Inhibitory aromatazy

Wysłane przez Amazonki.net 

BeataM (offline)

Post #1

02-08-2010 - 21:38:09

joasia
Hej dziewczyny!
Ale tak naprawdę.. jak to jest podczas brania Lametty? Jak ją znosiłyście? Jakie skutki uboczne są do "machnięcia ręką", a z jakimi lepiej zgłosic sie do lekarza?

ja najpierw z Tamoksyfu przeszłam na Aromek - kołatania serca jak cholera i swędząca wysypka, lekarz zmienił mi na Lamettę, dalej to samo było... teraz biorę Letrozol - kołatania serca ustąpiły, wysypka jest minimalna.

na Forum od 17 lipca 2006r.

joasia (offline)

Post #2

02-08-2010 - 21:49:17

Dzięki Beato za odzew duży uśmiech
Już biorę Lamettę 12 dni i fakt - mam męczące kołatania serca... czasem myślę, że zemdleję, az mnie zatyka. A dziś pierwszy raz wstałam z łóżka jak połamaniec, ale szybko się rozkręciłam... aby nie bylo gorzej oczko

Jak myslisz czy o tym kołataniu powinnam powiadomic swoja onkę? Ja na razie liczę, że może mój organizm się przyzwyczai i kołatać przestanie...

Uściski i buziaki buzki

Nadzieja przychodzi do człowieka wraz z drugim człowiekiem. /Dante Alighieri/

maryla (offline)

Post #3

04-08-2010 - 15:23:46

gdzieś w górach... 

Joasiu, myślę że powinnaś powiedzieć lekarzowi o wszystkich niepokojących Cię objawach.

IA - biorę już przeszło 2 lata. Najgorzej jest ze stawami , ale tylko rano - potem jak się rozruszam jest ok. Wspomagam się wapnem i witaminą D, i staram się ruszać. Na razie nie muszę brać leków przeciwbólowych
.

BeataM (offline)

Post #4

05-08-2010 - 08:29:44

joasia
powiadomic swoja onkę? Ja na razie liczę, że może mój organizm się przyzwyczai i kołatać przestanie...
koniecznie !!!
Mój onek już chciał wysyłać mnie na ekg i nakazał brać magnez w większej ilości, bo nie dowierzał mi, że przyczyną może być Aromek i Lametta, a ja budziłam się z kluchą w piersiach, z galopadą serca i okropnym uczuciem duszności. Te objawy szczególnie dokuczały mi jak się kładłam, no normalnie codziennie co raz dłużej zwlekałam z kładzeniem się spać, w rezultacie rano wstawałam nieprzytomna z niewyspania. Jużmyślałam, że przyjdzie mi spać na siedząco chichot
Ale mi dodatkowo okropnie dokuczała ta wysypka, szczególnie na dłoniach miedzy palcami, wyglądająca brzydko, swędząca, piękąca itd. itp., marudziłam okropnie, więc zmienił mi na trzeci lek z tej samej grupy, mówiąc, że być może uczula mnie jakiś składnik. I tak się okazało, a przy okazji serce zupełnie się uspokoiło uśmiech
całusy !

jagrok (offline)

Post #5

25-08-2010 - 23:40:17

Witam!Ja też biorę Aromek od maja 2009 i to co mnie najbardziej niepokoi to wypadające włosy i "efekt terminatora" czyli po prostu jak wstaję z łóżka czy to w nocy na siku czy rano to idę jak robot i mam wrażenie że sie rozpadam.Czasem też bolą mnie kości w ciągu dnia ale nie na tyle dokuczliwie żebym musiała brac leki.Napiszcie czy też wam tak bardzo wypadaja włosy po tym leku!Pozdrawiam!

1kara (offline)

Post #6

27-08-2010 - 13:21:32

krysiaka2010-dzięki za słowa otuchy.Ja cierpię dalej ale staram się nie poddawać bo co to da.Ból prawie mnie nie opuszcza przez cały dzień a niejednokrotnie budzi mnie w nocy .Widać tak musi być.Staram się robić wszystko tak jak do tej pory i myślę że ja dam radę a nie "on".Lekarze , bo ciągle się zmieniają przy każdej wizycie tylko mi mówią ze tak musi być.Więc jak mus to mus.Życie i tak jest piękne .Pozdrawiam w niedoli i życzę powodzenia.róże

Ella (offline)

Post #7

27-08-2010 - 23:04:48

Gorzów Wlkp. 

