarz podczas biopsji - w końcu mam usunięty przewód mlekowy.
Nie wyczuwam żadnych zgrubień w piersi, bardzo proszę o poradę co mogłabym zrobić. Okropnie mnie to męczy i martwi. Wiem, że powinnam wykonać badanie prolaktyny czy aby przypadkiem nie jest to kwestia jakiegoś gruczolaka przysadki, ale jak o tym pomyślę to znów napawa mnie ogromny strach. Dodam jeszcze, że przed biopsja miałam wykonaną mammografie, na której nic nie wykazano.
Pracuje jako pielęgniarka na oddziale onkologii i niestety jestem przewrażliwiona. Bardzo proszę o poradę, gdyż ten wyciek wciąż mnie niepokoi ;(

Tomasz. (offline)

Post #2

03-03-2022 - 21:58:11

Pruszków 

Badania prolaktyny- jak najbardziej. Można nawet i na ślepo spróbować z Bromergonem- działania uboczne są znikome (poza pewnym spadkiem ciśnienia krwi- poza tym są przeważnie pomijalne). Jeśli Bromergon nie pomoże w ciagu dajmy na to miesiaca- zapewne problem nie tkwi w poziomie prolaktyny.
Na jedno zwróciłbym uwagę: obecność metaplazji komórkowej. Poza tym zmiany włókniste i torbielowate nie są typowe dla tak młodego wieku. Stąd zalecałbym badania genetyczne odnośnie ew. mutacji (BRCA, CHECK2).____________
Nie jestem lekarzem. Moje sugestie odnośnie leczenia należy zawsze skonsultować z lekarzem prowadzącym.
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Użytkownicy online

Gości: 608
Największa liczba użytkowników online: 77 dnia 11-10-2011
Największa liczba gości online: 14207 dnia 25-04-2022