prośba o komentarz do wyników biopsji

Wysłane przez Milka8 

Milka8 (offline)

Post #1

18-05-2022 - 20:49:30

Warszawa 

dostałam dziś wyniki biopsji, czy mógłby ktoś powiedzieć mi coś więcej na ich temat? z lekarzem widziałam się tylko chwilę, by umówić się na dłuższą wizytę, ta dopiero będzie w poniedziałek..., będę wdzięczna za słowo komentarza, co dalej, jakie leczenie, jakie rokowania? przyznam że większości tego co poniżej nie rozumiem sad smiley
Rak przewodowy inwazyjny G3(3+3+2)
Kategoria B5b
ER odczyn średni(++) w 100%komórek IS2 PS5 TS7
PGR odczyn średni(++) w 70%komórek IS2 PS5 TS7
HER2-1+
Ki67-90%
Miałam jeszcze biopsję węzła, ale coś z pobranym materiałem było nie tak i chyba będzie do powtórki, z tego co powiedział lekarz

Luminalny B, NST, G3, cT2N1M0, Ki67-90%, TS7/8

Magdaaa (offline)

Post #2

18-05-2022 - 21:31:44

Witaj. Rak jest wysoce złośliwy (G.3) w trzystopniowej skali (od razu mówię nie martw się, bo dużo pań na forum miało raka G3). Rak jest hormonozależny i to dobra informacja więc będą antyhormony. Her jest ujemny czyli rak nie jest bardzo agresywny. Jest wysokie 90% ki i z tego względu prawdopodobnie będzie chemioterapia , pewnie w standardowym schemacie jaki ma większość chorych czyli 4 AC co 3tyg i 12 paklitakseli co tydzień. Nie napisałaś nic o wielkości guzka, a to ważna informacja. Skoro była biopsja węzła, to znaczy że w badaniach obrazowych był podejrzany, ale pamiętaj, że sporo osób ma zajęte węzły i cieszy się po leczeniu dobrym zdrowiem.

Milka8 (offline)

Post #3

18-05-2022 - 22:23:36

Warszawa 

Faktycznie zapomniałam dopisać, guzek 24mm/16/23, tak mniej więcej bo odrobinę się różniły oba USG w ty względzie
a węzeł pachowy 9,5mm powiększony

Milka8 (offline)

Post #4

18-05-2022 - 22:32:34

Warszawa 

Magdaaa, dzięki za dobre słowo, staram się nie martwić, trochę poczytałam co tu na forum kobiety piszą i chłonę obecny tu powszechnie optymizm w kwestii leczenia, rokowań i wogóle ????,
Zobaczymy co lekarz wymyśli na temat. ja też chcę dowiedzieć się jak najwięcej bo mam poczucie, potrzebę jak największej świadomości i aktywnego uczestnictwa (oczywiście na miarę swoich możliwości ????) w podejmowaniu decyzji

Milka8 (offline)

Post #5

18-05-2022 - 22:53:15

Warszawa 

Co znaczy : "kategoria B5b" ?

Milka8 (offline)

Post #6

18-05-2022 - 22:55:49

Warszawa 

Właśnie odkryłam że zamiast uśmiechniętej buźki są znaki zapytania, hmmm śmiech

Tomasz. (offline)

Post #7

19-05-2022 - 16:29:39

Pruszków 

Milka8
Co znaczy : "kategoria B5b" ?
To skala BI-RADS. Teoretycznie skala jest to BI-RADS 6 (rak potwierdzony w usuniętym guzie), ale B5b oznacza praktycznie to samo- prawdopodobieństwo raka ponad 95%. W wynikach biopsji niemal zawsze stosuje się piątkę jako stwierdzenie raka.
Masz wyniki rzadko spotykane. Przy TS=7/8 wg Allreda naprawdę rzadko spotyka się raka o tak wysokim tempie komórek będących w aktywnym stadium podziału (tak wysokie Ki67). Koreluje to natomiast z dużą złośliwością G3.
Uczulałbym (na robioną prywatnie!) ocenę reakcji na chemioterapię. USG wykonać przed pierwszym wlewem i przed 3 wlewem u tego samego lekarza na tym samym aparacie.
Raki o takich cechach często wykazują się niespektakularną rekacją na chemioterapię. Przed 3 wlewem guz powinien być wyraźnie zmniejszony lub być niewidoczny. W razie innego wyniku- pilna weryfikacja planu leczenia.

