Bardzo proszę o interpretację wyniku

Wysłane przez Agata29 

Agata29 (offline)

Post #1

02-06-2022 - 10:42:54

Witam.
Jestem Agata, mam 29 lat. Na początku kwietnia wyczułam guzka w lewej piersi w górnym bocznym kwadracie. Od razu umówiłam się na wizytę do lekarza na USG piersi. Na USG lekarz stwierdził zmianę nieprawidłową, aczkolwiek nie wyglądająca źle. Wymiary to 14mm x 14mm x 10mm. Lekarz zaproponował zrobienie biopsji cienkoiglowej gdyż stwierdził, że zmiana "nie wygląda źle" i nie ma sensu mnie dziubac gruba igła. Zgodziłam się, bo w sumie nie miałam żadnego doświadczenia.
28 kwietnia została zrobiona biopsja, 26 maja zadzwoniła Pani z rejestracji, że wynik wymaga szybkiej konsultacji z lekarzem.
Pojechałam 27 maja i wynik wyszedł taki:

W rozmazach stwierdzono liczne, atypowe komórki nabłonka gruczołowego w grupach, płatach i rozproszone. W tle widoczne komórki mioepitelialne, strzępki tkanki tłuszczowej oraz krew. Rozpoznanie cytologiczne C4- podejrzenie zmiany złośliwej.

Wiem, że jedynie biopsja gruboiglowa powie co to jest, jestem umówiona na wtorek do chirurga onkologa, tam pewnie dostanę termin na badanie, ale może mniej więcej możecie mi powiedzieć czy to wygląda źle, czy mam jakieś szanse, że to nie okaże się rakiem?

Dziękuję bardzo za pomoc.

Tomasz. (offline)

Post #2

02-06-2022 - 11:33:02

Pruszków 

Komórki atypowe świadczą o procesach rozrostowych typu metaplazji. Wszystko wskazuje na to, że wymaga to usunięcia z marginesem tkanek zdrowych.
Po uwzględnieniu młodego wieku i proces rozrostowy mający rozmiary takie jak podałaś- to wszytko wskazuje na złośliwy proces rozrostowy.
Ale jak pisałem- zmiana ma wymiary dość łatwe do usunięcia i tego się należy trzymać.
Wskazana jest ocena stanu węzłów chłonnych okolic pachy po stronie zmiany.
Nie napisałaś jaki jest układ tkankowy - czy pod USG budowa została oceniona jako gruczołowa, czy gruczołowo-tłuszczowa. W przypadku drugim- można zrobić uzupełniające badanie mammograficzne. To inna technika obrazowania.

Agata29 (offline)

Post #3

02-06-2022 - 11:45:00

Budowa tluszczowo- gruczołowa.

Czyli powinnam brać pod uwagę to, że może to być rak?

Tomasz. (offline)

Post #4

02-06-2022 - 12:34:38

Pruszków 

Zatem do rozważenia jest mammografia- ona ma wykazać, czy w tkance gruczołowej są mikrozwapnienia. I czy one dotyczą okolic stwierdzonego guza, czy też są też zmiany rozproszone. Pozwala to ocenić stopień procesów i porównaniu tego do obrazu USG.
Są tu na Forum opisywane liczne przypadki, gdy mammografia wykazuje zmiany a USG ich nie wykazuje i odwrotnie. W poradni chorób sutka mammografia powinna być Ci zlecona na NFZ- przy takich wynikach badań. W młodym wieku wskazane jest wykonanie badania w I połowie cyklu- jest ono wtedy bardziej komfortowe niż przed miesiączką.
W takim wypadku raka należy zawsze brać pod uwagę.

Agata29 (offline)

Post #5

02-06-2022 - 12:47:51

Bardzo serdecznie Ci dziękuję za poświęcony czas. Mam nadzieję, że trafie na dobrego onkologa i podejmie odpowiednie kroki i we wtorek będę wiedziała już coś więcej.

dziubas (offline)

