Wyniki Biopsji

Wysłane przez Kinia84 

Kinia84 (offline)

Post #1

11-03-2023 - 11:25:38

Witam. Mam pytanie. Co rok robie Usg piersi. Nie mam obciążenia rodzinnego po prostu profilkatycznie. Rok temu w piersiach było czysto. W tym roku opis usg jest następujący: Sutki o budowie gruczolowo tłuszczowej ACR 3. W KGZ prawego sutka tkanka gruczolowa nieco nieregularna , zbita dysplatyczna bez cech obecności zmiany ogniskowej.
W lewym sutku, koło godziny 12 przy otoczce w rzucie wyczuwalnego guzka znajduje się lita policykliczna zmiana ogniskowa około 24x12x19mm - bez podejrzanych cech BIRADS 3/4a usg FA? dla potwierdzenia proponuje BAC.
Poza tym w obu sutkach znajduje się kilka torbieli 3-6mm.
Podejrzanych zmian ogniskowych nie uwidoczniono.
Przewody melkowe nie poszerzone. Węzły chłonne pachowe nie powiększone.

Wykonałam w niewiedzy biopsje prywatna cienkoigłowa:

W rozmazach grupy I platy komorek nablonka przewodowego z ogniskowym stłoczeniem jąder komorkowych , grupy I platy komorek z metaplazja kwasochłonna I makrofagi. Obraz cytologiczny niejednoznaczny- możliwość rozrostow wewnatrzprzewodowych. Wskazane rozszerzenie diagnostyki - Biopsja gruboigłowa ( kategoria C3)

Jestem 4 dni po biopsji gruboigłowej. Czy mam się szykować na najgorsze ? stres mnie zjada a mam 3 dzieci do wychowania.
Mam też problemy od roku z prolaktyna czynnościowa. Wzrsta spada, mri zrobione nie mam gruczolaka przysadki. Cytologie sprzed 2 tyg nr 1 usg w normie.
Mam 3 dzieci i chciałbym jeszcze troszkę pożyć.. mam 38 lat.

Tomasz. (offline)

Post #2

11-03-2023 - 14:38:04

Pruszków 

1. Trzeba czekać na wynik biopsji gruboiglowej. To pokazuje bezsens robienia cienkoigłowej ze zmiany. To ma tylko znaczenie dla biopsji podejrzanych węzłów, gdy rak jest niemal pewien.
2. Hormony przysadkowe mogą wpływać na modyfikacje budowy tkanki gruczołowej. Szkoda tylko, że przy korzystniej budowie gruczolowo-tluszczowe nie wykonano przed biopsja mammografii. Teraz nie ma to sensu, niezależnie od ścisku piersi po dwóch biopjach.
3. Warto u endokrynologa sprawdzić, czy jest wzrost HG i IGF-1. W razie wskazania i podwyższonego poziomu włącza się bromokryptyne i któryś z okapeptydow I linii leczenia np. Lanreotyd czy Oktreotyd.
4. Odnośnie raka piersi-stwierdzenie metaplazji w jakimkolwiek badaniu świadczy o procesie nowotworzenia. Wymaga to wiec operacji i na to się nastawiaj. Niezależnie czy wyjdzie rak, czy nie.
5. Raka wczesnego leczy się bardzo dobrze, są wielorakie sposoby oddziaływań terapeutycznych.

Kinia84 (offline)

Post #3

11-03-2023 - 14:51:37

Ale operacji usunięcia piersi ?

Kinia84 (offline)

Post #4

11-03-2023 - 14:59:32

Wogole byłam z tym wynikiem u bardzo dobrej onkolog w Warszawie od leczenia chorób sutka. I ona po zbadaniu mnie stwierdziła, że gruba igła jest niepotrzebna. Mimo niejednoznacznego wyniku biopsji. Powiedziała ze ona by to do kontroli usg dala co pol roku. Ale w końcu dala skierowanie na gruba igle. I jestem już po pobraniu. Były 3 strzały...zmiana jest duża.. w rok urosła...
Ma Pan na myśli operacje piersi czyli ich usunięcie?
Do tego co oznacza możliwość rozrostu wewnatrzprzewodowego?

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 11-03-2023 - 15:00:18 przez Kinia84.

Magdaaa (offline)

Post #5

11-03-2023 - 15:12:44

Witaj, zmiana jest podejrzana i o tym świadczy ta możliwość rozrostu. Dobrze, że zrobiłaś biopsję gruboiglowa która odpowie na wiele kluczowych pytań, a mianowicie czy zmiana jest złośliwa, a jeśli tak to jaki to typ raka i jak go skutecznie leczyć. W tej chwili nie zawsze wykonuje się mastektomię (czyli usunięcie piersi), czasem jest możliwa operacja oszczędzająca, szczególnie jeśli zmiana jest pojedyncza i niezbyt duża. Na ten moment niestety musisz czekać na wyniki biopsji. Wyjścia nie ma i pamiętaj, nawet gdyby okazało się, że to rak, to raka leczy się i to często z bardzo dobrym skutkiem.

