Tamoxifen

Wysłane przez Amazonki.net 

Magda05 (offline)

Post #1

16-05-2015 - 10:26:25

Rawa Mazowiecka 

Graga, wiesz, że ja po 5 miesiącach stosowania Tamosia zauważyłam, że zaczęły mi wypadać brwi, rzęsy i trochę włosy sad smiley
Nie jest to tak intensywne jak przy chemii ale zawsze sad smiley
Mam nadzieję, że to chwilowe i zaraz odrosną

żyjmy chwilą, powtórek w życiu nie ma

grazyna007 (offline)

Post #2

16-05-2015 - 13:14:00

Gdynia 

Hmmm, tyle, że tamoxifen to nie chemioterapia. A brwi, rzęsy, włosy moga też wypadac, gdy na skorze masz nużeńca - on w mieszkach włosowych jest aktywny, więc nie dziwota, że włoskow ubywa... Ja juz 7 rok biorę i też podejrzewałam tamoxifen jako porzyczynę nie których dolegliwośći. Ale zwykle przyczynę znajdowano w czym innym

Agatson (offline)

Post #3

19-05-2015 - 11:21:04

Przasnysz 

Cześć Wszystkim smiling smiley

jestem nowicjuszką i nie piszę też w swoim imieniu, a w Mamy smiling smiley Mam nadzieję, że mimo to pomożecie mi rozwjać wątpliwości.
Mama od 2 tygodni bierze Novaldex D. Zaczeła mieć uderzenia gorąca, bóle kolan i barków (czyli stawy pewnie) i ostatnio ma problemy ze snem.
Czytałam tak sobie Wasze posty i troche mnie przestraszylyście. Czy ryzyko wzrostu endometrium jest bardzo duże? martwie się... czy te wszystkie skutki uboczne mogą Mamie minąć z czasem? Jestem straszną panikarą, ale czytając ulotkę Novaldexu, każdy chyba miał wątpliwości co do tego leku ;D

z góry dziękuję Wam za pomoc.

dana23 (offline)

Post #4

20-05-2015 - 11:43:07

Gdańsk, Saarbruecken 

Agatson, nie martw się na zapas. Ja mam minimalne skutki uboczne, endometrium owszem, powiększone, ale mój lekarz w ogóle tym się nie przejmuje, dopóki jakoś bardzo nie urośnie. Głowa do góry!

ira (offline)

Post #5

20-05-2015 - 11:53:56

Pabianice 

Agatson
Cześć Wszystkim smiling smiley
czytając ulotkę Novaldexu, każdy chyba miał wątpliwości co do tego leku ;D

Ulotki lubią straszyć namiętnie duży uśmiech Kiedyś musiałam przyjąć antybiotyk, musiałam, a jak przeczytałam, że może on spowodować śmierć, to od samego czytania mało nie umarłam. Jednak jadłam go odważnie i przeżyłam, a nawet mi pomógł grinning smiley

PS. Tamosia też zażywałam przez 5 lat, o skutkach ubocznych nie myślałam uśmiech

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 20-05-2015 - 11:55:08 przez ira.

Masia (offline)

Post #6

02-06-2015 - 00:45:13

Hej Dziewczyny! a może mi Ktos powiedziecna czym polega roznica między tamoksyfenenm a letrozolem? Pytam poniewaz spotkałam sie z tym, ze jeden lekarz na konsultacji mowil o tamoksyfenie, a drugi o letrozolu.

doubleD (offline)

Post #7

02-06-2015 - 12:27:20

London 

tamoxifen blokuje dzialanie estrogenu na pewne tkanki (nie wszystkie) wiec statystycznie jest najlepiej tolerowana opcja w przypadku mlodych kobiet przed menopauza. letrozol (inhibitor aromatazy) blokuje estrogen wytwarzany przez glownie przez tkanke tluszczowa a wiec jest najlepszym wyjsciem w przypadku kobiet po menopauzie i u nich tez ma lepszy profil skutkow ubocznych.

wszystko wiec zalezy od twojego wieku i tego jak bedziesz tolerowac terapie i jakim lekiem uda sie osiagnac balans zabezpieczenia przed nawrotem i odpowiedniej jakosci zycia.

