Proszę o interpretację wyników PET-CT

Wysłane przez razemdamyradę 

razemdamyradę (offline)

Post #1

24-05-2022 - 22:16:18

Witam, prosiłabym o interpretację wyniku. Czy mierne gromadzenie się znacznika w badaniu oznacza zmiany przerzutowe?

Znacznik:

FDG

Aktywność [MBq]: 231,11

Glikemia Akwiz. po [min]: 72

[mg/dl]: 94

[mGycm]: 779,79

Akwiz. op. po Wartość DLP dla badania Czy sprawdziłeś [min]: 130 dania

wartość DLP?: TAK

Rozpoznanie: potrójnie ujemny rak sutka prawego po leczeniu operacyjnym, po radioterapii, w trakcie

chemioterapii kapecytabiną

Problem kliniczny: Ocena aktualnego zaawansowania

Porównano z badaniem PET/CT z FDG z 19.02.2022

Głowa i szyja:

Symetryczny metabolizm FDG w objętej badaniem części mózgu, bez zaburzeń ogniskowych.

Nie stwierdza się powiększonych węzłów chłonnych z metabolizmem FDG. Tarczyca bez zmian ogniskowych, z rozlanym miernie wzmożonym metabolizmem FDG w miąższu obu płatów SUVmax 2,4-w przebiegu procesu autoimmunologicznego

Klatka piersiowa śródpiersie:

Stan po prawostronnej mastektomii -w loży pooperacyjne zmiany bliznowate z miernym pobudzeniem metabolicznym - SUVmax 2,8-procesy gojenia, do kontroli

W dole pachowym prawym obszar nieregularnych zagęszczeń tkankowych z miernym pobudzeniem metabolicznym - SUVmax 1,9-zmiany pooperacyjne, do kontroli

W segm. 3 płuca prawego obszar dyskretnych zagęszczeń włóknisto-guzkowych śr. do 4mm z miernym pobudzeniem metabolicznym - SUVmax 0,8-prawdopodobnie zapalne, do kontroli (widoczne poprzednio)

Jamy opłucnowe, jama osierdziowa bez płynu Aktywne metabolicznie węzły chłonne wnęki płuca prawego śr. 11mm- SUVmax 4,5-prawdopodobnie charakter

odczynowy, do kontroli (poprzednio SUVmax 2,6)

Jama brzuszna i miednica:

Wątroba i śledziona niepowiększone, trzustka oraz nadnercza bez zmian ogniskowych, bez patologicznego metabolizmu badaria

FDG.

Prawidłowe wydalanie radioznacznika przez nerki.

Narządy miednicy małej bez patologicznego metabolizmu FDG. Nie stwierdza się powiększonych węzłów chłonnych z metabolizmem FDG.

Układ kostny:

W rękojeści mostka przy połączeniu z prawym obojczykiem i żebrem 1 prawym ogniskowo wzmożony metabolizm FDG -

SUVmax 3,0-prawdopodobnie charakter zwyrodnieniowy (widoczne poprzednio)

W lewej kości biodrowej sklerotyczna zmiana o wym. 20x35mm z miernym pobudzeniem metabolicznym - SUVmax 3,1

po radioterapii (poprzednio SUVmax 1,8)

Sklerotyczne wyspy kostne śr. do 5mm w lewej kości łonowej, w kościach biodrowych, w kości kulszowej prawej, bez zaburzeń metabolizmu FDG (jak poprzednio)

Wynik badania PET/CT z FDG bez cech procesu rozrostowego z wysokim metabolizmem FDG. Zmiana w kości biodrowej lewej o nieco wyższym metabolizmie FDG niż poprzednio - zmiana po radioterapii, do dalszej kontroli.

Tomasz. (offline)

Post #2

25-05-2022 - 08:46:51

Pruszków 

SUV-y gdzies do 4,5 są zazwyczaj odczynowe. Tu tylko węzeł chłonny wnęki płuca ma podobną wartość. Ponieważ to węzeł a nie narząd miąższowy- nie ma niepokoju. Ja bym skontrolował stan narządów gdzieś za pół roku od zakończenia leczenia kapecytabiną. Nie sądzę, aby wcześniej coś się pokazało.
Ps. otrzymujesz 500 mg kapecytabiny? A może 1000 mg? Napisz ile.

razemdamyradę (offline)

Post #3

25-05-2022 - 13:47:56

Dziękuję bardzo za odpowiedź. 500mg kapecytabiny dawkowanie 4tabl 2xdziennie

Tomasz. (offline)

Post #4

25-05-2022 - 21:02:57

Pruszków 

Czyli 2000 mg? Nie do końca jest dla mnie jasne. Jeśli 2000 to dawka spora jak na prewencje. 4000 mg to tylko w cyklach 14+7.

razemdamyradę (offline)

Post #5

27-06-2022 - 22:30:11

Tak właśnie 2000mg schematem 14+7 dni przerwy, ma być 8 cykli.
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Użytkownicy online

Gości: 534
Największa liczba użytkowników online: 77 dnia 11-10-2011
Największa liczba gości online: 14207 dnia 25-04-2022