Bardzo proszę o interpretację wyników.

Wysłane przez wieslawa61 

wieslawa61 (offline)

Post #1

27-01-2023 - 10:49:33

 

Dzień dobry wszystkim,

Niestety i ja jestem zmuszona rozpocząć moje leczenie nowotworu piersi sad smiley
Poniżej przybliżę swoje wyniki badań.
Dodatkowo proszę o informację czy jest możliwość zmiany lekarza prowadzącego moją chorobę. Nie odpowiada na moje pytania i w zasadzie ciężko jest doprosić go o wyniki badań i informację co z nich wynika. Bardzo proszę o pomoc.

W grudniu została przeprowadzona mammografia - wynik guzek ok 10mm, birads 4.
Następnie w styczniu usg piersi i zmiana ta została okreśona na 8mm, birads 3.
Lekarz zaproponował obserwację lub biopsję gruboigłową - wybrałam biopsję.
Biopsja została wykonana i jej wyniki podaję niżej.
Wiek 62 lata
Opis makroskopowy: histopatologiczne
Rozpoznanie:
1.2 invasive breast carcinoma NST G1
ER (+) IS3+PS5
PR (+) IS2+ PS3
HER2 negatywny (+1)
Ki67< 10 %
podtyp luminalny B HER 2(-)
W zasadzie lekarz wysłał mnie na RTG klatki piersiowej ( wiadomo w jakim celu ?) i wspomniał o konsylium oraz częściowym usunięciu piersi.
Bardzo proszę o interpretację oraz wszelkie wskazówki ( również te w jaki sposób mogę zmienić lekarza prowadzącego).
Z góry dziękuję.

Tomasz. (offline)

Post #2

27-01-2023 - 14:31:29

Pruszków 

Rak o niskiej złośliwości G1, przewodowy, luminalny (hormonozalezny). Podali luminal B, ale przy HER2 ujemnym i TS 8/8 pkt wg Allreda dla ER, i częściową zależność na poziomie TS 5/8 pkt dla PR przy niskim markerze Ki67 to raczej jest luminal A, a nie B. Wynik graniczny.
Leczenie to operacja. W razie operacji częściowej obligatoryjnie radioterapia na sutek i loze po guzie. Po operacji już można włączyć antyhormony. Leczenie co najmniej 5 lat z tendencja do wydłużania do 10 lat.
Nie ma co prawda szacowanego stanu węzłów chłonnych, ale przy niskim Ki67 i G1 na dodatek z małym guzem nie sądzę, aby były przerzutowe zmiany w tej lokalizacji.
Widać po tym przypadku, że odmienna technika obrazowania i inne doświadczenie lekarzy opisujecych sprawia, że wg usg jest trójka, według mmg jest czwórka, a wyszła faktycznie piątka wg BIRADS. Stąd tak ważne są różne techniki obrazowania, aby weryfikować ich obraz.____________
Nie jestem lekarzem. Moje sugestie odnośnie leczenia należy zawsze skonsultować z lekarzem prowadzącym.

wieslawa61 (offline)

Post #3

27-01-2023 - 19:05:10

 

Dziękuję Panie Tomaszu za odpowiedź.
Miałam przeprowadzone usg węzłów- informacja była o tym,że są czyste ( na opisie). Dodatkowo RTG klatki nie wykazało zmian w płucach oraz nie było żadnej wzmianki o węzłach chłonnych -nie zostało to w opisie zaznaczone w ogóle. Usg brzucha również czyste wg lekarza.
Rozumiem, że zaproponowane leczenie operacja oszczędzająca + radioterapia + leczenie antyhormonami przez 8 lat to dobra droga leczenia? Zastanawiam się czy lepszym pomysłem nie byłaby całkowita mastektomia? Lekarz tego nie zaproponował.

Jeszcze jedna kwestia o której Pan wspomniał..luminal A/B. Czy ten wynik graniczny coś zmienia w podejściu do leczenia? Konieczne jest rozszerzenie tego badania by się upewnić?

