Tamoxifen a wysoki estradiol

Wysłane przez Kobietka123 

Kobietka123 (offline)

Post #1

10-05-2020 - 07:24:00

Witam
Mam 48 lat i DCIS, w styczniu 2020 mastektomia , rak hormonozależny w 100%. Po operacji bez radioterapii i hormonoterapii Od 2,5 mca biorę tamoxifen.
Zrobiłam kompleksowe badania krwi przed wizytą, którą mam za 2,5 tygodnia. Pakiet ogólny, hormonalny, tarczycowy, wit D3. Wszystkie wyniki mam prawidłowe , oprócz gigantycznie wysokiego estradiolu. Norma jest 166 pg/ml , a ja mam 1289 pg/ml .
Dodatkowo mam trochę podwyższone CA 125 46 U/ml, ale badanie było robione w 3 dniu cyklu , w trakcie miesiączki więc może to też być powód. Więc CA 125 do powtórzenia.
Ale co z tym estradiolem? Czy ktoś może mi pomóc w uspokojeniu się zanim dotrę do lekarza ?

Dodam że przed zażywaniem tamoxifenu też miałam robione wszystkie badania, estradiol był wtedy 66 pg/ml , endometrium 3 mm.

Będę wdzięczna za wszystkie wskazówki, strasznie się denerwuję.

Tomasz. (offline)

Post #2

10-05-2020 - 10:08:22

Pruszków 

Sam tamoxyfen nie powoduje obniżenia poziomu estradiolu- jego mechanizm działania nie polega na obniżeniu a na związaniu się z receptorem indukcji wzrostu SHBG. Istotny jest poziom wolnego estradiolu (czyli aktywnego biologicznie). Oblicza się go majac poziomy albumin, SHBG i estradiolu całkowitego. Oczywiście dla prewencji raka piersi lepiej jest mieć niski poziom estradiolu. Może lekarz zaleci podanie Reseligo lub innego analogu HnRH? Poczytaj o tych analogach gonadoliberyny. One redukują silnie poziomy hormonów.

Kobietka123 (offline)

Post #3

10-05-2020 - 10:55:34

Dziękuję

A czym mógłby być spowodowany tak drastyczny wzrost estradiolu w ciągu 2 mcy ? Nie mogę nigdzie znaleźć informacji o tak wysokich poziomach

Tomasz. (offline)

Post #4

10-05-2020 - 13:18:10

Pruszków 

Estradiol jest pochodzenia jajnikowego. A te stymuluje do produkcji estradiolu przysadka wysyłając hormon tropowy FSH. Wzrosła aktywność tego hormonu i stąd podwyższone poziomy. Właśnie analogi GnRH obniżają (poprzez działanie jeszcze wyższe niż przysadka- na podwzgórze) FSH i tym samym estradiolu.

Kobietka123 (offline)

Post #5

10-05-2020 - 15:29:32

FSH mam na prawidłowym poziomie 7,3 mlU/ml , w normie
Pozostałe hormony : progesteron, prolaktyna , LH, TSH - również wszystkie w normie. Hormony tarczycowe też bez zakłóceń.
Tylko ten estradiol gigantycznie wysoki.

Tomasz. (offline)

Post #6

10-05-2020 - 17:09:33

Pruszków 

Kobietka123
FSH mam na prawidłowym poziomie 7,3 mlU/ml , w normie
Pozostałe hormony : progesteron, prolaktyna , LH, TSH - również wszystkie w normie. Hormony tarczycowe też bez zakłóceń.
Tylko ten estradiol gigantycznie wysoki.
Na razie jesteś już leczona. O wynikach wiesz. Pozostaje dalsza diagnostyka i podjęcie Ew. działań.

Kobietka123 (offline)

Post #7

10-05-2020 - 19:35:28

Dziękuję za pomoc
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Użytkownicy online

Gości: 323
Największa liczba użytkowników online: 77 dnia 11-10-2011
Największa liczba gości online: 14207 dnia 25-04-2022