Milka8 (offline)

Post #8

19-05-2022 - 17:51:40

Warszawa 

Dziękuję Tomaszu, na razie lekarz zapowiedzial badań ciąg dalszy, szczegóły w poniedziałek, prywatnych wizyt raczej nie planuję, bo w poniedziałek mam założyć kartę DILO, i ciąg dalszy będzie ogarniał NFZ, ciekawa jestem czego się dowiem na tej najbliższej wizycie bo na razie to najwięcej dowiedziałam się czytając wpisy tu na forum, ale wiadomo każdy przypadek może być inny, na pewno różni są lekarze, ech... muszę uzbroić się w cierpliwość, no i poszperać tu jeszcze bo to miejsce to kopalnia wiedzy

Tomasz. (offline)

Post #9

19-05-2022 - 21:46:00

Pruszków 

Milka8
prywatnych wizyt raczej nie planuję
Ja Cię tylko do nich namawiam. Możesz mieć (i powinnaś mieć) badanie USG przed chemioterapią, ale powątpiewam, czy uzyskasz skierowanie na takowe na NFZ po 6 tygodniach leczenia (przed 3 wlewem). Uczulam tylko, że reakcja na chemię bywa w takich rakach niespektakularna. Bywa- to nie reguła. A ponieważ jest b.wysoki markrer proliferacji i G3- skuteczność musi być potwierdzona. To daje USG- jako badanie obrazowe.

Milka8 (offline)

Post #10

19-05-2022 - 23:07:08

Warszawa 

Ok, rozumiem, mam nadzieję że to jakoś poogarniam, doświadczenie z lekarzami mam słabe, do tej pory raczej nie korzystałam na poważnie, a tu widzę że lepiej mieć oczy szeroko otwarte i poważnie się przyglądać decyzjom lekarzy,
Myślisz że chemia to mnie nie ominie?

Tomasz. (offline)

Post #11

20-05-2022 - 14:22:15

Pruszków 

Milka8
Myślisz że chemia to mnie nie ominie?
Chemioterapia jest proponowana przy Ku67=>20%. Niepodanie chemioterapii przy Ki67=90% to błąd w sztuce lekarskiej.
I to, co mówiłem wielokrotnie- chemioterapia ma nie być "mocna" a skuteczna. A pewność skuteczności daje porównawcze badanie obrazowe.

Milka8 (offline)

Post #12

20-05-2022 - 15:40:38

Warszawa 

Ja to jednak zielona jestem w tych tematach...myśli

Tomasz. (offline)

Post #13

20-05-2022 - 17:28:30

Pruszków 

Pamiętaj, że lekarz nie dźwiga ciężaru terapii i jemu nie grozi śmierć w razie niepowodzenia terapii.
Wielokrotnie były tu prezentowane wyniki będące błędami. Najczęściej za małymi marginesami cięcia przy operacji BCT. Proponowania BCT dla raków zrazikowych lub raków z potwierdzoną mutacją BRCA. Ale też trwania przy chemioterapii "standardowej" AC+T, gdy badania obrazowe wskazują niepełną odpowiedź (rzadko zupełny brak odpowiedzi).
Chory przede wszystkim ma się znać.
I aktywnie działąć, aby procedury terapeutyczne dawały największe szanse na całkowite wyleczenie, przy najmniejszym możliwie kosztem leczenia.