Tomasz. (offline)

Post #4

27-01-2023 - 19:50:01

Pruszków 

Graniczny luminal A/B nie zmienia podejścia do leczenia. Takie cechy receptorowe guza tylko mówią, że częściej występuje hormonoopornosc. Stąd warto po 3 latach leczenia Tamoxyfenem przejść na inhibitory aromatazy.
Ale to dotyczy choroby z cechami lokalnego zaawansowania. Tu tego nie ma.
Guz jest wg oceny obrazowej mały, więc operacja BCT jak najbardziej. Jest tylko radioterapia co dawać może większe obciążenie w razie raka lewej piersi (pewne naświetlanie serca). Najważniejsza sprawa to marginesy. Niestety, zdarza się, że operacja jest nie doszczetnosci (brak co najmniej 2 mm marginesu wolnego od nacieku raka). To później doprowadza do istnego bólu głowy z docinkami - a to obciążające rokowanie. Stąd należy jasno powiedzieć lekarzowi operującemu o to, aby nie walczył o milimetry, narażając na ew. duże kłopoty.____________
Nie jestem lekarzem. Moje sugestie odnośnie leczenia należy zawsze skonsultować z lekarzem prowadzącym.

wieslawa61 (offline)

Post #5

27-01-2023 - 20:35:51

 

Dziękuję za kolejną odpowiedź, jestem bardzo wdzięczna za poświęcony czas.

Rozumiem, że po wycięciu zmiany zostanie przeprowadzone badanie histopatologiczne i z niego będzie można ostatecznie określić zmianę w piersi oraz będzie tam określone z jakim marginesem zostala wycieta tkanka wraz z guzem?
Jeśli mogłabym zapytać jeszcze o węzły chłonne.. czy w trakcie operacji obligatoryjnie są one wycinane? Ewentualnie od czego to zależy i kiedy sprawdza się czy konieczne jest ich wycięcie. Lekarz dał mi skierowanie na scyntografie( prawdopodobnie wartownika) na 2 dni przed zabiegiem. Czy to standardowa procedura, która potwierdzi w 100 procentach czy konieczne jest ich usunięcie? Bardzo proszę o odpowiedz i jeszcze raz dziękuję za wsparcie merytoryczne.

Lela2021 (offline)

Post #6

28-01-2023 - 10:36:18

okolice Wrocławia 

Witam wśród Amazonek. Tomasz bardzo szczegółowo odpisał na pytania. W mojej stopce są parametry mojego raka. Był bardzo podobny, choć oczywiście nie tali sam, opisano jako Luminalny A. Ja z racji poprzedniego zabiegu zmiany łagodnej i raczej małych piersi oraz z uwagi, że to lewa pierś, a nie chciałam serca naświetlać zdecydowałam się na mastektomię. Jeden lekarz umierał się przy oszczędzającej. Ja właśnie zmieniłam lekarza przede wszystkim na długie terminy. Zmieniłam lekarza i ośrodek leczenia. Nowy lekarz zrobił mastektomię, tym bardziej, że jak to określił położenie guza przy oszczędzającej niesie ryzyko niezachowania marginesów. Usunięte mam też węzły, bo wyglądały mocno podejrzanie, a ja nie chciałam procedury wartownika, choć to dobra metoda. Mój wybór był podyktowany względami psychicznymi. Wniosek jest taki, że zmienić lekarza można i kobieta ma prawo na decydowanie jak godzi się leczyć. Najlepiej skonsultować proponowane leczenie jeszcze z jakimś innym lekarzem, aby być pewnym, że leczenie będzie najbardziej optymalne dla pacjentki i będzie to wspólna decyzja lekarza i pacjentki.Amputacja metodą Maddena: NST G2 10 mm. ER:80% PR:80% Her-2(+2) -FISH dał wynik negatywny, ki67:2-15% węzły chłonne II i III piętra 0/12. po operacji Reseliego, Tamoksyfen. Po usunięciu "dołu" Aromek.