gosiakm (offline)

Post #8

02-06-2015 - 13:00:13

Dzierżoniów 

Cześć dziewczyny. 20 maja miałam ostatną chemioterapię i zastanawiam sie od kiedy powinnam zacząć brać tamoxifen. Po dwóch czy 3 tygodniach od chemii. Trochę sie go obawiam, dlatego też mi się nie spieszy.

lulu (offline)

Post #9

02-06-2015 - 22:18:01

k/Kwidzyna 

Byłam już po menopauzie jak zachorowałam, dostałam Tamoksyfen. Może jednak nie wiek decyduje o rodzaju lekarstwa.

Na Forum od 07 lutego 2008

2007 amputacja prawej piersi, 5 lat na Tamoksyfenie, Egistrozolu, Mamostrolu
2015 amputacja lewej piersi, 4xAC, rok Herceptyna
Nigdy nie jedz do syta. Jedna trzecia żołądka dla pokarmu, jedna trzecia dla napoju, jedna trzecia dla ducha.
je

Al_la (offline)

Post #10

03-06-2015 - 09:52:13

k/Warszawy 

Bo Tamoksifen jest stosowany zarówno przed menopauzą, jak i po.
Z moich obserwacji wynika, że większość osób hormonozależnych rozpoczyna od Tamoksifenu.

W najgorszych chwilach mego życia zawsze mogłem liczyć na przyjaciół.
Odtąd wiem, że pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, to poprosić o pomoc. Paulo Coelho

Przewodowy NST, G2, T3N0Mx, TNBC, 6 x FEC (3 przed operacją), yT2N0Mx

elapl (offline)

Post #11

06-06-2015 - 10:30:52

Ja tez po menopauzie a dostałam Tamosia .Łykam już go dwa lata....... od czterech miesięcy mam sztywność stawów ( skutek uboczny) wkurza mnie rano ten stan bo czuję się jakbym miała 130 lat. Kopytka sztywne ,że ho ho......Jak się rozchodzę to i owszem jeszcze brykam. Wizytę w ZCO mam 11 września i chyba się poskarżę p.dr. buzki

blue76 (offline)

Post #12

06-06-2015 - 15:28:00

Czaplinek 

Miałam hormonozależnego gada. Skończyłam chemię, i 23czerwca zaczynam hormonoterapie, najprawdopodobniej tamosiem...jestem przed menopauzą, mam 39lat. Czy Tamoxifen może wpływać negatywnie na wzrok??? Mam dużą wadę, -7 dioptrii i boję się najbardziej o wzrok... jakie są wasze doświadczenia w kwestii wzroku z tamosiem?? Bo chemia troszkę mi wysuszała oczy, ale jakoś sobie z tym poradziłam.

Kocham cię życie!...uparcie i skrycie...och życie kocham cię! kocham cię nad życie! ...

hania102 (offline)

Post #13

06-06-2015 - 16:47:27

Witajcie
ja ponad 5 lat biorę Nolwadex, od dziecka mam wadę wzroku, byłam ostatnio u okulistki ( po 10 latach) , zwiększyła mi o 0,5 dioptrii szkła do dali.

minia511 (offline)

Post #14

06-06-2015 - 17:59:48

Będzin 

Ja biorę Tamosia 2,5 roku, wzrok mi się szybko psuje, miałam - 4, pół roku temu dostałam -5 i już nie przeczytam napisów w telewizji. Okulista powiedział, że mam coś z nerwami wzrokowymi i zaćmę w obu oczach ( przed tamosiem byłam na kontroli u okulisty i było wszystko w porządku). Jestem zapisana na operację zaćmy na marzec 2016 rok. Onkolog i okulista kazali dalej brać tamoxifen ze względu na raka piersi.

lulu (offline)

Post #15

07-06-2015 - 13:09:10

k/Kwidzyna 

Ja przez 5 lat miałam leczenie, tamoś 1,5 roku, egistrozol 2 lata, mamostrol 1,5 roku. Przy tamosiu stawy okropnie sztywne, nawet waga wzrosła, mimo uważania co jem, słodycze wykluczone całkiem. Po zmianie na egistrozol, waga sama spadła, słodkie wcinałam i wcinam. Mamostrol też nie zrobił jakiejś rewolucji. Wzrok jak na mój wiek też ok.

