Guzy w piersi

Wysłane przez 30Magdalena30 

30Magdalena30 (offline)

Post #1

02-04-2023 - 19:37:28

Witam. Może ktoś się wypowie na temat moich wyników. Wiem, że wszystkiego się dowiem po biopsji. Ale wiadomo człowiek się martwi.
Piersi w budowie prawie całości tłuszczowej. W piersi lewej ognisko hipoechogenne, dobrze ograniczone, bez rejestrowanego unaczynienia o wym. 16x9 mm. Sonograficznie ma ma cechy fa- do potwierdzenia w biopsji. W piersi prawej okrągłe ognisko hipoechogenne dobrze ograniczone, z cieniem akustycznym o wym. 4mm. Sonograficznie może odpowiadać torbieli olejowej z uwapniona sciana- do potwierdzenia w mammografi. Birads 4a.
Radiolog twierdzi że ognisko w lewej piersi jest spore ale myśli że to gruczolakowłókniak.
O prawej piersi mówi że to może być torbiel po urazie. Ale ja nie pamiętam żebym się tam uderzyła albo coś. Dodam że w tej piersi czuję ciągnięcie od sutka w środek.
Może ktoś się wypowie. Bardzo wam z góry dziękuję.

Lela2021 (offline)

Post #2

03-04-2023 - 10:18:23

okolice Wrocławia 

Witaj, powiem Ci na swoim przykładzie, choć pewnie zdajesz sobie sprawę, że u Ciebie może to być wszystko i nic. Ja miałam taką gęstą torbiel, i też nigdy się nie uderzyłam w tamtym miejscu, z tym że radiolog wówczas dał mi Birads 3. Dla innej zmiany kiedyś dostałam Birads 4a i było to tzw ADH, czyli stan przedrakowy. To wszystko mam usunięte i było potwierdzone w hist. Pat. Dla raka dostałam Birads 4b i była to zmiana nieostra, twarda. Czyli wyglądała inaczej niż u Ciebie. No ale póki co to tylko gdybanie. Ja bym na Twoim miejscu przed biopsją zrobiła rezonans, bo to najbardziej dokładne badanie z badań obrazowych. Po biopsji nie ma sensu robić, ponieważ obraz będzie niediagnostyczny w wyniku uszkodzenia tkanki igłą biopsyjną.
Trzymamkciuki za dobry wynik.

Amputacja metodą Maddena: NST G2 10 mm. ER:80% PR:80% Her-2(+2) -FISH dał wynik negatywny, ki67:2-15% węzły chłonne II i III piętra 0/12. po operacji Reseliego, Tamoksyfen. Po usunięciu "dołu" Aromek.

Tomasz. (offline)

Post #3

03-04-2023 - 17:27:19

Pruszków 

W jakim badaniu obrazowym wyszedł ten wynik?

30Magdalena30 (offline)

Post #4

03-04-2023 - 17:33:12

W usg.

Tomasz. (offline)

Post #5

03-04-2023 - 17:37:13

Pruszków 

Przy utkaniu tłuszczowym usg jest badaniem pomocniczym. Zasadnicze badanie to mammografia. Jest odwrotnie jak przy utkaniu gruczolowym- tam zasadniczym badaniem jest usg.

30Magdalena30 (offline)

Post #6

03-04-2023 - 17:38:38

Wypowie się Pan coś na temat znalezionych zmian?

Tomasz. (offline)

Post #7

03-04-2023 - 18:05:43

Pruszków 

Nic wiążącego powiedzieć się nie da. Trzeba wykonać mammografie to badanie zasadnicze przy takim utkaniu. I to przed czymkolwiek, zwłaszcza przed biopsja. Po niej badanie będzie nie tylko bardzo niekomfortowe ale i mało miarodajne.
Niezlecenie mammografii przy takim utkaniu jest błędem w sztuce.

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 03-04-2023 - 18:07:38 przez Tomasz..

30Magdalena30 (offline)

Post #8

03-04-2023 - 20:27:37

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Mammografia jest w planach.

Tomasz. (offline)

Post #9

03-04-2023 - 21:38:06

Pruszków 

Jeżeli masz dyskomfort w piersi to unikaj mammografii pod koniec cyklu, ścisk jest wtedy niekomfortowy w ogóle. A cóż dopiero, gdy są inne objawy.

jagoda8 (offline)

Post #10

04-04-2023 - 11:23:57

Jeśli chodzi o mammografię to sceptyczne mam do tego badania podejście, od swojego onkologa, który kilka lat mnie prowadzi zaleca wykonanie USG, słyszałam wiele razy, że młodym kobitkom to bardziej sie poleca, poza tym nigdy nikt nie chciał mi zrobić, jak nie wiedzialam wowczas co jest lepsze, mam mały biust smiling smiley Natomiast co do mammografi ino słyszę, ze moze napędzać komórki...więc no...wolę robić sobie USG. Oczywiscie co roku mam robiony rezonans.