Post #6

02-06-2022 - 14:08:14

Gdańsk 

Agata! Pochwal sie skąd jesteś i gdzie się diagnozujesz? buzki

rak przewodowy, G1, wym. 0,8x0,6x0,9 cm, ER 95%, PgR 10%, Her2-neg, Ki67 1%, w wartowniku mikroprzerzut, pT1bN1(sn)Mx, operacja oszczędzająca z biopsja wartownika, radioterapia 25x, brachyterpia, hormonoterapia-tamoxiffen do 10lat
po 8,5 roku rak endometrium, operacja unowoczesniona z resekcja macicy, przydatków, węzłów biodrowych i brzusznych i wyrostka robaczkowego, rak pierwotny, rokowania dobre, stan zaraz po operacji i póżniej - bardzo dobry, oblgatoryjnie naświetlania - wybrałam narazie tylko brachyterapię, na kikut macicy, do tamoxiffenu juz nie wróciłam

Agata29 (offline)

Post #7

02-06-2022 - 14:40:35

Jestem z województwa Lubelskiego, a będę się diagnozować w szpitalu w Białej Podlaskiej.

Agata29 (offline)

Post #8

07-06-2022 - 12:26:14

Byłam dziś u chirurga onkologa, lekarz po obejrzeniu tych wyników co mam i badaniu palpacyjnym stwierdził, że nie wygląda to źle, a poza tym jestem za młoda na takie choroby. Dał mi skierowanie na USG i mammografię. Trochę jestem zawiedziona, że na biopsję nie dał, ale powiedział, że jak te wyniki wyjdą nie tak, to wtedy będziemy planować dalszą diagnostykę.
Wiem, że mammografia nie zawsze wykazuje zmianę, dlatego jak mi nie zleci biopsji to zrobię dla własnego spokoju prywatnie .

Tomasz. (offline)

Post #9

07-06-2022 - 14:02:26

Pruszków 

Agata29
Byłam dziś u chirurga onkologa, lekarz po obejrzeniu tych wyników co mam i badaniu palpacyjnym stwierdził, że nie wygląda to źle, a poza tym jestem za młoda na takie choroby.
niedowiarek Szok. Jak najdalej od lekarzy wygadujących takie farmazony. Biopsja prywatnie kosztuje sporo. Zwłaszcza wykonanie badań histochemicznych (receptorów). Mając skierowanie na badania obrazowe bym je wykonał i z wynikami poszedł do innego ośrodka onkologicznego.

Al_la (offline)

Post #10

27-06-2022 - 18:21:06

k/Warszawy 

Agatko, co dalej w Twojej sprawie?

W najgorszych chwilach mego życia zawsze mogłem liczyć na przyjaciół.
Odtąd wiem, że pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, to poprosić o pomoc. Paulo Coelho

Przewodowy NST, G2, T3N0Mx, TNBC, 6 x FEC (3 przed operacją), yT2N0Mx

Agata29 (offline)

Post #11

30-06-2022 - 21:50:13

@Al_la bardzo dziękuję za pamięć.

Tak jak pisałam wcześniej, miałam zrobione USG i mammografię, niestety nie wiem dokładnie co tam wyszło, bo na wizycie lekarz nie miał moich opisów i nic mi nie powiedział. Jedynie podczas USG Pani doktor mówiła, że dobrze ta zmiana nie wygląda, jest sporo zmienionych tkanek wokół guza, powiększony węzeł chłonny. Na mammografii wyszły mikrozwapnienia. 23 czerwca miałam wizytę właśnie tą, na której nie było moich wyników. Dzień przed wizytą zadzwoniła Pani, że doktor zleciła dodatkowe zdjęcie w mammografii pod innym kątem. Zrobiłam to zdjęcie, ale też niczego się nie dowiedziałam.
Po wizycie dostałam telefon (bo lekarz obejrzał moje badania) i zlecił mi biopsję gruboiglowa. Dziś miałam robiona biopsję cienkoiglowa węzła i gruboiglowa guza w piersi. Lekarz powiedział, że jak zobaczy wyniki biopsji to zdecyduje czy jest potrzebna tomografia, bo zlecił też wstępnie tomografię klatki piersiowej i jamy brzusznej na 5 lipca. Także za wiele nie wiem, nie wiem czy nie powinnam dostać jakichs wyników tych badań? Bo totalnie nie mam nic oprócz tego co robiłam prywatnie.
Teraz czekam na jakiś telefon od koordynatorki.

Tomasz. (offline)

Post #12

01-07-2022 - 11:31:38

Pruszków 

Działasz, a terminy nie są złe. Biopsja pokaże cechy strukturalne i molekularne guza. Dobrze, że wykonałaś mammografię- jak sugerowałem. Jeśli ona potwierdziła mikrozwapnienia i koreluje to z obrazem USG to mamy jawny proces rozrostowy. Zrób badanie na kreatyninę, bez tego wyniku nie podadzą Ci kontrastu TK.

