Co zamiast Letrozolu

Wysłane przez karo_olla 

karo_olla (offline)

Post #1

01-10-2019 - 19:08:33

Witam
Czy jest coś zamiast Letrozolu?
Chodzi o to, ze mama ma rozsianego raka, dynamicznego i silnie hormonozależnego. Łeczyła ją pani doktor samą chemią, a teraz profesor Wysocki zmodyfikował leczenie. Niestety mieszkamy koło Kołobrzegu, wyprawa dla mamy do Krakowa to za dużo, ja nie mogłam jechać, bo niedawno urodziłam i pojechał mój brat. Powiedział profesorowi, że mama nie ma już od ponad roku miesiączki i profesor dał swoje zalecenia: winorelbina 40 mg p.o 3x/tydz. + kapecytabina 3x500 mg/d w skojarzeniu z letrozolem 2,5mg/d. Jak mama sprawdziła w kalendarzu to ostatnią miesiączkę miala jeszcze w styczniu. Przez pośredników, a mianowicie Panią w sekretariacie w szpitalu w Krakowie dowiedzialam się, że aby mama mogła brać letrozol trzeba zrobić poziom estradiolu. Zrobiliśmy to. Wyszlo <5mg. Znów dzięki pani w sekretariacie wynik zobaczył pan profesor. Niestety na to powiedział tylko, że mama nie może brać tego leku i ma skontaktować się z lekarzem prowadzącym. Teraz znowu nic nie wiemy i w zasadzie nic nie mamy, bo zaleceń profesora nie można wdrożyć. Czy ten wynik poniżej 5 to jakoś bardzo źle? Czy mama zostanie inny lek? Czy ktoś może był leczonymi w taki sposób przez profesora?

Tomasz. (offline)

Post #2

01-10-2019 - 19:37:53

Pruszków 

Podążając za [www.medonet.pl] estradiol w okresie menopauzy: 11,2-42 pg/ml (0,04–0,15 nmol/l). Jeśli wynik jest powyżej tych wartości (im mniej w raku hormonozależnym, tym lepiej) stosowanie letrozolu jest nieskuteczne. Aby takim się stało należy zastosować lek z grupy analogów GnRH (goserelina, tryptorelina). Zazwyczaj stosowany jest pierwszy lek pod nazwą Reseligo w dawce 3,6 co 28 dni. Ogólnie to leczenie antyhormonalne II i III linii leczenia zawsze obejmuje menopauzę. Wyjściem jest też laparoskopowe usunięcie jajników (owariektomia).
Jest na tym Forum kilka osób leczonych metronomicznie (permanentnie) małymi dawkami leków jak u Twojej mamy.

karo_olla (offline)

Post #3

01-10-2019 - 21:10:23

No ale dlaczego u mojej mamy wynik wyszedł poniżej 5 pg/ml? Takiego zakresu nawet nie ma... czy badanie było dobrze zrobione?

Tomasz. (offline)

Post #4

02-10-2019 - 08:49:01

Pruszków 

karo_olla
No ale dlaczego u mojej mamy wynik wyszedł poniżej 5 pg/ml? Takiego zakresu nawet nie ma... czy badanie było dobrze zrobione?
Czy badanie było robione w trakcie zażywania letrozolu?

karo_olla (offline)

Post #5

02-10-2019 - 09:26:06

Nie

Tomasz. (offline)

Post #6

02-10-2019 - 10:01:16

Pruszków 

Trzeba pytać w laboratorium. Jeśli nie ma pomyłki, to logicznie wartość <5 pg/ml jest mniejsza niż dolny zakres 11,2 pg/ml dla menopauzy. Więc według tego menopauza jest "murowana". A tym samym letrozol (jak i wszystkie inne inhibitory aromatazy łącznie z fulwestrantem) jest lekiem skutecznym i powinien być stosowany bez problemu. Czemu prof. Wysocki powiedział inaczej- nie mam pojęcia. Może normy podane na podanej stronie są nieaktualne? Ale ogólnie stwierdzenie wyniku "poniżej" (bez określenia wartości) dotyczy przypadków o tak niskich wartościach referencyjnych, że nie można tego miarodajnie zmierzyć.

karo_olla (offline)

Post #7

02-10-2019 - 10:11:40

Ja też tak zrozumiałam ten wynik i jestem zdziwiona odpowiedzią Profesora. Na wyniku też są podane zakresy i od 5 do 54 jest po przekwitaniu. Później są inne zakresy, ale nie ma nic poniżej 5 ;/ dlatego nie rozumiem.

renatar (offline)

Post #8

02-10-2019 - 11:11:58

sieradz 

To ja się podłączę pod pytanie, jakie badanie mam zrobić żeby ustalić czy jestem w menopauzie. W chwili obecnej nie biorę tamoksifenu [17 dni].

T3NOMO/ER10 PR10procent\12 taksanów,3AC,lampek 25.Tamoksifen.Inwazyjny śluzowy.

Zdziwiona71 (offline)

Post #9

02-10-2019 - 11:18:13

Bialystok 

Ja na ostatniej wizycie powiedziałam doktor że nie mam miesiączki tak w sumie od operacji, to zleciała mi badanie estriadolu. No i wyszo <5,00 pg/ml

karo_olla (offline)

Post #10

02-10-2019 - 11:23:42

I czy ten wynik poniżej 5 lekarz określił Pani jako po przekwitaniu czy jak? Bo skoro jest menopauza to niby można Letrozol. Martwię się po Profesor mówił, że mama jak najszybciej powinna dostać te hormony a teraz tylko powiedział, że tego nie może a nie wskazał czegoś innego sad smiley

Zdziwiona71 (offline)

Post #11

02-10-2019 - 11:25:35

Bialystok 

Doktor stwierdziła że na to wygląda że to menopauza, ale powiedziała że będziemy to obserwować

Tomasz. (offline)

Post #12

02-10-2019 - 11:59:06

Pruszków 

karo_olla
Ja też tak zrozumiałam ten wynik i jestem zdziwiona odpowiedzią Profesora. Na wyniku też są podane zakresy i od 5 do 54 jest po przekwitaniu. Później są inne zakresy, ale nie ma nic poniżej 5 ;/ dlatego nie rozumiem.
A co tu jest do rozumienia? Menopauza to ustanie czynności jajników. One produkują estradiol. Jełśi nie produkują (aktywność ich wygasła) to jest menopauza. Jak pisałem- trzeba się spytać laboratorium, jaki mają najniższy poziom pomierzalny dla estrogenu. Jeśli powiedzą, że 5 to wynik poniżej 5 jest niemożliwy do dokładnego określenia. Ale jakby nie patrzeć- świadczy o całkowitym ustaniu produkcji estrogenów. Więc można I.A. zastosować.
W momencie samego przekwitania- wobec "starych" jajników - gdy spada poziom estradiolu- rośnie poziom przysadkowego FSH. Wynik bodajże ponad 55 umownie określa się jako menopauzę. Właśnie wysoki FSH odpowiada za wary, uczucia gorąca, wyrzuty potów, czasem lęki i problemy ze snem, rozdrażnienie itp. Dla leczenia m.in. letrozolem istotne jest jednak nie FSH a estrogen. Jeśli jest niski (poniżej normy) to jest menopauza. Więc można leczyć.

Kliknij żeby zalogować

Użytkownicy online

Gości: 622
Największa liczba użytkowników online: 77 dnia 11-10-2011
Największa liczba gości online: 14207 dnia 25-04-2022