Wynik usg - czy jest podejrzany

Wysłane przez sushi33 

sushi33 (offline)

Post #1

02-05-2022 - 13:08:20

Witam wszystkich , robiłam profilaktyczne usg piersi w sobotę - co rok robiłam.
Tym razem pojawiła sie zmiana , na lewej piersi zmiana lita hipoechogeniczna 14/9 mm. O morfologii FA ? Ten znak zapytania zapisał również lekarz na opisie
Skala Tsukuba 3 - elektrografia.
Lekarz wpisał : BIRADS 3?
Jak myślicie - czy to może być cos niebezpiecznego?
Zapisałam sie na mammografię , dodam że u mnie piersi sa budowy tłuszczowo -skąpo gruczołowej.

Magdaaa (offline)

Post #2

02-05-2022 - 13:34:11

Witaj. Ja też mam od trzech lat guzek do obserwacji że skalą birads 3. Skala ta oznacza, że USG najlepiej zrobić za pół roku i lekarz z dużym prawdopodobieństwem stwierdza, że to zmiana łagodna. Dobrze, że zapisałas się na mammografię, bo przy twojej budowie piersi będzie badaniem miarodajnym. Trzeba być dobrej myśli.

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 02-05-2022 - 13:35:21 przez Magdaaa.

sushi33 (offline)

Post #3

02-05-2022 - 15:24:41

A to Tsukuba 3? Elektrografia ?
To jakiś ważny parametr okreslajacy czy to moze byc zlosliwa zmiana?

Tomasz. (offline)

Post #4

02-05-2022 - 22:37:26

Pruszków 

Trzeba się zapytać lekarza opisującego, co myślał o "elektrografii" przy zmianie litej w piersi.
Badanie potencjałów jak nazwa wskazuje electro dotyczy organów pracujących z takowymi. To serce, mózg i układ mięśniowo - nerwowy. Na takich potencjałach pracuje też ucho wewnętrzne. Stąd implanty ślimakowe tam, gdzie akustyka w gluchocie zawodzi. Nie słyszałem, o elektro potencjałach w chorobach piersi. Ale nie jestem lekarzem, mogę się mylić.

Tomasz. (offline)

Post #5

03-05-2022 - 07:35:44

Pruszków 

sushi33
Jak myślicie - czy to może być cos niebezpiecznego?
Zapisałam sie na mammografię , dodam że u mnie piersi sa budowy tłuszczowo -skąpo gruczołowej.
Jest to coś, co wymaga wyjaśnienia. Skala BIRADS jest skalą umowną. Lekarz wypisując ją podaje pilność dalszych działań diagnostycznych. A przy takim utkaniu mammografia jest badaniem kluczowym, USG badaniem uzupełniajacym (mniej czułym dla takiego utkania).

sushi33 (offline)

Post #6

03-05-2022 - 11:28:41

Przepraszam najmocniej , zrobiłam błąd - to jest ELASTOGRAFIA skala tsukuba 3

Tomasz. (offline)

Post #7

04-05-2022 - 21:46:46

Pruszków 

Elastografia to metoda diagnostyczna zbliżona mechanizmem do USG, ale działająca inaczej. Głowica wysyła w kierunku badanego organu impuls (rodzaj fali uderzeniowej) i mierzy siłę odbicia. Na ile ten impuls się rozprasza w tkance badanej, a na ile odbija i wraca do głowicy.
Miałem to badanie kilkukrotnie wykonywane jeśli chodzi o ocenę zwółknienia zapalnego w wątrobie. Zdrowa wątroba rozprasza fale i do głowicy wraca znikoma energia- stan prawidłowy. Im zwłóknienie w wątrobie postępuje tym fala odbita jest od zwłóknienia silniejsza. Pozwala to monitorować stan chorobowy w kierunku marskości (odwracalnej i dokonanej) a zwł. ryzyka rozwoju raka wątrobowokomórkowego. Praktycznie teraz nie ma potrzeby wykonywania biopsji wątroby (miałem biopsje 4 razy). Gdyby nie elastografia miałbym jeszcze ze 3. Uratowały mnie leki DAA, byłem w IV etapie badań klinicznych.
Prawdopodobnie u Ciebie fala odbita była silna i lekarz podejrzewa gruczolakowłókniaka.

Kliknij żeby zalogować

Użytkownicy online

Gości: 119
Największa liczba użytkowników online: 77 dnia 11-10-2011
Największa liczba gości online: 14207 dnia 25-04-2022