Milka8 (offline)

Post #14

24-05-2022 - 07:25:05

Warszawa 

Po wczorajsze wizycie u lekarza znowu czas oczekiwania przede mną, mam mieć powtórzoną biopsje węzła, wynik za dwa tygodnie najwcześniej, podobno..., kosylium w połowie czerwca... , trochę długo jak na tak aktywną gadzinę,
Lekarz w opisie przypadku dla koordynatorki napisał :klinicznie guz 5cm, pomylił się? na USG 4.05 był 2.5 , hmmm, ja osobiście nie czuję by jakoś konkretnie się zmienił,
Mocno wstępnie lekarz potwierdził że leczenie to chemia,potem oszczędzająca jeśli guz się odpowiednio zmniejszy smutny

Magdaaa (offline)

Post #15

24-05-2022 - 08:12:10

Milka, w twoim przypadku wolałabym mastektomię, nawet wtedy, gdy guz się zmniejszy na tyle, żeby była oszczędzająca. Moja mama miała dwa guzy obok siebie w tym jeden z nich 4,5 cm. Lekarz był w 100% za mastektomia podobnie zresztą jak mama.

Tomasz. (offline)

Post #16

24-05-2022 - 08:32:23

Pruszków 

Milka8
Po wczorajsze wizycie u lekarza znowu czas oczekiwania przede mną, mam mieć powtórzoną biopsje węzła, wynik za dwa tygodnie najwcześniej
Nie są to dobre wieści. Szukałbym pilnie innego ośrodka onkologicznego, który jak najszybciej poda leczenie. Takie zwiększenie wymiarów guza przy takim Ki67 jest możliwe.
A guz 5 cm i operacja częściowa? Gdzie Ty trafiłaś?? Doprawdy.

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 24-05-2022 - 08:34:03 przez Tomasz..

Milka8 (offline)

Post #17

24-05-2022 - 08:51:23

Warszawa 

Te 5cm to może jednak pomyłka? Bo sama raczej powiedziałabym że jest może tylko odrobinkę większy. no i badanie ręczne, więc spodziewam się że jednak takie tylko orientacyjne,
Ta oszczędzająca to tylko przy zmniejszeniu się guza po chemii, mam nieduże piersi, więc jak sam lekarz zauważył, dziś po wycięciu guza niewiele by zostało; szczerze mówiąc wolałabym jednak nie usuwać całej piersi smutny
a czas oczekiwania na wyniki biopsji to standard, więc raczej nie do przeskoczenia, w tak zwanym międzyczasie skompletuję potrzebne wyniki badań, może tak musi być?

Tomasz. (offline)

Post #18

24-05-2022 - 13:22:47

Pruszków 

Milka8, to Ty jesteś chora, Ciebie czeka leczenie, Tobie grozi śmierć w razie niepowodzenia. Sugerowałbym jednak nie kombinować za bardzo w takich parametrach rozpoznawczych jakie są u Ciebie.
Odchodzi się teraz od radykalnej walki (za wszelką cenę) z rakiem. I róznie w dalekosiężnych wynikach z tym bywa. W większości się udaje, są jednakże przypadki, gdzie się nie udaje. To np. kwestia marginesów cięcia w sporych guzach i małej piersi. Pamiętaj, że ryzyko wznowy jest wyraźnie mniejsze gdy marginesy cięcia wykazują co najmniej 2 mm margines wolny od nacieku raka. Jeśli powierz lekarzowi o swoich preferencjach, a on zbyt dosadnie to przyjmie i będzie operować Cię zbyt oszczędnie to będzie powtórka- operacja docinająca. To przypadki tu nierzadkie. Są dziś spotykane operacje BCT w rakach zrazikowych- co kiedyś było nie do pomyślenia (występuje wznowa samoistna). Lekarze, chyba dla statystyki, proponują sami z siebie operacje BCT, gdzie kiedyś onkolog by nawet o tym nie pomyslał. Nie brałby tego w ogóle pod uwagę.
Sugerowałbym nie budować podstaw leczenia o wszystkie takie rozwiązania, z których piramida działań terapeutycznych może się zemknąć i runąć. Ja bym zastosował tu zasadę "wszystkie ręce na pokład". Dla mnie byłoby to działanie racjonalne.
Ale jak pisałem- to Twoje zdrowie, Twoje życie.
Zadaj pytanie w dziale operacje i operacje oszczędzające. Na pewno ktoś się odezwie.