Tomasz. (offline)

Post #6

11-03-2023 - 18:32:59

Pruszków 

Operacja może być BCT jak i mastektomia z jednoczasową rekonstrukcją. Sporadycznie brak skóry powoduje, że bywa i mastektomia prosta. Nie wykonuje się operacji bez diagnozy choroby czyli wyniku biopsji. Trzeba czekać.

Kinia84 (offline)

Post #7

11-03-2023 - 21:00:17

Napisał Pan że przez metaplazja i tak mam szykować się na opercje. I nie istotne czy będzie to zmiana łagodna czy nie. Chyba że coś źle zrozumiałam.

Kinia84 (offline)

Post #8

11-03-2023 - 21:11:39

O jeszcze jedno pytanie czemu po bipsji nie mogę wykonać mammografii?

Tomasz. (offline)

Post #9

12-03-2023 - 00:07:32

Pruszków 

Kancerogeneza to nie włącz /wyłącz. To proces. Metaplazja to jeden z etapów nowotworzenia. I jeśli nie zostanie zoperowania to niemal na pewno utworzy się rak. A rak to nie monolit. Obok komórek raka mogą być komórki nierakowe właśnie będące w metaplazje.
Zaś mammografia może być niemiarodajna z uwagi na odczyn po biopsji.

Kinia84 (offline)

Post #10

15-03-2023 - 16:11:28

fibroadenoma prosta łagodna taki wynik biopsji gruboiglowej

Magdaaa (offline)

Post #11

15-03-2023 - 19:40:57

Super, bardzo dobra wiadomość radocha. Teraz tylko nie zapominaj o kontroli. Zawsze też warto pomyśleć o usunięciu zmiany bo wcale nie jest taka mała.

Kinia84 (offline)

Post #12

15-03-2023 - 20:57:39

Magdaaa
Super, bardzo dobra wiadomość radocha. Teraz tylko nie zapominaj o kontroli. Zawsze też warto pomyśleć o usunięciu zmiany bo wcale nie jest taka mała.

nie jest mała ale dość głęboka i onkolog narazie pozostawia do obserwacji .. usg co 3 mies jak będzie rosnąć usuwamy

Tomasz. (offline)

Post #13

16-03-2023 - 18:37:43

Pruszków 

Sugeruje też wykonanie mammografii. To badanie porównawcze w innej technice obrazowania. Wnosi inny punkt widzenia. Na operację bym się psychicznie nastawiał już dziś. Samo się nie rozejdzie.

Kinia84 (offline)

Post #14

17-03-2023 - 07:13:31

Czemu onkolog nie zalecił mamomografii. Doktor jest od 30 lat lekarzem chorob sutka u kobiet z bogatym doświadczeniem i sukcesami. Zajmuje się głównie nowotworami piersi u kobiet w Warszawie. Mam piersi dysplatyczne gęste ACR3 wykazało to każde badanie. Nie nie wiem już czy sluchac Pana czy lekarza...

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 17-03-2023 - 07:15:42 przez Kinia84.

Kinia84 (offline)

Post #15

17-03-2023 - 07:14:47

Czemu onkolog nie zalecił mamomografii. Doktor jest od 30 lat lekarzem chorob sutka u kobiet z bogatym doświadczeniem i sukcesami. Zajmuje się głównie nowotworami piersi u kobiet w Warszawie. Mam piersi dysplatyczne gęste wykazało to każde badanie ACR 3. Nie nie wiem już czy sluchac Pana czy lekarza...

Tomasz. (offline)

Post #16

17-03-2023 - 15:20:15

Pruszków 

W pierwszym wpisie nie podawałaś informacji o piersiach dysplastycznych tylko o zmianie dysplastycznej.
W sytuacji piersi dysplastycznych ocena radiologiczną jest utrudniona. My nie jesteśmy lekarzami stąd to, co podawałem to sugestia na podstawie wyników z pierwszego wpisu. Znam osobiście osobę gdzie usg nie wykazało zmian a MMG wykazała. Są na Forum przypadki odwrotne. Możesz przy kolejnej wizycie spytać, czy mmg może coś wnieść do diagnostyki.
Dla mnie lekarz, który proponuję cienkoigłowa biopsje ze zmiany w piersi to taki no niezbyt logicznie działający. Dziś już się praktycznie nie spotyka cienkoigłowej do guza. Tylko do węzłów, jeśli te są podejrzane, do zmiany w piersi nic ona nie wnosi. A w razie raka i tak potrzebna jest gruboiglowa że względu na cechy molekularne zmiany. A te są osiągalne tylko z gruboiglowej.

Kinia84 (offline)

Post #17

17-03-2023 - 20:33:13

Panie Tomaszu. Widać nie przeczytal Pan mojrgo pierwszego wpisu . Poszlam na coroczne usg piersi do radiologa w rejonie. Radiolog zalecil BACC. Ja poszlam na Bacc prywatnie. Dopero po wyniku cienkiej igly zaposlam się do dobrego onkologa e Warszawie od chrob sutka i ten skierowal mnie na gruba igle. Więc zalecienie cienkiej mialam od radiologa, a gruba od onkologa. A co do dyspaltyvznych piersi napislam juz w 1 poście ACr 3.
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Użytkownicy online

Gości: 221
Największa liczba użytkowników online: 77 dnia 11-10-2011
Największa liczba gości online: 14207 dnia 25-04-2022