Na Forum od 07 lutego 2008

2007 amputacja prawej piersi, 5 lat na Tamoksyfenie, Egistrozolu, Mamostrolu
2015 amputacja lewej piersi, 4xAC, rok Herceptyna
Nigdy nie jedz do syta. Jedna trzecia żołądka dla pokarmu, jedna trzecia dla napoju, jedna trzecia dla ducha.
je

Masia (offline)

Post #16

08-06-2015 - 14:54:22

dziękuję Wszystkim za podzielenie się Swoimi "wrażeniami" ...jak widać dużo zależy od organizmu jak znosi dany lek

blue76 (offline)

Post #17

08-06-2015 - 17:22:30

Czaplinek 

Dzięki dziewczyny za info o oczkach. Tak jak napisała Masia, wszystko zależy od naszych predyspozycji i organizmu.

Kocham cię życie!...uparcie i skrycie...och życie kocham cię! kocham cię nad życie! ...

agnieszka30 (offline)

Post #18

16-06-2015 - 10:09:18

Będzin 

ja biore tamosia juz 2 lata i nie mam zadnej sztywnosci stawow ani nic z tym zwiazane, wloski mam liche ale nie wypaduja,brwi dopiero sie lekko pojawiaja po przzebytej chemi ,zadnych uderzen goraca, tylko troche nerwowa jestem.

INDRA (offline)

Post #19

18-06-2015 - 18:58:26

Warszawa 

Dziewczyny jak jest ze wzrokiem w przypadku tamoksyfenu lub innych leków? Znalazłam info tylko ze może porodowac zaćmę. Ja mam -12 na lewym i mocno rozciągnięta siatkówkę

minia511 (offline)

Post #20

18-06-2015 - 20:27:53

Będzin 

Ja bardzo szybko tracę wzrok. z minus 4 jestem na -5 , pól roku nowe szkła a już nie widzę cen w sklepach

INDRA (offline)

Post #21

18-06-2015 - 21:43:49

Warszawa 

To ja z laska chodzić nie bede.

Kass (offline)

Post #22

18-06-2015 - 22:06:11

INDRA, gdyby tamos dawal bardzo uciazliwe skutki uboczne, mozna zastapic innym lekiem.

Miniu - pytalas lekarza o to, czy mozesz cos innego brac?

aquila (offline)

Post #23

18-06-2015 - 22:50:06

chyba nie ma innego leku dla kobiet przed menopauzą?

It's just a ride ...

doubleD (offline)

Post #24

19-06-2015 - 10:23:41

London 

zoladex + inhibitor aromatazy jest alternatywna opcja. czasem bywa lepiej tolerowany niz tamoxifen.

jaki jest mechanizm poglebienia wady wzroku jesli chodzi o tamoxifen? nie bardzo rozumiem jaki jest tutaj zwiazek przyczynowo skutkowy i czy w ogole jest.

INDRA (offline)

Post #25

19-06-2015 - 12:43:46

Warszawa 

Właśnie piszcie bo temat wzroku bardzo mnie interesuje, przebijam wszystkich z wada

aquila (offline)

Post #26

19-06-2015 - 13:58:39

doubleD
zoladex + inhibitor aromatazy jest alternatywna opcja. czasem bywa lepiej tolerowany niz tamoxifen.

ale to też oznacza menopauze, ze wszystkimi jej negatywnymi konsekwencjami, choć oczywiście to sprawa indywidualna; takie rozwiązanie chyba nie jest stosowane zbyt często?