Mastektomię miałam pod koniec 2006 roku.
W lutym 2007 dostałam tamoksyfen (mimo że dziesięć lat bylam po menopauzie), ale w maju zmieniono mi na arimidex - uskarżałam się na nieznośne wybuchy gorąca, pot strużkami spływał po plecach i czole.
Niestety, arimidex nic nie pomógł, nadal miałam (i mam) częste wybuchy z towarzyszeniem zlewnych potów.
Po trzech latach doszły problemy z kręgosłupem, choć mogą one wynikać też z wieku (jestem po sześćdziesiątce).

I teraz oto najciekawsze:
Onkolog podczas ostatniej wizyty zaproponował skończenie kuracji hormonalnej. Jeszcze trzy miesiące, na tyle starcza mi arimidexu. Czyli 3,5 lat, a nie 5.
Stwierdził, że tak będzie lepiej, niżby zaczęły łamać się kości...
Nie wspomniał nic o lekach osłonowych, natomiast dał skierowanie do ortopedy z dopiskiem polecającym zbadanie gęstości kości po leczeniu hormonalnym.
Zarejestrowałam się natychmiast i... już w grudniu będę miała przyjemność zobaczenia ortopedy foch
Niech tam, akurat skończę łykać to cholerstwo.
Natomiast do moich częstych i obfitych wybuchów lekarz odniósł się podejrzliwie. "Nie powinno tak być". Uważa, że musi być inna przyczyna.
Jaka? Ja nie mam pojęcia. Jestem przekonana, że to ten lek powoduje, iż co chwila muszę rozbierać się niemal do rosołu, albo chwytać za wachlarz.
Z wielką ulgą pożegnam arimidex - i oby wybuchy też mnie pożegnały...

W sumie jednak mam trochę wątpliwości odnośnie skrócenia czasu "ochronki". Może powinnam zapytać eksperta?

BeataM (offline)

Post #8

27-08-2010 - 23:20:09

W kwestii długości brania leków też się zastanawiałam jak lekarze wyliczają, bo ostatnio onek mi powiedział, że został mi standardowo według NFZ jeszcze 1 rok i trochę , czyli wynikałoby, że pierwszy Tamoksyfen+pozostałe leki z innej grupy liczone są razem do kupy i wtedy wychodzi te 5 lat... bo ja zaczęłam brać w listopadzie 2006r. Oczywiście poinformował mnie, ze "cały świat" stosuje już minimalny okres 7,5 lat i jak będę chciała, to receptę dostanę, ale będzie 100% odpłatna. Niestety przy moich sanepidowskich zarobkach nie jest to dobry pomysł...

Ellu pisz do eksperta!

Ella (offline)

Post #9

28-08-2010 - 15:08:17

Gorzów Wlkp. 

Zapytałam, Beatko, czekam na odpowiedź.

krysiada (offline)

Post #10

19-10-2010 - 15:47:07

powiat Głogów 

Dziś właśnie po 2 tygodniach brania Tamoxifenu, z powodu bólu w podbrzuszu, onkolog zmienił na Artrozol. Z tego co wyczytałam wpadłam z deszczu pod rynnę, bo skutki uboczne są równie dotkliwe. Przede mną prawie 5 lat, bo dopiero zaczęłam. Piszcie proszę, jak można sobie ulżyć, bo niewiele wiadomości na ten temat znalazłam.

krysiada (offline)

Post #11

24-10-2010 - 12:07:54

powiat Głogów 

Po 2 tygodnich Tamoxifenu z powodu bólów w podbrzuszu zmieniono mi na Atrozol. Biorę go od tygodnia i bóle ustały, ale włosy sypią się gorzej niż po chemii!

