Interpretacja wyników

Wysłane przez Majka1959 

Majka1959 (offline)

Post #1

14-08-2022 - 06:22:43

Witam serdecznie

Jestem po amputacji piersi i docince węzłów pachowych. Otrzymałam wyniki pooperacyjne i chciałabym wiedzieć jakie mogę mieć dalsze leczenie. Wiem na pewno, że hormonoterapia, ale czy chemioterapia ew. radioterapia też? Mam taką cichą nadzieję, że ktoś mi coś podpowie...będę wdzięczna.

ER 80% PGR 80% HER 2(-) Ki67 10%

Wynik badania patomorfologicznego po usunięciu piersi i węzła wartowniczego:

Rak zrazikowy inwazyjny G2 cT2N1 Luminalny A śr.3,2 cm brak angio i neuroinwazji Marginesy : od powięzi 0,3 cm,górny 0,5 cm, przedni 2 cm, dolny 4 cm, boczny 3 cm, przyśrodkowy 10 cm. Pobrane wycinki z tk.włóknistej znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie guza -ogniska raka zrazikowego /fragment pierwotnego guza/. Węzeł wartowniczy z makroprzerzutem. Naciek obejmuje torebkę węzła.

Wynik badania patomorfologicznego węzłów dołu pachowego:

jeden węzeł /nr 7/ z przerzutami raka, tkanka okołowęzłowa bez nacieków nowotworowych. Klasyfikacja pTx, N1mi.
Mam 63 lata.

Al_la (offline)

Post #2

14-08-2022 - 11:23:06

k/Warszawy 

Witaj

Na pewno będzie hormonoterapia, bo rak jest hormonozależny i w dodatku zrazikowy, który gorzej odpowiada na chemioterapię.
Chemioterapii mogłabyś uniknąć, ponieważ rak jest luminalny A, ale z uwagi na zajęty węzeł wartowniczy może lekarze zadecydują o chemioterapii, a może radioterapii na pachę bez chemii myśli

W najgorszych chwilach mego życia zawsze mogłem liczyć na przyjaciół.
Odtąd wiem, że pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, to poprosić o pomoc. Paulo Coelho

Przewodowy NST, G2, T3N0Mx, TNBC, 6 x FEC (3 przed operacją), yT2N0Mx

Tomasz. (offline)

Post #3

14-08-2022 - 16:30:38

Pruszków 

Chemioterapia jest tu zbędna. Tzn przyniesie więcej kosztów niż pożytku. Musi być docinka wszystkich węzłów albo radioterapia na okolice pachy. Rak był późno wykryty. On siedział z rok czasu. A może o więcej. Nie były wykonywane systematyczne kontrole mmg lub USG. Przy przerzutach do węzłów zastosował bym 2 linie leczenia. I. A
I goserelins w razie miesiączki.

Majka1959 (offline)

Post #4

14-08-2022 - 21:17:23

Dziękuję bardzoróże

Majka1959 (offline)

Post #5

14-08-2022 - 21:25:42

Dziękuję Panie Tomaszu za odpowiedź. Mam jeszcze pytanie, czy IA to są inhibitory CDK4/6 ?

A odnośnie wycinki węzłów, to tak, jak napisałam wcześniej - miałam usunięte /było 20 -to chyba wszystkie/ i 1 był z przerzutem.

Miesiączki nie mam od 10 lat. Pozdrawiam.

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 14-08-2022 - 21:27:17 przez Majka1959.

Tomasz. (offline)

Post #6

14-08-2022 - 21:33:52

Pruszków 

I.A. nie są inhibitorami CDK4/6
Powodują hipoestrogenizm, który działa leczniczo na raka hormonozaleznego.
Warto pamiętać o zapobiegawczych wlewach kwasu zolendronowego (jeden wlew co 3-6 miesięcy). Pozwoli to uniknąć dużego rzeszotowienia kości i samozłamań kręgosłupa. Przy 1 zajętym węźle chemioterapia jest zbędna.

Majka1959 (offline)

Post #7

14-08-2022 - 22:25:16

Tomasz.
I.A. nie są inhibitorami CDK4/6
Powodują hipoestrogenizm, który działa leczniczo na raka hormonozaleznego.
Warto pamiętać o zapobiegawczych wlewach kwasu zolendronowego (jeden wlew co 3-6 miesięcy). Pozwoli to uniknąć dużego rzeszotowienia kości i samozłamań kręgosłupa. Przy 1 zajętym węźle chemioterapia jest zbędna.

Rozumiem, idę we wtorek do onkologa i jestem ciekawa, co mi zaproponuje. Jeszcze raz pięknie dziękuję...

