ENDOMETRIUM 8mm

Wysłane przez IRENKA52 

IRENKA52 (offline)

Post #1

19-02-2019 - 21:41:26

Śląsk 

Jestem po mastektomii, radioterapii, w trakcie leczenia HT. Na początku był to tamoxifen, zażywałam go przez pół roku, jednak endometrium bardzo szybko narosło (14 mm). Dostałam skierowanie na abrazję (wynik z abrazji wyszedł dobrze), po czym zmieniono mi lek na egistrozol, Na wizycie kontrolnej (6 miesięcy po abrazji) u ginekologa na usg wyszło endometrium 8 mm, dostałam termin wizyty za 5 miesięcy i wyszło, że endometrium się nic nie zmieniło ma 8 mm. Lekarz powiedział, że obraz jest niejednorodny i dostałam termin na kolejne 3 miesiące do kontroli.
Bardzo proszę o podpowiedz czy jeżeli endometrium będzie nadal miało 8 mm nie zmniejszy się ani nie powiększy czy konieczna jest abrazja? Niedawno robiłam marker Ca125 - wynosi 32.

dziubas (offline)

Post #2

19-02-2019 - 22:12:38

Gdańsk 

Irenko! serceprzy 8mm endometrium abrazja?! blee bez przesady, nawet te 14 mm to przesada, ale powiedzmy, ze chciał sprawdzić, ze sie tam nie nie dzieje..., spoko loco! prosi

Tomasz. (offline)

Post #3

19-02-2019 - 22:50:49

Pruszków 

Nie należy przy takich wynikach popadać w histerię. Inhibitory aromatazy nie pogrubiają endometrium. Nawet za pół roku nic się nie stanie.____________
Nie jestem lekarzem. Moje sugestie odnośnie leczenia należy zawsze skonsultować z lekarzem prowadzącym.

IRENKA52 (offline)

Post #4

20-02-2019 - 14:35:56

Śląsk 

DZIĘKI I SUPER ,chociaż tyle z głowy

lulu (offline)

Post #5

20-02-2019 - 21:37:06

k/Kwidzyna 

Tomaszu, pozwolę sobie nie zgodzić się z Tobą. Po pierwszym zachorowaniu, dostałam tylko tamoksyfen i zaczęły się kłopoty z endometrium. Lekarz zmienił na egistrozol i żadnej poprawy, endometrium narastało do 22mm i w dodatku było niejednorodne, więc chyba jednak lek ma wpływ na rozmiar endometrium.
Irenka 52 kontroluj endometrum, 8mm, to nie jest jeszcze tragedia. Ja raczej nie zgodziłaby się na częste abrazje. Z tego właśnie powodu, tego rosnącego i częstych abrazji, zdecydowałam się na usunięcie całego dołu.Na Forum od 07 lutego 2008
Nigdy nie jedz do syta. Jedna trzecia żołądka dla pokarmu, jedna trzecia dla napoju, jedna trzecia dla ducha.
je

Tomasz. (offline)

Post #6

20-02-2019 - 22:31:33

Pruszków 

W karcie leku Anastrozol (anastrozole)
Bardzo często: bóle głowy, uderzenia gorąca, nudności, wysypka, bóle i sztywność stawów, zapalenie stawów, osteoporoza, osłabienie.

Często: brak łaknienia, hipercholesterolemia, senność, zespół cieśni nadgarstka (zwłaszcza u osób ze skłonnościami do wystąpienia tej choroby), zwiększenie aktywności ALT i AST w surowicy, zapalenie wątroby, bóle kości i mięśni, suchość pochwy, krwawienia z pochwy, zwłaszcza w pierwszych tygodniach leczenia (głównie u pacjentek z zaawansowanym rakiem piersi, u których zmieniono dotychczasową terapię hormonalną, ścieńczenie i przerzedzenie włosów, reakcje alergiczne.

Niezbyt często: hiperkalcemia (z towarzyszącym lub nie zwiększeniem stężenia parathormonu), zwiększenie aktywności GGTP i stężenia bilirubiny w surowicy, zapalenie wątroby, pokrzywka, palec trzaskający.

Rzadko: rumień wielopostaciowy, reakcje anafilaktoidalne, zapalenie naczyń skórnych, w tym plamica Henocha i Schoenleina.

Bardzo rzadko: zespół Stevensa i Johnsona, obrzęk naczynioruchowy).