BeataM (offline)

Post #12

24-10-2010 - 13:30:18

krysiada
ale włosy sypią się gorzej niż po chemii!
ja miałam tak samo, dlatego zaczęłam w miarę systematycznie pić kolagen w saszetkach, po tygodniu włosy uspokoiły się !, paznokcie zrobiły się twarde i błyszczące, a cera jak u nastolatki :duży uśmiech

krysiada (offline)

Post #13

28-10-2010 - 16:42:05

powiat Głogów 

Beatko! Czy wystarczy pytać o kolagen, czy ma jakąś nazwę? Spróbuję Twojej kuracji, bo paznokcie też się rozdwajają. Z góry dziękuję za szybką odpowiedź!

mar_szczepanska (offline)

Post #14

07-11-2010 - 14:56:31

A ja najpierw brałam tamoxifen [6 m-cy].Większość przeczytanych tu nieprzyjemnych objawów miałam już w czasie chemioterapii więc z tym lekiem kojarzyłam tylko ponowne wypadanie włosów.Teraz onkolog dał mi armidex, żeby zobaczyć czy ustąpią duszności i kołatania serca.Ja poprawy nie widzę i mam wrażenie, że te wszystkie objawy się nasilają, ale może organizm potrzebuje więcej czasu na przyzwyczajenie się do leku.Najbardziej martwią mnie te sypiące się włosy, nie dość że po chemii odrosły marniutkie to jeszcze robi się ich coraz mniej.smutny

Mariola

lulu (offline)

Post #15

07-11-2010 - 21:51:18

k/Kwidzyna 

Z sercem to nie miałam i nie mam żadnych kłopotów ani przy Tamoxifenie, ani teraz przy Egistrozolu. Włosy też mi się sypią, ale jakoś nie wiązałam tego z lekarstwem. Kiedyś mi się sypały i myślę, że to jest cały czas to samo.

Na Forum od 07 lutego 2008

2007 amputacja prawej piersi, 5 lat na Tamoksyfenie, Egistrozolu, Mamostrolu
2015 amputacja lewej piersi, 4xAC, rok Herceptyna
Nigdy nie jedz do syta. Jedna trzecia żołądka dla pokarmu, jedna trzecia dla napoju, jedna trzecia dla ducha.
je

danka58 (offline)

Post #16

08-11-2010 - 13:55:40

k/Gniezna 

Mnie po arimidexie bolą tylko kości, no i oczywiście uderzenia gorąca. Rano poruszam się jak robot, a i biodro zaczyna dokuczać. Na moją sugestię o zbadanie gęstosci kości lekarka stwierdziła, że nie ma takiej potrzebyzly Arimidex biorę dopiero 7 miesięcy, tamox brałam 3,5 roku.

W życiu piękne są tylko chwile i dla tych chwil warto żyć.

Zmieniany 2 raz(y). Ostatnia zmiana 08-11-2010 - 13:57:27 przez danka58.

amado (offline)

Post #17

08-11-2010 - 14:13:16

Densytometrię warto zrobić (moja onk widziała taką potrzebę i sama dała skierowanie), jestem rok na arimidexie, a kostki spadły z osteopenii do osteoporozy w ciągu tego roku i trza mi będzie poszukać jakiegoś specjalisty co by ich zaczął pilnować

JolantaC (offline)

Post #18

12-11-2010 - 23:26:53

Przed operacją stwierdzono u mnie niedoczynność tarczycy oraz chorobę Hashimoto po kwadrantektomii i naświetlaniach. Zaczęłam brać nolvadex i euthyrox 25mg. Po 5 miesiącach kompletnego spowolnienia poprosiłam o zmianę leku - otrzymałam femare oraz ponieważ tsh nadal było wysokie (wzrosło do 20) zaczęłam brać 50 mg euthyroxu. Efekt jest taki, że przez pół dnia jestem oszołomiona, a przez następne pół mam uderzenia gorąca, niepokój i lęki. Bardzo chciałam wrócić do pracy, teraz czuję, że albo zwariuję albo odstawię te leki. Proszę o poradę, co mam robić.

lulu (offline)

Post #19

12-11-2010 - 23:39:07

k/Kwidzyna 

Z tym odstawieniem leku to pomalutku. Uderzenia gorąca to normalna rzecz. Myślę, że to jeszcze Twój organizm przestawia się na nowe tory, zaburzona równowaga hormonalna powoduje różne stany naszego organizmu. Musisz zdawać sobie z tego sprawę i starać się nie panikować. Ja biorę takie leki już prawie trzy lata i mam wrażenie, że jakoś następuje stabilizacja, ciągle mam uderzenia, ale coraz częściej są do wytrzymania. Tylko od czasu do czasu zdarzają się bardzo intensywne. O tarczycy to nic nie powiem, nie moja działka, ale są dziewczyny które mają te kłopoty. Poczekaj trochę, odezwą się.