Tomasz. (offline)

Post #7

28-01-2023 - 12:11:00

Pruszków 

Jeśli pacjentka ma preferencje a lekarz upiera się przy operacji niosącej w sobie pewien potencjalny wzrost ryzyka to należy zmienić ośrodek leczenia.
Procedurę wycięcia węzłów wartowniczych obecnie stosuje się standardowo. Kiedyś usuwano od razu wszystkie węzły chłonne, co było w wielu przypadkach na wyrost.____________
Nie jestem lekarzem. Moje sugestie odnośnie leczenia należy zawsze skonsultować z lekarzem prowadzącym.

wieslawa61 (offline)

Post #8

28-01-2023 - 12:28:27

 

W moim przypadku mam do czynienia z nowotworem w piersi prawej stąd najpewniej decyzja o operacji oszczędzającej oraz naświetlaniach. Guz zlokalizowany jest w centralnej części piersi pod brodawką. Czy mogę tej metodzie zaufać czy faktycznie naciskać na innego lekarza w zakresie usunięcia całej piersi?Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 28-01-2023 - 12:28:57 przez wieslawa61.

Tomasz. (offline)

Post #9

28-01-2023 - 13:48:27

Pruszków 

Trudno orzec na odległość, czy lekarz będzie chciał zachować brodawke. Jeśli będzie to forsowac, gdy nie będzie ku temu warunków to można mieć potem kłopot z marginesami. Raz była tu osoba która miała 4 operacje. BCT, docinke, docinke druga i mastektomie na końcu, bo nie było radykalnego zabiegu. Chyba nerwowo nie wytrzymała aby godzić się na trzecią docinke.____________
Nie jestem lekarzem. Moje sugestie odnośnie leczenia należy zawsze skonsultować z lekarzem prowadzącym.

wieslawa61 (offline)

Post #10

28-01-2023 - 19:04:27

 

Dziękuję za odpowiedzi, to bardzo pomaga.
Lekarz mówił o brodawce i wspomniał o tym, że może nie zostać zachowana. Postaram się jeszcze skonsultować z innym lekarzem, który oceni sytuację. Niebawem konsylium i bardzo szybko może zostać wyznaczony termin zabiegu. Czy z państwa doswiadczenia ..potencjalna zmiana ośrodka w którym mogłabym być leczona to możliwa sprawa ?( ile trwa proces, nowe dilo itp) W obecnym w zasadzie lekarz podejmuje za mnie decyzje i przekazuje niewiele informacji. Dużo więcej dowiedziałam się z tego wątku i całego forum. Byłabym wdzięczna za państwa doświadczenia w zakresie zmiany ośrodka.

Mam nadzieję, że będzie możliwość pozyskania stąd również dodatkowych informacji już w trakcie leczenia.Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 28-01-2023 - 19:11:44 przez wieslawa61.

Lela2021 (offline)

Post #11

28-01-2023 - 19:43:08

okolice Wrocławia 

Myślę, że trzeba zadzwonić do nowego ośrodka i o wszystko spytać, bo wiadomo co kraj, to obyczaj. Ja zgłosiłam się na wizytę w nowym ośrodku do onkologa, ponieważ nie jest potrzebne skierowanie. Ten lekarz wszystkie badania honorował, a kartą Dilo nie kazał się przejmować. Na poczekaniu zrobił konsylium z chirurgiem, zlecił jeszcze jedno badanie i z tym badaniem miałam wyznaczony termin operacji. W dniu operacji przyszła do mnie koordynatorka, w sprawie karty Dilo, która skontaktowała się z koordynatorką z poprzedniego ośrodka i ten nowy ośrodek już mnie oficjalnie przejął do leczenia. Po operacji miałam kolejne konsylium z chirurgiem i radiologiem. Takie jest moje doświadczenie, nie miałam żadnego problemu z przeniesieniem się z kartą Dilo, ponieważ karta idzie razem z pacjentem. Trzeba mieć wszystkie badania. Ja wszystkie miałam, gdy ktoś chciał jakieś, abym zostawiła do dokumentacji, to dawałam ksero. To taka drobna, ale istotna rzecz.
A co do pytań, to ta grupa jest po to, aby się wspierać, także w razie jakichkolwiek wątpliwości, czy problemów służymy radą.
Trzymam kciuki!Amputacja metodą Maddena: NST G2 10 mm. ER:80% PR:80% Her-2(+2) -FISH dał wynik negatywny, ki67:2-15% węzły chłonne II i III piętra 0/12. po operacji Reseliego, Tamoksyfen. Po usunięciu "dołu" Aromek.