Przedawkowanie
Nie opisano przypadków nieumyślnego przedawkowania leku. Nie istnieje swoiste antidotum. W razie przedawkowania należy stosować leczenie objawowe, u osoby przytomnej można wywołać wymioty. Ze względu na niewielki odsetek wiązania leku z białkami skutecznym sposobem leczenia przedawkowania może być dializa.


W żadnym opisie nie ma informacji o wpływie jakiegokolwiek inhibitora aromatazy na endometrium. Może ono rosnąć od innych przyczyn- ale nie od tego leku (ów). Jeśli rośnie- to od innych przyczyn.
Poza tym Irenka jest pod kontrolą i w żadnym razie nie zamierzam jej od tego odwodzić.____________
Nie jestem lekarzem. Moje sugestie odnośnie leczenia należy zawsze skonsultować z lekarzem prowadzącym.

lulu (offline)

Post #7

20-02-2019 - 23:21:07

k/Kwidzyna 

Tomaszu, czemu w ulotkach nie ma wzmianki o tym, nie wiem. Z rozmów z hormonozależnymi wiem, że każdy lekarz uprzedza o takich skutkach. Lekarze mają doświadczenia i na nim się opierają. Moja onkolog wprost sugerowała, że przy długim leczeniu tamosiem, można dochować się ....
Znalazłam coś takiego. Przytaczam tylko fragment, bo opis jest baaardzo długi"
" Kobiety należy uważnie kontrolować, czy nie występuje u nich rozrost błony śluzowej macicy. W razie stwierdzenia nietypowego rozrostu endometrium tamoksyfen należy odstawić, wdrożyć odpowiednie leczenie, a przed ponownym rozpoczęciem podawania preparatu rozważyć wykonanie histerektomii. Podczas badań klinicznych obserwowano występowanie pierwotnych nowotworów innych niż nowotwory śluzówki macicy lub nowotwory drugiej piersi. Nie ustalono związku przyczynowego ze stosowaniem tamoksyfenu ani klinicznej istotności tej obserwacji."
Całość tu Tamoxifen-EbweNa Forum od 07 lutego 2008
Nigdy nie jedz do syta. Jedna trzecia żołądka dla pokarmu, jedna trzecia dla napoju, jedna trzecia dla ducha.
je

Tomasz. (offline)

Post #8

21-02-2019 - 06:43:46

Pruszków 

Cytuj
lulu
Moja onkolog wprost sugerowała, że przy długim leczeniu tamosiem, można dochować się ....
Chwila!- przecież mówimy tu o inhibitorze aromatazy, a nie o tamoxyfenie!.
Podkreślę raz jeszcze- żaden I.A. nie wpływa na endometrium. Jeśłi jest ono za duże- to trzeba szukać innych przyczyn niż ta grupa leków. A póki jest narząd- to należy go obserwować. Jak zawsze.
Ps. moja żona, po 7 podaniach Zoladexu też miała dół usunięty. I była leczona tamoxyfenem.____________
Nie jestem lekarzem. Moje sugestie odnośnie leczenia należy zawsze skonsultować z lekarzem prowadzącym.

lulu (offline)

Post #9

21-02-2019 - 16:56:06

k/Kwidzyna 

No tak, to ulotka tamosia. Tylko ja zaczynałam od tamosia i endometrium rosło (były abrazje), zmiana na Egistrozol i dalej rosło (były abrazje), nie brałam żadnych innych leków, więc jaka inna przyczyna mogłaby być? Kontrola u gina systematyczna. Na koniec decyzja, po sugestii właśnie onkologa, że lepiej usunąć niż wyhodować sobie coś tam.Na Forum od 07 lutego 2008
Nigdy nie jedz do syta. Jedna trzecia żołądka dla pokarmu, jedna trzecia dla napoju, jedna trzecia dla ducha.
je

Al_la (offline)

Post #10

24-02-2019 - 18:17:05

k/Warszawy 

Ja nie brałam żadnych leków antyhormonalnych i też rosło. Przy 8 mm zawsze miałam abrazję i dobrze, bo po 10 latach dochowałam się stanu przedrakowego.

W najgorszych chwilach mego życia zawsze mogłem liczyć na przyjaciół.
Odtąd wiem, że pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, to poprosić o pomoc. Paulo Coelho
Przewodowy NST, G2, T3N0Mx, TNBC, 6 x FEC (3 przed operacją), yT2N0Mx
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Użytkownicy online

Gości: 356
Największa liczba gości online: 5263 dnia 07-04-2018