Interpretacja wyników.

Wysłane przez lidia889 

lidia889 (offline)

Post #1

26-01-2024 - 20:51:37

Dzień dobry, poniżej przedstawiam wyniki biopsji:
Inwazyjny rak przewodowy G2 NOS
Największy wymiar zmiany w materiale 0,6 cm
IMH: E-cadheryna
Wykazano ekspresję receptorów estrogenowych w ok 95% jąder komórkowych nowotworu.
Wykazano ekspresję receptorów progestronowych w ok 95% jąder komórkowych nowotworu.
Ekspresja receptora HER 2 ujemna (wynik HER 0)
Aktywność proliferacyjna Ki67+ w około 20% jąder komórkowych nowotworu.
Wezły chłonne nie zajęte: potwierdzono na USG piersi u ginekologa oraz podczas USG w czasie biopsji.

Jakie są rokowanie dla tego nowotworu? Czy wyniki sa bardzo złe? JAkie leczenie może byc zastosowane?
Z góry dziekuje za odpowiedzi.

lidia889 (offline)

Post #2

26-01-2024 - 21:08:08

Dodam jeszcze że wymiary guza: 16mm x 13mm.

Magdaaa (offline)

Post #3

26-01-2024 - 23:23:54

Witaj. Masz najlepszego raka z możliwych (o ile tak o raku można powiedzieć). Guzek nie należy do bardzo dużych, węzły w badaniu wyglądają dobrze, her jest ujemny, guz jest silnie hormonozalezny więc będą zastosowane antyhormony. Ki jest graniczne dla chemioterapii więc nie wiem co zadecydują lekarze bo guzy silnie hormonozalezne często słabo reagują na chemię. Moim zdaniem chemii nie będzie. Będą antyhormony i to one w przypadku twojego raka są kluczem do zdrowia. Pewnie będzie operacja oszczedzająca. Ważne jest wtedy odpowiednie zachowanie marginesówbi tego trzeba przypilnować. Lepiej żeby lekarz nie oszczędzał na marginesach żeby potem nie było docinki (co najmniej 2 mm wolne od choroby). Na tę chwilę naprawdę nie jest źle.

Tomasz. (offline)

Post #4

27-01-2024 - 09:08:02

Pruszków 

W takim przypadku stosowanie chemioterapii jest wręcz błędem w sztuce. Jak najszybciej tamoxyfen. Resztę przedmowczyni napisała, nic więcej dodać.

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 27-01-2024 - 09:08:35 przez Tomasz..

lidia889 (offline)

Post #5

27-01-2024 - 10:37:17

Dziękuję bardzo za odpowiedzi. Czy na podstawie tych wyników można stwierdzić jaki to typ raka luminarnego A czy B? Wizytę u lekarza mam 12.02. I chcialabym już coś więcej wiedzieć.
Pozdrawiam.

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 27-01-2024 - 10:38:26 przez lidia889.

Tomasz. (offline)

Post #6

27-01-2024 - 15:16:09

Pruszków 

Sprawa jest graniczna, więc dlatego nie podałem podtypu. Wszystko rozbija się o Ki67. Są opracowania, mówiące, że krancowym Ki67 dla luminal A to 14% inne, że to 20%.
Stąd interpretacja jest Niemożliwa do dokładnego określenia. Kluczowa jest wielkość guza. Tu podana wielkość jest niska, stąd nie celowe jest podawanie chemioterapii. Niezależnie od nie spektakularnej wrażliwości na chemioterapię. Można zweryfikować wynik w innym badaniu obrazowym, zwłaszcza gdy utknie jest mieszane gruczolowo tłuszczowe.
Podkreśla raz jeszcze raz. Do lekarza rodzinnego po tamoxyfen. Na 100% kosztuje 15 zł na miesiąc. Tym lekiem będziesz, leczona przez co najmniej 5 lat.
Druga sprawa za marginesy cięcia. Ważne, aby lekarz nie myślał Li tylko kategoriami kosmetycznym. Gdy jest niedoszczetnosc operacji musi być reopracja. To pogarsza rokowanie. Były tu nie raz lamenty, czasem była druga reoperacja, czasem w końcu mastektomia. Gdy linia cięcia przejdzie przez nowotwór to już są w zasadzie wskazania do wydłużenia antyhormonow do 10 lat.

Zmieniany 2 raz(y). Ostatnia zmiana 27-01-2024 - 15:19:23 przez Tomasz..

lidia889 (offline)

Post #7

27-01-2024 - 15:28:03

Ok, dziękuję bardzo za obszerną odpowiedź. Wracając do tego cięcia mam rozumieć wycięcie guza i wszystko co jest w około niego do 2 mm?
Pozdrawiam.

Tomasz. (offline)

Post #8

27-01-2024 - 17:03:21

Pruszków 

Bezpieczny margines to co najmniej 2 mm całkowicie bez utkania raka.

Kliknij żeby zalogować

Użytkownicy online

Gości: 124
Największa liczba użytkowników online: 77 dnia 11-10-2011
Największa liczba gości online: 14207 dnia 25-04-2022