wieslawa61 (offline)

Post #12

29-01-2023 - 20:14:08

 

Dziękuję, z pewnością będę się dalej odzywaćsmiling smiley
Czy mają Państwo jakieś opinie na temat Centrum Onkologicznego w Gliwicach? Myślałam nad tym aby z tym ośrodkiem się skontaktować.

Lela2021 (offline)

Post #13

30-01-2023 - 08:13:48

okolice Wrocławia 

Ja nie mam. Wiem, że to duży ośrodek, słyszałam, że wg lekarzy dobry. Pytanie, jak tam z terminami. Ja się przenosiłam z DCO z Wrocławia do Zgorzelca. Czytałam gdzieś, że bardzo chwalony jest Białystok, że dobry i szybkie terminy. Sama osobiście go nie znam.WIM Warszawa i super dr Furga też prowadzą bardzo sprawnie leczenie. Nie mniej opinia zawsze jest subiektywna. Jednemu pasuje jedno drugiemu co innego.Amputacja metodą Maddena: NST G2 10 mm. ER:80% PR:80% Her-2(+2) -FISH dał wynik negatywny, ki67:2-15% węzły chłonne II i III piętra 0/12. po operacji Reseliego, Tamoksyfen. Po usunięciu "dołu" Aromek.

wieslawa61 (offline)

Post #14

02-02-2023 - 19:55:00

 

Witam ponownie, jestem pod opieką Onkologii Gliwickiej i oczywiście terminy do operacji spore ( ok 2 miesięcy).
Zastanawiam się czy przez ten okres można już działać w zakresie leczenia nowotworu ? Skoro będzie również wdrożone leczenie hormonalne to czy nie można zacząć jeszcze przed operacją ? Dziękuję za wszystkie rady bo oczekiwanie przez ten czas ( czy nie za długi zdaniem Państwa?) wydaje się bardzo stresujące.

lulu (offline)

Post #15

02-02-2023 - 20:12:59

k/Kwidzyna 

Trochę długo, można podzwonić po innych ośrodkach. Bez konsultacji z lekarzem to raczej na własna rekę żadnych sposobów leczenia nie polecam.Na Forum od 07 lutego 2008

2007 amputacja prawej piersi, 5 lat na Tamoksyfenie, Egistrozolu, Mamostrolu
2015 amputacja lewej piersi, 4xAC, rok Herceptyna
Nigdy nie jedz do syta. Jedna trzecia żołądka dla pokarmu, jedna trzecia dla napoju, jedna trzecia dla ducha.
je

Tomasz. (offline)

Post #16

02-02-2023 - 21:55:46

Pruszków 

Lulu, kontakt z lekarzem być musi. No, chyba, że przez receptomat. Każdy antyhormon jest na receptę.
Żadnych problemów tu nie będzie, choćby też i z tego powodu, że w paru przypadkach skuteczne było rozpoczęcie leczenia od antyhormonow przez 6 miesięcy. Guz w obu przypadkach się zmniejszył i były świetne efekty kosmetyczne. Oczywiście HTH przed operacją wymaga nie Tamoxyfenu, a leków z II linii leczenia tym niemniej pamiętasz, jak 87 letniej kobiecie poradziłem na ślepo wrecz zastosowanie Tamoxyfenu i chora miała 2 lata darowane. Wnuczka się starała o recepty, a chora je przyjmowała i miała dobrą jakość życia.____________
Nie jestem lekarzem. Moje sugestie odnośnie leczenia należy zawsze skonsultować z lekarzem prowadzącym.

