Birads 3 w RM a to jednak rak

Wysłane przez Ani 

Ani (offline)

Post #1

20-06-2022 - 15:52:01

Poznań 

Hej. Rok temu miałam mastektomie lewostronną - rak G2 hormonozależny od ER i PR w 98%, HER -, KI67 do 20%, guz mniejszy niż 1 cm, nie miałam chemii, brałam Reseligo i Tamoksyfen. Pożniej okazało się że mam mutację BRCA2 i w lutym usunęłam jajniki i jajowody profilaktycznie bo też miałam tam liczne torbiele, przeszłam wówczas na letrozol i w maju usunęłam profilaktycznie prawą pierś (w której w wyniku RM w kwietniu był guzek Birads 3 do obserwacji). Po mastektomii tej piersi okazało się że ten guzek 4 mm ma w sobie 2 mm części inwazyjnej o parametrach - rak cewkowaty, G1, ER 100%, PR 60% i KI67 1%. (T1aN0M0) Myślałam że zemdleję jak lekarz mi to oznajmił. Okazuje się, że nie zdążyłam profilaktycznie tej piersi usunąć. Później miałam jeszcze docięcie węzłów chłonnych, czyste. Onkolog stwierdził że zostajemy na letrozolu bo zmiana na ten lek była w marcu a wtedy jak mówi ten rak już w tej piersi był i nie będzie chemioterapii.
Jestem załamana tym że tak szybko w 2 piersi pojawił się rak i że nie zdążyłam tej piersi usunąć. Mam wątpliwości też odnośnie dalszego leczenia. Może powinnam mieć jednak chemioterapię?

Pierś lewa T1C (0,7x0,8x1,1) N1a (sn), G2, ER+ >95%, PR +>95% Her- (1+), Ki67 20%, mastektomia, radioterapia, tamoksifen + reseligo przez 7 miesięcy, obecnie Letrozol, Pierś prawa T1aN0M0 (2 mm) rak cewkowy, G1, ER 100%, PR 60%, HER -, KI67 1% mastektomia, Letrozol

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 20-06-2022 - 15:57:10 przez Ani.

Lela2021 (offline)

Post #2

20-06-2022 - 17:00:03

okolice Wrocławia 

Ani!
O matko, aż nie mogę uwierzyć!
W tym wszystkim jest pozytyw:był maluśki, cewkowy, mało agresywny. Decyzja lekarza o pozostaniu na letrozolu wydaje mi się słuszna. Wklejam Ci o tym raku. To taka trochę łagodniejsza wersja raka:

W porównaniu z przewodowym rakiem naciekającym,
w cewkowym raku piersi istotnie częściej stwierdzane jest
zaawansowanie T1 i rzadziej występują przerzuty do węzłów
chłonnych. Ponadto rzadziej dochodzi do rozwoju niepowo-
dzeń miejscowych oraz przerzutów odległych. Wszystkie te
czynniki wskazują, że cewkowy rak piersi jest nowotworem
o dobrym rokowaniu.

Wystraszyłaś mnie bardzo, bo i ja mam coś w drugiej piersi, a usunąć nie chcą. Ech...

Trzymaj się dziewczyno. Wszystko już masz za sobą. Teraz to już będzie tylko lepiej.

Amputacja metodą Maddena: NST G2 10 mm. ER:80% PR:80% Her-2(+2) -FISH dał wynik negatywny, ki67:2-15% węzły chłonne II i III piętra 0/12. po operacji Reseliego, Tamoksyfen. Po usunięciu "dołu" Aromek.

Tomasz. (offline)

Post #3

20-06-2022 - 19:06:23

Pruszków 

Che jest nie tylko zbędna logicznie, ale i całkowicie nieskuteczna przy takich parametrach.
Przykład Twój pokazuje, że błędy w naprawie DNA (na tle mutacji) mogą skutkować kolejnym nowotworem o rozroście zlisliwym w krótkim czasie. I to z komponenta inwazyjna przy zmianie tylko 2 mm. Pokazuje to agresywność takiego rozrostu w błędach DNA.
Pokazuje też skuteczność antyhormonow - Ki67 na poziomie 1% o tym świadczą. Bez tych leków Ki67 byłoby kilkanaście-kilkadziesiąt razy większe.
Z tego powodu leczenie pozostaje BZ.

Ani (offline)

Post #4

20-06-2022 - 19:40:21

Poznań 

Dziękuję bardzo za odpowiedzi. Chciałabym również zaznaczyć, że moja zmiana w RM określona została jako BIRADS 3 do kontroli za 6 miesięcy czyli w okolicach października. Wtedy to już pewnie byłyby inne parametry. A tak jestem już po mastektomii i szczerze to tylko i wyłącznie dzięki własnemu uporowi i temu forum.

Pierś lewa T1C (0,7x0,8x1,1) N1a (sn), G2, ER+ >95%, PR +>95% Her- (1+), Ki67 20%, mastektomia, radioterapia, tamoksifen + reseligo przez 7 miesięcy, obecnie Letrozol, Pierś prawa T1aN0M0 (2 mm) rak cewkowy, G1, ER 100%, PR 60%, HER -, KI67 1% mastektomia, Letrozol
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Użytkownicy online

Gości: 571
Największa liczba użytkowników online: 77 dnia 11-10-2011
Największa liczba gości online: 14207 dnia 25-04-2022