interpretacja wyników , rokowania

Wysłane przez geniu22 

geniu22 (offline)

Post #1

13-04-2024 - 07:14:02

 

Dzień dobry.
Proszę o interpretację wyników. Jakie są rokowania? Czy ktoś miał podobny przypadek? Kobieta 65 lat
biopsja:
inwazyjny rak NST G2 (histoformatowosc 3, pleomorfizm 2, figury podziału 1)
neuroinwazja nieobecna
angioinwazja nieobecna
estrogen TS= 8/8 odczyn silny (+++) w ponad 70% komórek
progesteron TS= 4/8 odczyn umiarkowany w ponad 10% komórek
Her2 (3+)
Ki67 około 30%
wielkość raka 30mm
dziękuję

Tomasz. (offline)

Post #2

13-04-2024 - 12:47:27

Pruszków 

Rak molekularnie Luminal B, HER2 dodatni, o strukturalne zlisliwosci umiarkowanej i bez specjalnego podtypu (dawniej przewodowy - najczęstszy przypadek)
Z uwagi na wielkość guza i naekspresje HER2 leczenie się zacznie od chemioterapii. Tu problem zwiazany z wiekiem chorej. Odradzam leczenie najczęściej stosowane AC+T. Wszelkie abtracykliny są przeciwwskazane w wieku senioralnym, zwłaszcza, że będą stosowane leki blokujące nadekspresje (trastuzumab lub pertuzumab, albo nawet oba łącznie). Leki te mają działanie osłabiają ce serce, że toksyczne na serce antracyklin mogły by spowodował nawet jawne problemy z wydolnoscia serca.
Poleciałbym schemat TC (docetaxel plus cyklofosfamid). Do tego co baj niej 2 wlewy przed końcem trastuzumab, pertuzumab lub oba leki łącznie (razem 4 leki przed operacją - to poprawia rokowanie).
Po operacji Antyhormony z grupy inhibitorow aromatazy (Letrozol lub anastrozol). Co najmniej 5 lat (zalecenia do 10 lat). Do tego przez 12-15 miesięcy wlewy leków blokujący h nadekspresje jako leczenie adiuwantowe.
W razie operacji BCT obligatoryjnie radioterapia na sutek i loże po guzie. Operacja z procedura węzła wartowniczego, chyba, że w usg są jakieś nieprawidłowosci w obrazie - wtedy najlepiej pełna limfadektomia.
W razie decyzji o operacji radykalnej (np lewa strona i chęć ograniczenia dawki promieni na serce) należy zadać operacji od twórczej jednofazowej (jest pozostawiona brodawki w szczepiony implant. To na dziś już standard.
Póki nie stwierdza się przerzutów odległych to leczy się z intencją wyleczenia. Tu jest silna zależność od ER i umiarkowana od PgR. Istotna korzyść z antyhormonow.____________
Nie jestem lekarzem. Moje sugestie odnośnie leczenia należy zawsze skonsultować z lekarzem prowadzącym.
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Użytkownicy online

Gości: 429
Największa liczba użytkowników online: 77 dnia 11-10-2011
Największa liczba gości online: 14207 dnia 25-04-2022