Agata29 (offline)

Post #13

01-07-2022 - 13:55:47

Tak, dzwonili dziś do mnie z onkologii. W poniedziałek mam zrobić badania krwi, kreatynine i TSH, a we wtorek mam tomografię.

Agata29 (offline)

Post #14

05-07-2022 - 18:40:05

Dziś tomografia zrobiona, na pewno się z nią nie polubie ????
Teraz czekam na telefon terminem wizyty.

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 05-07-2022 - 18:40:29 przez Agata29.

Agata29 (offline)

Post #15

11-07-2022 - 13:33:21

Witam.

W końcu się doczekałam na telefon. Jutro mam wizytę i mam nadzieję, że w końcu usłyszę diagnozę i poznam wyniki wszystkich badań.

Agata29 (offline)

Post #16

12-07-2022 - 13:04:07

Wyniki biopsji

Rak inwazyjny sutka bez specjalnego typu G2 (2+2+2).
HER-2 (3+) dodatni
Ki67 (+) w 30% komórek.
R.estrogenowy (-)
R.progesteronowy (-)
Rak nieluminalny HER-2 dodatni.

W węźle komórek nowotworowych nie znaleziono.

Konsylium zdecydowało, że najpierw chemioterapia, później operacja i na dobicie radioterapia.

W czwartek mam założenie znacznika i mammografię. Jeszcze mam zlecona konsultacje ginekologiczna i echo serca, ale jeszcze nie mam umówione.

alice57 (offline)

Post #17

12-07-2022 - 15:32:30

Witaj Agatko. Czytam Twój wynik i widzę swój. Prawie rok temu dostałam identyczny. Przeszłam półroczną chemioterapię 4 AC i 12 paklitaksel, do tego 4 herceptyny i 4 perjety. Po miesiącu od ostatniej chemii miałam operację. Nie zgodziłam się na oszczędzającą (miałam znacznik) i zrobiono mi mastektomię podskórną z rekonstrukcją. Teraz dostaję herceptynę co 3 tygodnie aż do stycznia. Leczenie przedoperacyjne przyniosło dobry efekt, ponieważ w wyniku histopatologicznym po operacji nie było śladu po guzie - całkowita odpowiedź na leczenie. Agatko, będą lepsze i gorsze dni, ale to wszystko da się przeżyć Głowa do góry i do przodu smiling smiley Pozdrawiam smiling smiley

Tomasz. (offline)

Post #18

12-07-2022 - 15:38:35

Pruszków 

Czyli jest tak, jak napisałem 2 czerwca. Rak o umiarkowanej złośliwości, nieluminalny. Ważne, że:
- jak na raka o takich cechach Ki67 jest umiarkowanie podwyższone
- guz jest nieduży. To dobre prognostyki w tych cechach guza.
Leczenie to wpierw chemioterapia wielolekowa. W pierwszym cyklu AC, choć lepiej byłoby EC- mniejsze obciążenie dla serca. W 2-4 ostatnich wlewach z docetaxelu dodatkowo lek blokujący nadekspresję HER2. Albo sam trastuzumab, albo trastuzumag z pertuzumabem. Poprawia to rokowanie. Później operacja. Po niej dokończenie kuracji trastuzumabem ew w połączeniu z pertuzumabem do końca kuracji (w sumie 15-18 wlewów). W razie operacji częściowej- radioterapia na sutek i dodatkowo boost lożę po guzie.
Echo serca będziesz mieć robione często - w zasadzie przed każdym wlewem. To w wyniku kardiodepresyjnego działania antracyklin (szczególnie adriamycyny z AC) i w mniejszym stopniu z blokerów HER2.
Robiłbym badania odnośnie mutacji w genach BRCA. To z uwagi na młody wiek zachorowania.

Agata29 (offline)

Post #19

12-07-2022 - 15:49:56

Może właśnie po to mam tą konsultacje ginekologiczna?

alice57 (offline)

Post #20

12-07-2022 - 16:04:23

Powinnaś dostać jeszcze skierowanie do poradni genetycznej na badanie w kierunku mutacji.