Milka8 (offline)

Post #19

24-05-2022 - 14:29:03

Warszawa 

Dzięki Tomaszu za cenne uwagi

Lela2021 (offline)

Post #20

24-05-2022 - 18:09:12

okolice Wrocławia 

Milka8, moje piersi po dwóch zabiegach wycięcia guzków łagodnych też już wyglądały na znacznie mniejsze(no po prostu małe) niż w czasach swojej świetności. Pomimo guza 1cm. zdecydowałam, że chcę mastektomię, a z racji, że jeden węzeł miałam powiększony, to nawet do głowy mi nie przyszło kombinować i robić biopsję. Zdecydowałam tniemy i pierś i wszystkie węzły pachowe(w hist.pacie nie było raka w węzłach). Zrobisz, jak uważasz, ale wykonanie BCT w Twoim przypadku, to jak przejście nad kanionem po linie dla kogoś, kto nie za bardzo umie chodzić po linie. Mam wrażenie, że nie czujesz powagi swojej sytuacji. Rak to baaaardzo groźny przeciwnik. Można zrobić mastektomię z jednoczasową rekonstrukcją(oczywiście jeżeli względy medyczne na to pozwolą) i będziesz miała jeszcze ładniejszego cyca. Może Ci nie proponują rekonstrukcji, bo nie umieją robić, to zawsze można zmienić ośrodek. Ja zmieniłam ośrodek, bo w poprzednim czekałam na konsylium miesiącami i się nie doczekałam, też proponowali BCT, no ewentualnie może by się zgodzili na mastektomię, ale mieli się jeszcze namyśleć, a o usunięciu węzłów, to w ogóle tam nie było mowy. Po zmianie ośrodka lekarz, który wykonywał mastektomię i tak miał problem przy operacji zachowując bezpieczne marginesy, bo guz był umiejscowiony blisko skóry z jednej strony i blisko mięśnia z drugiej(musiał mobilizować skórę-tak stoi w wypisie). Gdybym miała BCT na bank byłaby docinka. Przemyśl sprawę, bo chodzi o Twoje życie po prostu. Proszę nie odbierz tego, jak pouczanie, tylko kwestię do przemyślenia. Jesteśmy tu na forum po to, aby sobie pomagać, a ja nie mogłam się powstrzymać od napisania tego.
Ja boję się nawrotu, bo oczywiście jest możliwy, a co dopiero u Ciebie, gdybyś wybrała oszczędzającą.
Nie zamierzam krytykować Twojego wyboru, jeżeli faktycznie zdecydujesz się na oszczędzającą, ale kurcze chciałabym żebyś żyła długo i szczęśliwie zdrowa.

Amputacja metodą Maddena: NST G2 10 mm. ER:80% PR:80% Her-2(+2) -FISH dał wynik negatywny, ki67:2-15% węzły chłonne II i III piętra 0/12. po operacji Reseliego, Tamoksyfen. Po usunięciu "dołu" Aromek.

Milka8 (offline)

Post #21

24-05-2022 - 21:35:50

Warszawa 

Dziękuję Lela, tak..., mam dużo do przemyślenia, i sporo czasu, bo konsylium najwcześniej za 3 tygodnie.
Dziękuję że piszecie, dużo to dla mnie znaczyserce

Milka8 (offline)

