Co mnie dalej czeka proszę o interpretację

Wysłane przez Jagoda104433 

Jagoda104433 (offline)

Post #1

18-07-2022 - 20:16:13

Bardzo proszę o pomoc i informacje co dalej moze mnie czeka zy chemioterapia czy radioterapia proszę o interpretacje wyników. Dziękuję

Mikroskopowo :

Rak inwazyjny typu G2 ( Nottingham Histologic Score, 3+2+1=6) / Invasive carcino
Utkanie raka zajmuje ok. 90% objętości bioptatów
W badanym materiale obecne są cechy inwazji naczynkowej oraz nieliczne ogniska DCIS Grade II
W badanym materiale nie stwierdza się cech inwazji okołonerwowej.

ICH:
P63 - (-) w utkaniu raka inwazyjnego, (+) w komórkach mioepitelialnych w ogniskach DCIS
panCK (AE1/AE3) - (+)
E- Kadheryna - (+)
ER - (+)- silna reakcja w 85% komórek raka
PgR- (+) - silna reakcja w 15 % komórek raka
Her-2- (+2) - wynik niejednoznaczny
Ki-67 - 35%

Badanie molekularne:
HER - 2 FISH - w toku

Magdaaa (offline)

Post #2

18-07-2022 - 20:35:47

Jagoda, nie jest źle. Rak jest średniej złośliwości G2 w trzystopniowej skali. Jest silnie zależny od estrogenu więc będzie można zastosować antyhormony. Ki 35% to też nie jest źle /im mniej tym lepiej/. Her jest niejednoznaczne dlatego badanie fish jest w toku. Jeśli okaże się, że jest her 3+ to trzeba będzie podać dodatkowy lek, który nazywa się herceptyna i lek ten podaję się z chemioterapią, która zresztą nie jest tak upiorna jak kiedyś. Nie podałaś ważnej informacji odnośnie wielkości guzka i szacowanego w badaniach obrazowych stanu węzłów chłonnych. Te informacje mają duży wpływ na to czy będzie chemia czy tylko antyhormony, choć patrząc na ki, niezależnie czy her wyjdzie dodatnie /wtedy chemia będzie na pewno/ czy wyjdzie ujemne, chemioterapia pewnie będzie proponowana, bo lekarze proponują jeśli ki jest większe niż 20%.

Tomasz. (offline)

Post #3

18-07-2022 - 21:16:23

Pruszków 

Ponieważ PgR jest tylko na poziomie 15% to w takich przypadkach częściej jest obserwowana mniejszą skuteczność antyhormonow. To, łącznie z Ki67 na tym poziomie sprawi, że chemioterapia będzie proponowana na pewno. Niezależnie od wyniku FISH. Z tym, że nie tr, eba tu walić z rury antracyklinami. Wystarczy schemat TC. No chyba, że guz jest spory, a HER2 wyjdzie dodatni. Wtedy być może jest potrzebne leczenie forsowniejsze. Reszte powiedziała przedmowczyni.

Jagoda104433 (offline)

Post #4

18-07-2022 - 22:53:09

Czy na podstawie Ki67 wiadomo jaka będzie podana chemia czy w tabletkach Czy dożylną? Czy jest szansa zachować wlosy ? Moglby Pan rozwinąć schemat TC? GUZ ma 4 cm

Tomasz. (offline)

Post #5

19-07-2022 - 08:04:30

Pruszków 

Jagoda104433
Czy na podstawie Ki67 wiadomo jaka będzie podana chemia czy w tabletkach Czy dożylną? Czy jest szansa zachować wlosy ? Moglby Pan rozwinąć schemat TC? GUZ ma 4 cm
W raku wczesnym podaje się wyłącznie chemioterapię dożylną. Przy guzie 4 cm i takim Ki 67 chemioterapia będzie na pewno. Podaje się ją zazwyczasj przed operacją. Tu na pewno będzie proponowana cheioterapia neoadiuwantowa. Po niej operacja i antyhormony. W razie operacji oszczędzajacej BCT radioterapia na sutek i lożę po guzie.
Wypadanie włosów można ograniczyć poprzez zastosowanie czepków chłodzących. Coraz więcej ośrodków ma takie czepki. Bez nich to najczęściej stosowany schemat z antracyklinami AC+T powoduje zawsze utratę włosów.
Schematy: A- adriamycyna (doxorubicyna). C- cyklofosfamid. T- taksany. Albo paclitaxel, albo docetaxel. Czyli TC to któryś z taxanów i cyklofosfamid.
Teraz najważniejszy jest wynik FISH. Wtedy da radę powiedzieć cos więcej.

Kobietka123 (offline)

Post #6

19-07-2022 - 20:26:25

Nie bój się chemii. Wiem że na tym etapie diagnostyki to przeraża.
Najważniejsze żeby podjąć leczenie. Chemia nie jest tak straszna jak kiedyś. Jestem po 8 chemii, z 16 i czuję się całkiem dobrze.
Trzymam kciuki i życzę Ci dużo cierpliwości w leczeniu.

Jagoda104433 (offline)

Post #7

07-08-2022 - 22:48:49

Jestem po operacji wyciecie guza węzła wartowniczego i tkanki 20% co dalej mnie czeka ? Ile oczekuje się na chemię ile moge spodziewać się wlewów? Przeraża mnie ten temat i wole wiedzieć wszystko wcześniej i jak najwięcej kornole mam dopiero za 2 tygodnie. Jak często jest stosowana chemia?

Tomasz. (offline)

Post #8

08-08-2022 - 07:12:48

Pruszków 

Chemioterapia AC jest zazwyczaj podawana co 3 tygodnie 4 wlewy. Taxole są podawane albo w takim samym schemacie, albo we wlewach co tydzień. Wtedy wlewów jest 12. Zatem 24 tygodnie wlewów. Czasami się coś obsunie z powodu spadających wyników. A czasem jest chemioterapia z wlewami co 2 tygodnie.

Kliknij żeby zalogować

Użytkownicy online

Gości: 227
Największa liczba użytkowników online: 77 dnia 11-10-2011
Największa liczba gości online: 14207 dnia 25-04-2022