Majka1959 (offline)

Post #8

18-08-2022 - 16:24:46

Witam, jestem po wizycie u onkologa i radiologa. Onkolog przepisała mi Etruzil i zaproponowała chemię, ale na chemię się nie zdecydowałam, więc dostałam jeszcze skierowanie do radiologa na konsultację w sprawie ew. radioterapii. Oprócz tego będę miała wlew kwasu zolendronowego i tomografię z kontrastem jamy brzusznej oraz klatki piersiowej.
Radiolog zdecydował o radioterapii.
Tak wygląda na tą chwilę mój plan leczenia, o ile oczywiście wynik z tomografii mi nie zamiesza / mam nadzieję, że nie/.
Dziękuję za uwagę i za pomoc w rozszyfrowaniu wyników.
A może moja historia też komuś się przyda.

mgiełka (offline)

Post #9

18-08-2022 - 23:04:24

Radom 

Co przeważyło, że zdecydowałaś się odrzucić propozycję chemii?
Warto przed taką decyzją zasięgnąć jeszcze konsultacji u innego onkologa klinicznego

Z amazonki.net od 2006 roku.

Kobietka123 (offline)

Post #10

18-08-2022 - 23:17:57

Ja też bym tą chemie jeszcze skonsultowała u innego onkologa.

Majka1959 (offline)

Post #11

19-08-2022 - 15:58:09

Oczywiście, że skonsultowałam to z innym onkologiem i dlatego też tutaj poprosiłam o opinię. To jest zbyt poważna sprawa, żebym mogła podjąć taką decyzję sama. Wcześniej też szukałam informacji w internecie, czytałam opracowania naukowe, więc też byłam trochę przygotowana. Z doświadczeń innych osób wiem, że trzeba też samemu szukać rozwiązań i opinii, a nie polegać na opinii tylko jednego lekarza. Wydaje mi się, że radioterapia jest bardziej zasadna w moim przypadku, choć myślałam ,że mnie ominie, no ale tu akurat 2 lekarzy dało takie zalecenie, więc to mnie przekonuje.

Tomasz. (offline)

Post #12

19-08-2022 - 16:31:09

Pruszków 

Czyli jest tak, jak pisałem 14 sierpnia- chemioterapia zbędna. Dobrze się stało, że jej nie przepisali, bo dałoby to więcej, dużo więcej kosztów niż korzyści. Trzeba się trzymać antyhormonów II linii leczenia (I.A.) plus kwas zolendronowy. No i wykonywać zalecone badania kontrolne.

Majka1959 (offline)

Post #13

19-08-2022 - 17:03:37

Tomasz.
Czyli jest tak, jak pisałem 14 sierpnia- chemioterapia zbędna. Dobrze się stało, że jej nie przepisali, bo dałoby to więcej, dużo więcej kosztów niż korzyści. Trzeba się trzymać antyhormonów II linii leczenia (I.A.) plus kwas zolendronowy. No i wykonywać zalecone badania kontrolne.

Dokładnie, Pana opinia była dla mnie bardzo ważna przed wizytą u onkologa i radiologa, bo na tych wizytach /niezależnych od siebie/ dostałam potwierdzenie Pana wskazań. Jestem wdzięczna i jeszcze raz wielkie dzięki. Pozdrawiam...

Majka222 (offline)

Post #14

23-08-2022 - 21:25:05

A co w przypadku, gdy rak jest hormonozależny (80% i 60%), brak jest przerzutów do węzłów wartowniczych, operacja radykalnie wycięła guza (T1c), a Ki64 wynosi 30% - czy chemia powinna być z uwagi na Ki64? Dodam, że mama jest po 70. i ma choroby przewlekłe, stąd nasze obawy przed chemią.

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 23-08-2022 - 21:25:57 przez Majka222.

Majka222 (offline)

Post #15

23-08-2022 - 21:37:03

PS Oczywiście jeszcze nie mamy wskazań lekarzy, one będą decydujące, tak pytam - jak Waszym zdaniem - bo nie wiemy, czego się spodziewać.

Tomasz. (offline)

Post #16

23-08-2022 - 23:05:53

Pruszków 

Majka222
PS Oczywiście jeszcze nie mamy wskazań lekarzy, one będą decydujące, tak pytam - jak Waszym zdaniem - bo nie wiemy, czego się spodziewać.
W takiej sytuacji wskazań do chemioterapii nie ma też.

Majka222 (offline)

Post #17

24-08-2022 - 09:05:52

Tomasz.
PS Oczywiście jeszcze nie mamy wskazań lekarzy, one będą decydujące, tak pytam - jak Waszym zdaniem - bo nie wiemy, czego się spodziewać.W takiej sytuacji wskazań do chemioterapii nie ma też.

Dziękuję za szybką odpowiedź smiling smiley
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Użytkownicy online

Gości: 487
Największa liczba gości online: 14207 dnia 25-04-2022