Post #22

26-05-2022 - 14:25:46

Warszawa 

Byłam przed chwilą na biopsji, konkretnie do na powtórce biopsji węzła, pierwsza nie wyszła, przy okazji pani doktor dała mi skierowanie na wypożyczenie próbki z biopsji guza w celu sprawdzenia czy mój guz, z tego co zrozumiałam, ma faktycznie her2 dodatni, w międzyczasie konsultowała się z koleżanką, że z takimi parametrami to faktycznie rzadki przypadek i chcą sprawdzić bo w przypadku ujemnego her2 byłby trochę inny rodzaj leczenia. pytanie mam do was co myślicie o słuszności takiej decyzji jak często zdarza się że ponowne sprawdzanie daje inny wynik, przyznaję że trochę mnie niepokoją takie nieoczekiwane przeze mnie pomysły lekarza tym bardziej że to nie był lekarz prowadzący tylko inny lekarz który robił biopsję wpadł na taki pomysł

Milka8 (offline)

Post #23

26-05-2022 - 14:27:26

Warszawa 

Nie wiem czy nie pomyliłam ujemnych z dodatnimi, ale myślę że wiecie o co chodzi

Tomasz. (offline)

Post #24

26-05-2022 - 14:31:18

Pruszków 

Przy HER2 1+ szanse na wynik HER 3+ duże nie są. A jak pisałem tylko HER2 3+ daje realne korzyści z leczenia lekami blokującymi nadekspresję (trastuzumab, pertozumab). Ale- nie jest to wykluczone- zależy to od reprezentatywności próbki. Ja bym z próbki badał receptor AR.

Milka8 (offline)

Post #25

26-05-2022 - 14:32:37

Warszawa 

Tak pomyliłam, w wyniku biopsji Her2 jest ujemny a oni chcą sprawdzić czy oby nie dodatni hmmm...tyle zrozumiałam

Milka8 (offline)

Post #26

26-05-2022 - 14:33:49

Warszawa 

A o czy mówi ten receptor AR?

Tomasz. (offline)

Post #27

26-05-2022 - 19:19:20

Pruszków 

To receptor steroidowy. Obecność receptorów steroidowych poprawia rokowanie. To tylko marker. Nie ma to wpływu na proses terapeutyczny.

Milka8 (offline)

Post #28

10-06-2022 - 13:54:08

Warszawa 

Nieoficjalnie (p. koordynator dała do wglądu) wiem, że w węźle jest przerzut, spodziewałam się tego, aczkolwiek brałam również jako możliwe że jednak jest czysty,. Ale, czego się nie spodziewałam to wynik TK i to co tam przeczytałam, są dwie zmiany na wątrobie, hipodensyjne, 3mm i 4mm, nie diagnostyczne..., więcej nie zapamiętałam, bo lekki szok mnie opanował, we wtorek mam wizytę u onkologa to dowiem się pewnie jak on to widzi, ale teraz was proszę o komentarz co wy na to? jaki to ma wpływ i czy wogóle ma, na rokowania, leczenie i na wszystko inne? Czy powinno się to w mojej sytuacji jakoś jeszcze diagnozować? Ech...pyta

Lela2021 (offline)

Post #29

10-06-2022 - 18:25:39

okolice Wrocławia 

Ja bym cisnęła obecnie na PET. Ja też mam zmianę w wątrobie-to naczyniak od lat(tak mówią lekarze). Może Twoje zmiany to jeszcze nie meta. Jak nie będą chcięli PETa dać, to może rezonans-on też dość dobrze rozgranicza zmiany łagodne od meta.
Tak, czy siak nie odpuszczaj. Bądź namolna, bo to TWOJE życie.

Amputacja metodą Maddena: NST G2 10 mm. ER:80% PR:80% Her-2(+2) -FISH dał wynik negatywny, ki67:2-15% węzły chłonne II i III piętra 0/12. po operacji Reseliego, Tamoksyfen. Po usunięciu "dołu" Aromek.

Milka8 (offline)

Post #30

10-06-2022 - 19:32:38

Warszawa 

Lela, a jak u Ciebie doszli że to naczyniak?

Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Użytkownicy online

Gości: 486
Największa liczba użytkowników online: 77 dnia 11-10-2011
Największa liczba gości online: 14207 dnia 25-04-2022