Nigdy nie jedz do syta. Jedna trzecia żołądka dla pokarmu, jedna trzecia dla napoju, jedna trzecia dla ducha.
je

krysiada (offline)

Post #20

16-11-2010 - 19:27:22

powiat Głogów 

Biorę Atrozol od 4 tygodni. Włosy, jak wspominałam mizerniutkie. Też mi dokuczają uderzenia gorąca, a myślałam, że mnie ominie, bo jestem po klimakterium i co swoje już przeszłam ( poty, gorąco i inne dolegliwości). Widać znów przekwitam! A może związane to jest z tarczycą. Zaniedbałam swoje wole guzowate, bo zajęłam się rakiem. Biorę jednak EuthyroX 25 i chyba spróbuję dostać się do endokrynologa, co graniczy z cudem, nawet prywatnie, bo w Głogowie nie ma endokrynologa na NFZ.

dzem3 (offline)

Post #21

23-11-2010 - 18:30:04

dorohusk 

lulu
Do tej grupy należy jeszcze Egistrozol. Ja właśnie mam taki lek.

Mama jest po 4 cyklach FAC teraz ma zapisany Egistrozol. Zaczyna brać 1 grudnia. Ma 63 lata pani doktor zaleciła pić 1500 - 2000mg dziennie wapna zjonizowanego z dodatkiem witaminy D3. Napisz (cie) proszę jakie skutki uboczne występują po tym leku (Egistrozol) czego się obawiać, a na co nie zwracać uwagi. Czy to wapno można czymś zastąpić (np. lekami od osteoporozy) gdyż wiemy, że wapno podnosi ciśnienie krwi i wpływa niekorzystnie na serce.
Za wszelkie rady wskazówki z góry dzięki!
Pozdrawiam w imieniu swoimi i mamuśki!

Jeśli któregoś dnia poczujesz, że chce ci się płakać. Zadzwoń do mnie… Nie obiecuję, że cię rozbawię, ale mogę płakać razem z tobą. Jeśli któregoś dnia zapragniesz uciec, nie bój się do mnie zadzwonić…Nie obiecuję, że cię zatrzymam, ale mogę z tobą pobiec. Jeżeli któregoś dnia nie będziesz chciał nikogo słuchać. Zadzwoń do mnie… Obiecuję być wtedy z tobą i być cicho. Ale jeżeli któregoś dnia zadzwonisz i nikt nie odbierze…Przybiegnij do mnie szybko. Mogę cię wtedy potrzebować...

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 23-11-2010 - 18:31:31 przez dzem3.

lulu (offline)

Post #22

23-11-2010 - 18:43:39

k/Kwidzyna 

Ja zaczęłam od Tamoxifenu, dal mi się we znaki (tycie ... a właściwie takie lekkie puchnięcie, uderzenia gorąca, kłopoty ze snem, kłopoty z endometrium i w rezultacie usunięcie "dołu" ) , Egistrozol lepiej toleruję, uderzenia gorąca mam ale lżejsze niż przy Tamoksie, skończyły się kłopoty z nabieraniem wagi, troszkę lepiej śpię. Moja onka nic nie mówiła o braniu wapna, muszę się zapytać. Czasem (jak przypomnę sobie, więc jest to kilka razy w miesiącu) biorę Calcium 600+D400 (tabletki), ale tylko dlatego. że tu na forum wyczytałam, że może się organizmowi przydać.

je

Zmieniany 2 raz(y). Ostatnia zmiana 23-11-2010 - 18:46:16 przez lulu.