It's just a ride ...

doubleD (offline)

Post #27

19-06-2015 - 19:11:57

London 

duzo zalezy chyba od preferencji lekarza i reakcji pacjenta, ale ta kombinacje stosuje sie tylko czasowo, w uk max 2 lata zoladexowej menopauzy zeby zaglodzic wszystkie komorki rakowe ktore ewentualnie pozostaly. chyba ze inna opcja lekowa jest oznacza gorsza jakosc zycia.

ja biore zoladex jako oslone jajnikow w czasie chemi i poza sporadycznym lekkim uderzeniem goraca od czasu do czasu zyje calkiem normalnie, specjalne nawilzacze pochwy tez sie przydaja ale nie jest to uciazliwe, celujemy z nawilzaniem miedzy seksem ;-) gdyby nie to ze musze przez jeszcze dwa miesiace planowac zycie w okolo terminow wlewow trucizny nie odczuwam zadnych innych skutkow ubocznych. wlosy tez jak na razie sie trzymaja dzieki chlodzeniu glowy.

strasznie sie balam sztucznej menopauzy tak samo jak i chemi a okazuje sie ze roznie z tym bywa. zawsze warto sprawdzic rozne opcje lekow/ terapi jesli pierwszy wybor sprawia problemy.

ktos pisal wyzej o sztywnych stawach, w takim wypadku pomocna moze byc aktywna witamina D - alfacalcidol albo calcitrol. lekarz nie powinien miec problemu z przepisaniem tego typu terapi ktora moze zlikwidowac skutki uboczne braku estrogenu.

Kass (offline)

Post #28

19-06-2015 - 19:38:16

Tak jak pisze DD, inhibitory aromatazy plus supresja jajnikow (rozumiem ze przypkladowo Zoladexem) sa stosowane juz u mlodszych kobiet przed menopauza. Glosno niedawno bylo o tzw. SOFT & TEXT trials, wklejam link ponizej (niestety po angielsku), choc jestem pewna, ze tu na forum tez o tym byla mowa. W/g badan, polaczenie IA (exemestane) plus supresja jajnikow to skuteczniejszy sposob walki z ryzykiem niz tamos (ok , 4% roznicy), ale tez nie kazdy znosi ta kuracje dobrze.. natomiast, w zwiazku z tym, ze sama nie biore, nie wiem, jakie (i czy podobne czy inne) sa skutki uboczne tej kuracji.

SOFT & TEXT trials

Ikka (offline)

Post #29

19-06-2015 - 19:52:22

Gdańsk 

DoubleD
ale ta kombinacje stosuje sie tylko czasowo, w uk max 2 lata zoladexowej menopauzy
Moja onka ostatnio wspomniala mi , ze najnowsze rekomendacje Amerykanów mówią o 5 letnim okresie stosowania Zoladexu ....niezdecydowany
Zapytana , jak to sie ma wobec mojego planu leczenia -odpowiedziała, że poczekamy i zobaczymy - rok lecżenia będzie dopiero w listopadzie....

Ikka
----------------------------------------------------------------------------
Zamiast zamartwiać się tym co będzie jutro - bądź szczęśliwa już dzisiaj ..... meloman

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 19-06-2015 - 19:54:47 przez Ikka.

aquila (offline)

Post #30

19-06-2015 - 20:15:12

Kass
Tak jak pisze DD, inhibitory aromatazy plus supresja jajnikow (rozumiem ze przypkladowo Zoladexem) sa stosowane juz u mlodszych kobiet przed menopauza. Glosno niedawno bylo o tzw. SOFT & TEXT trials, wklejam link ponizej (niestety po angielsku), choc jestem pewna, ze tu na forum tez o tym byla mowa. W/g badan, polaczenie IA (exemestane) plus supresja jajnikow to skuteczniejszy sposob walki z ryzykiem niz tamos (ok , 4% roznicy), ale tez nie kazdy znosi ta kuracje dobrze.. natomiast, w zwiazku z tym, ze sama nie biore, nie wiem, jakie (i czy podobne czy inne) sa skutki uboczne tej kuracji.

SOFT & TEXT trials

dzięki
no tak z tego art. wynika, że ia+wyłączenie jajników jest ciut lepsze niż tamoś+wyłączenie jajników, ale ciekawe co im wyszło w porównaniu z trzecią grupą - na samym tamosiu, bo tu mi się wydaje, że nawet jak wyniki leczenia będą trochę gorsze, to komfort życia pewnie zdecydowanie lepszy

It's just a ride ...
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Użytkownicy online

Gości: 560
Największa liczba użytkowników online: 77 dnia 11-10-2011
Największa liczba gości online: 14207 dnia 25-04-2022