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 04-04-2023 - 11:24:59 przez jagoda8.

Tomasz. (offline)

Post #11

04-04-2023 - 18:19:56

Pruszków 

Rezonans jest drugim badaniem obrazowym. Mammografia jest wtedy niepotrzebna.
"Napędzanie" komórek, usg dla młodych kobiet itp to są mity. Nawet nie ma co tego argumentować.

jagoda8 (offline)

Post #12

04-04-2023 - 19:17:45

Ok, co do napędzania to jak już pisałam, ino słyszy się od różnych lekarzy..nie znaczy to, że jest w tym ziarnko prawdy. Za to faktycznie rezonans magnetyczny jest najbardziej czułym badaniem, bardziej niż mammografia i usg.

Tomasz. (offline)

Post #13

04-04-2023 - 19:58:15

Pruszków 

Acz raz był tu przypadek raka, którego rezonans nie wykrył.

30Magdalena30 (offline)

Post #14

07-04-2023 - 13:37:28

Zaraz po świętach jestem umówiona do onkologa. Zobaczymy co zdecyduje. Radiolog wpisał, że powinna być mammografia i biopsja zmiany w lewej piersi. Ta zmiana według radiologa wskazuje gruczolakowłókniaka a na drugą mówił że może pourazowa. Ale ja się w tą piers nie uderzyłam ani nic. Co myślicie co to może być? Ta piers mnie ciągnie.

Tomasz. (offline)

Post #15

07-04-2023 - 15:02:04

Pruszków 

Jeśli ktokolwiek cokolwiek napisze, to będą to spekulacje.

Ani (offline)

Post #16

10-04-2023 - 19:32:53

Poznań 

Rezonans wykrył tylko lekarz opisujący źle opisał. U mnie w rezonansie radiolog opisał guz do obserwacji i kontrola za 6 miesięcy i BIRADS 3 a był to już guz złośliwy i tylko dzięki swojej determinacji nie zostawiłam tego tylko poszłam to diagnozować dalej

Pierś lewa T1C (0,7x0,8x1,1) N1a (sn), G2, ER+ >95%, PR +>95% Her- (1+), Ki67 20%, mastektomia, radioterapia, tamoksifen + reseligo przez 7 miesięcy, obecnie Letrozol, Pierś prawa T1aN0M0 (2 mm) rak cewkowy, G1, ER 100%, PR 60%, HER -, KI67 1% mastektomia, Letrozol

30Magdalena30 (offline)

Post #17

13-04-2023 - 20:48:37

Witam. Byłam dziś u onkologa. Miałam też zrobiona mammografie. Lekarka która miała mi dziś zrobić usg, (które nie doszło do skutku bo stwierdziła, że starczy usg które miałam robione 2 tygodnie temu) widziała zdjęcia z mammografi i stwierdziła, że guzek w prawej piersi niewyglada groźnie i będzie do obserwacji. A w lewej wygląda na gruczolakowłókniak. Nic innego na szczęście nie mam. Za tydzień mam umówiona wizytę u onkologa na omówienie wyniku i kwalifikacje na biopsje. Jeśli onkolog również stwierdzi, że guz w prawej piersi do obserwacji to porozmawiam z nim bo ta pierś mnie boli.

Tomasz. (offline)

Post #18

14-04-2023 - 06:55:11

Pruszków 

Czy były w opisie mikrozwapnienia a zwłaszcza ich skupiska? Takie obszary należy szczególnie kontrolować. W skupiskach mikrozwapnien często rozwija się rak- radiolog szuka takich właśnie świecących "gwiazdek" i jeśli się one skupiają i przy tym są zacienienia to biopsja wtedy wydaje się być niezbędna.

30Magdalena30 (offline)

Post #19

14-04-2023 - 21:15:41

Nie widziałam opisu. Powiedzieli, że nic nowego nie ma. W czwartek jadę na omówienie wyniku i kwalifikacje do biopsji.

Tomasz. (offline)

Post #20

14-04-2023 - 22:53:43

Pruszków 

Ja bym się przy okazji czego spytał o obecnosc/nieobecność tych objawów. "Nic nowego nie ma" to żadna odpowiedź.

30Magdalena30 (offline)

Post #21

27-04-2023 - 21:09:42

Mam wynik mammografi i nie stwierdzono żadnych makrozwapnien. 8 maja mam zaplanowana biopsje gruboigłowa.