wieslawa61 (offline)

Post #17

11-07-2023 - 22:56:52

 

Dzień dobry,
wracam z aktualizacją. Przeszłam operację oszczędzającą z weryfikacją marginesów w trakcie zabiegu. Dodatkowo zastosowano IORT. Rozpoczęłam serię naswietlan x17. Wszystko w CO Gliwice, polecam jak najbardziej -choć terminy faktycznie dosyć długie sad smiley
Aktualnie przyjmuję zapisany lek Lametta 2,5 mg - mógłby wypowiedzieć się ktoś o skutkach ubocznych? Brzmią niestety nieciekawie.. i ogólnie w temacie powyżego leczenia, czy na coś zwrócić jeszcze uwagę?

Tomasz. (offline)

Post #18

12-07-2023 - 19:48:32

Pruszków 

Lametta to antyhormon stosowany w takich rakach po menopauzie naturalnej lub sztucznej po lekach. Zasadniczy problem jest osteoporoza. Trzeba @wykonac densytometrie kośćca i stosować preparaty wapnia z D3 oraz lekami antyresorpcyjnymi. Dobre są wlewy kwasu zolendronowego co pół roku.____________
Nie jestem lekarzem. Moje sugestie odnośnie leczenia należy zawsze skonsultować z lekarzem prowadzącym.

Blondyneczka1990 (offline)

Post #19

05-10-2023 - 17:03:10

Słupsk  

Dzień dobry Panie Tomaszu , bardzo bym prosiła o poradę właśnie w sprawie docinki. W marcu tego roku stwierdzono u mnie nowotwór NsT hormonozalezny 100 %oraz 50% her ujemny . Wskaźnik Ki - 25%. Otrzymałam 4 cykle AC oraz 12 cykli paclitaksel . Przez cały okres chemioterapii guz był monitorowany ( wyjściowo 18x15). Podejrzenie przerzutu do węzła . Stosunkowo się zmniejszał z każdym badaniem. Po zakończonej chemii po 3 tygodniach wykonano operacje oszczędzająca z procedura węzła ( pobrano 2 ).
Niestety wynik okazał się nieciekawy.
Znaleziono rozproszone ogniska komórek raka NsT oraz komponent DCIS G2 typ lity , sitowaty w 30 % utkanie nowotworowego.
Jeden węzeł byl czysty , drugi miał przerzut raka 6 mm bez przekroczenia torebki. Odpowiedz na leczenie chemioterapia - częściowa . Chirurg zostawił również za małe marginesy . Czy ponownie czeka mnie chemia ?
Za 3 tygodnie odwiedzie się kolejna operacja docinki marginesów oraz wycięcie wszystkich węzłów . Jakie mam rokowania..? Jestem załamana , ponieważ nic nie zwiastowało takiego wyniku . Czy pionie powinnam wykonać kolejne badania obrazowe ? Z góry dziękuje za odpowiedz .

Tomasz. (offline)

Post #20

06-10-2023 - 08:03:28

Pruszków 

Blondyneczko, załóż odrębny swój wątek, aby nie mieszać w wątkach innych. I możesz wkleić swoją treść.____________
Nie jestem lekarzem. Moje sugestie odnośnie leczenia należy zawsze skonsultować z lekarzem prowadzącym.

Blondyneczka1990 (offline)

Post #21

06-10-2023 - 10:55:19

Słupsk  

Rzeczywiście bardzo przepraszam , już przenosze się na swój wątek . Pozdrawiam serdecznie
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Użytkownicy online

Gości: 433
Największa liczba użytkowników online: 77 dnia 11-10-2011
Największa liczba gości online: 14207 dnia 25-04-2022