Agata29 (offline)

Post #21

12-07-2022 - 18:42:46

Może w poniedziałek zlecą to, chociaż nie sądzę, ale poczekam do poniedziałku i się okaże

Agata29 (offline)

Post #22

20-07-2022 - 12:02:09

Witam.
Jutro jadę na oddział i prawdopodobnie w piątek pierwsza chemia. Boje się, ale mam nadzieję, że mnie mocno nie sponiewiera.

renatar (offline)

Post #23

20-07-2022 - 12:16:21

sieradz 

Agatko dasz radę, przejdziesz chemię i zapomnisz o chorobie.

T3NOMO/ER10 PR10procent\12 taksanów,3AC,lampek 25.Tamoksifen.Inwazyjny śluzowy.

Tomasz. (offline)

Post #24

20-07-2022 - 12:34:25

Pruszków 

Masz już podany schemat, czy dowiesz się dopiero na miejscu?
Ważne, że w tej chwili praktycznie nie żałują Akynzeo. Co z ew. dodatkiem dexamethasonu sprawia, że wymiotów praktycznie nie ma. To nie tylko komfort, ale też ważne dla organizmu z uwagi na przyjmowanie płynów i wypłukiwanie metabolitów chemii.
Na pewno będziesz czuć osłabienie/zmęczenie. Innych objawów nie ma co wywoływać. Może będą, może nie.

Agata29 (offline)

Post #25

20-07-2022 - 13:08:57

Dopiero jutro się dowiem. Chyba będzie ta perjeta czy jakoś tak, a reszty nie wiem.

Agata29 (offline)

Post #26

23-07-2022 - 17:50:51

Witam.

Właśnie jestem na oddziale i wjeżdża ostatnia kroplówka chemii. Zestaw jaki dostałam to perjeta, trastuzumab, docetaxel i karboplatyna. Na razie samopoczucie w porządku, oprócz uderzenia gorąca.

Agata29 (offline)

Post #27

23-07-2022 - 17:51:51

A i wczoraj dostałam jakieś tabletki, ale szczerze powiem, że nie wiem co to. Mam je dostać jeszcze po chemii i 24 godziny po chemii zastrzyk.

Tomasz. (offline)

Post #28

24-07-2022 - 05:08:00

Pruszków 

Agata29
Witam.

Właśnie jestem na oddziale i wjeżdża ostatnia kroplówka chemii. Zestaw jaki dostałam to perjeta, trastuzumab, docetaxel i karboplatyna. Na razie samopoczucie w porządku, oprócz uderzenia gorąca.
To zestaw autentycznie ciężki, o (chyba) największym potencjale p.nowotworowym w takim przypadku jak u Ciebie. W każdym razie największym mi znanym. Tabletki to pewnie dexamethason - niezbędny przy i zaraz po taxanach. Zastrzyki to filgrastym- konieczny w razie karboplatyny (pozwala utrzymać akceptowalnie obniżone neutrofile (neutrocyty, granulocyty obj)). Poza tym powinnaś dostać lek p.wymiotny na zabezpieczenie- Atossa. Dexamethason działa też dość silnie p.wymiotnie, ale jego stosuje się 2-3 dni. Później warto mieć zabezpieczenie. Pij dużo płynów dla wypłukiwania metabolitów chemii.

Agata29 (offline)

Post #29

24-07-2022 - 09:43:28

Czyli uważasz, że leczenie w porządku?

Tomasz. (offline)

Post #30

24-07-2022 - 15:44:44

Pruszków 

Zwróć uwagę na jedno. Nie podano Ci w zestawie antracyklin (zwł. doxorubicyny). To leki kardiotoksyczne (stąd mają tzw dawkę kumulacyjną, której nie można przekroczyć z uwagi na odczuwalne pogorszenie wydolności serca). Jest to ważne z tego powodu, że musisz być leczona trastuzumabem i pertuzumabem- oba te leki mają działąnie obciążajace serce (acz nie tak, jak antracykliny). Więc nie masz kumulacji w tym zakresie. Tylko to, że karboplatyna tłumi szpik i potrzebne są zazwyczaj zastrzyki z leków zawierających filgrastym- np. Zarzio. Na poprawienie układu białokrwinkowego.
Dla mnie jesteś leczona według optymalnych warunków dla Twojego typu raka.

Kliknij żeby zalogować

Użytkownicy online

Gości: 465
Największa liczba użytkowników online: 77 dnia 11-10-2011
Największa liczba gości online: 14207 dnia 25-04-2022