30Magdalena30 (offline)

Post #22

27-04-2023 - 21:20:13

Na wyniku mammografi mam birads 2 a mimo to zrobią mi biopsje. Trochę mnie to zastanawia.

30Magdalena30 (offline)

Post #23

28-04-2023 - 11:08:21

Więc usg mam birads 4a a mammografi 2. Myślę, że skoro mammografia wyszła tai dobrze to nie mam co się martwić o whnik biopsji.

dziubas (offline)

Post #24

29-04-2023 - 15:51:15

Gdańsk 

Z Birads 4a jak najbardziej kwalifikujesz się do biopsji.

rak przewodowy, G1, wym. 0,8x0,6x0,9 cm, ER 95%, PgR 10%, Her2-neg, Ki67 1%, w wartowniku mikroprzerzut, pT1bN1(sn)Mx, operacja oszczędzająca z biopsja wartownika, radioterapia 25x, brachyterpia, hormonoterapia-tamoxiffen do 10lat
po 8,5 roku rak endometrium, operacja unowoczesniona z resekcja macicy, przydatków, węzłów biodrowych i brzusznych i wyrostka robaczkowego, rak pierwotny, rokowania dobre, stan zaraz po operacji i póżniej - bardzo dobry, oblgatoryjnie naświetlania - wybrałam narazie tylko brachyterapię, na kikut macicy, do tamoxiffenu juz nie wróciłam

Tomasz. (offline)

Post #25

29-04-2023 - 17:42:44

Pruszków 

30Magdalena30
Więc usg mam birads 4a a mammografi 2. Myślę, że skoro mammografia wyszła tai dobrze to nie mam co się martwić o whnik biopsji.
W sytuacji, gdy szacunki podają dwa różne wyniki BIRADS to zawsze do diagnostyki przyjmuje się wynik gorszy. Jeśli radiolog na mmg nie opisał mikrozwapnien, a zwłaszcza ich skupisk to nie mógł dać BIRADS4, tylko mniej. Nie wyklucza to raka, ale lepiej mieć taki wynik, niż z gromadngm skupieniem mikrozwapnien i zacienienia w tym obszarze.

30Magdalena30 (offline)

Post #26

08-05-2023 - 14:14:23

Witam. miałam dziś pobierana biopsje. Mam pytanie czy jak wynik potwierdzi gruczolakowłókniaka to czy będą go usuwać? Ma ok 1,5 cm.

Magdaaa (offline)

Post #27

08-05-2023 - 18:27:46

Mi usuwali, ale w związku z tym, że miałam w przeciągu kilkunastu lat usuniętych 8 (i tyle mam blizn) teraz mam jednego, ale do obserwacji (lekarze z powodu ilości blizn nie chcą usunąć).

Tomasz. (offline)

Post #28

08-05-2023 - 20:51:11

Pruszków 

To nowotwór łagodny i potencjalnie łagodny. Sam z siebie się nie rozejdzie. Od lekarza i Ciebie będzie zależeć strategia postępowania. Przy dobrych możliwościach diagnostycznych można przyjąć postawę wyczekujaca i reagować operacyjnie w razie pojawienia się cech wzrastania. Przy utrudnionych możliwościach diagnostycznych, lub spadku komfortu życia (poprzez stałe myślenie tym) warto poddać się operacji i usunąć go doszczętnie.

30Magdalena30 (offline)

Post #29

18-05-2023 - 08:29:21

Witam. Biopsje gruboigłowa miałam 8 maja. Po wykonaniu przykleili mi gazik i plaster. Nie obwiązali bandazem.
Tak wygląda teraz moja pierś [zapodaj.net]
Zrobił mi się twardy guz. Trochę wystaje poza obrys.
Nie wiem czy powinnam zgłosić się do lekarza.

Tomasz. (offline)

Post #30

18-05-2023 - 12:36:22

Pruszków 

Niewiele na tym zdjęciu widać. Ja bym się udał do poradni chorób sutka. Nowotwór złośliwy jest niepotwierdzony, więc na razie stricte nie podlega to onkologii. Ale choroba w piersi jest. Powinni mieć usg i sprawdzić obrazowo co się dzieje. Mimo utkania tłuszczowego udaje się określić krwiaka, czy jakiegoś odczynu pobiopsyjnego. Mammografia jest moim zdaniem wykluczona - zbyt to bolesne w takiej sytuacji.

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 18-05-2023 - 12:39:42 przez Tomasz..
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Użytkownicy online

Gości: 403
Największa liczba użytkowników online: 77 dnia 11-10-2011
Największa liczba gości online: 14207 dnia 25-04-2022