Halka (offline)

Post #23

24-11-2010 - 16:06:52

JolantaC - Jolu, novaldex nie ma żadnego wpływu na tarczycę - to inne hormony. Uderzenia gorąca masz niewątpliwie po novaldexie, natomiast lęki i niepokój może wynikać z małej dawki euthyroxu ((skoro tsh wzrasta, powinnaś brać większą dawkę, ale to w konsultacji z endokrynologiem). Wpadasz w dużą niedoczynność i stąd poczucie oszołomienia, czasem są i gorsze objawy (zaburzenia pamięci, absolutna niechęć do wysiłku itd). Ja jestem po całkowitym wycięciu tarczycy i biorę euthyrox już od roku. Pamiętaj, że po zmianie dawki badanie krwi robi się dopiero po 5-6 tygodniach. Jeszcze jedno - euthyrox bierzesz na czczo i popijasz łykiem wody przegotowanej, a pierwszy posiłek (czy kawa) jest wskazany dopiero najwcześniej po 30 minutach. Jest to niezwykle ważne dla należytego wchłaniania się euthyroxu, czyli ustabilizowania tsh. Mało który lekarz to wszystko mówi, ja miałam szczęście i do lekarza i do współtowarzyszek niedoli tarczycowej. Jeżeli masz kłopot w dostaniu się do endokrynologa (koniec roku sad smiley), to możesz zwiększyć sama bezpiecznie dawkę o 12.5 g, czyli dodawać połówkę pigułki 25 g. I po 6 tygodniach zrobić badanie, jak zachowuje się tsh, a jednocześnie obserwować swoje samopoczucie, czy coś się zmieni na lepsze, bardzo Ci tego życzę.

JolantaC (offline)

Post #24

05-12-2010 - 23:31:47

Bardzo, bardzo duże całusy i podziękowania za odpowiedź. Jesteś kochana, potwierdziłaś moje przypuszczenia, moi lekarze nie traktują mnie całościowo tylko każdy leczy w swojej specjalności. Po pół roku, sama zaczęłam się domyślać, że to problem niedoczynności tarczycy powoduje moją reakcję na leki przeciwnowotworowe. W momencie zwiększania dawki euthyroxu poprawiała się też moja zdolność kojarzenia. Bardzo dziękuję za odpowiedź i dodanie otuchy. Wiem, że nie jestem sama. Wesołych i ciepłych świąt Bożego Narodzenia!

halinar (offline)

Post #25

13-01-2011 - 10:33:14

Zakończyłam leczenie hormonalne, które można powiedzieć trwało 7 lat.Przez dwa lata brałam Arimidex,przerwa i 5 lat Femarę. Będę musiała zrobić densytometrię, aby zobaczyć jak moje kości to zniosły,bo to nie było dla nich obojętne.Zobaczymy.Muszę przyznać, że bardzo dobrze przechodziłam tą kurację, żadnych niemiłych wspomnień nie mam. Densytometria wprawia mnie w lekkie poddenerwowanie nie chodzi o samo badanie tylko o wynik.

amado (offline)

Post #26

13-01-2011 - 14:07:53

Nie ma się co obawiać densytometrii, nawet jeśli wynik badania po tylu latach brania inhibitorów będzie taki sobie, to są przecież na to dobre leki, poza tym sam Twój organizm bez inhibitorów będzie sobie lepiej radził. pociesza

terri7 (offline)

Post #27

27-01-2011 - 18:18:35

Tarnów 

Witam Dziewczyny ja po zoladeksie bralam tamox przez pol roku i dostalam plamienia zmieniono i przerost endometrium zmieniono na etruzol ponim pojawil sie torbiel na jajniku i dostalam Lucrin Depot i po przeczytaniu ulotki spanikowalam prosze pomuszcie co by bylo lepsze w zamian mam chorobe wiencowa i ruzne schozenia .

dzem3 (offline)

Post #28

30-01-2011 - 19:58:11

dorohusk 

dzem3
Do tej grupy należy jeszcze Egistrozol. Ja właśnie mam taki lek.

Mama jest po 4 cyklach FAC teraz ma zapisany Egistrozol. Zaczyna brać 1 grudnia. Ma 63 lata pani doktor zaleciła pić 1500 - 2000mg dziennie wapna zjonizowanego z dodatkiem witaminy D3. Napisz (cie) proszę jakie skutki uboczne występują po tym leku (Egistrozol) czego się obawiać, a na co nie zwracać uwagi. Czy to wapno można czymś zastąpić (np. lekami od osteoporozy) gdyż wiemy, że wapno podnosi ciśnienie krwi i wpływa niekorzystnie na serce.
Za wszelkie rady wskazówki z góry dzięki!
Pozdrawiam w imieniu swoimi i mamuśki!

Mam pytanie czy stosowanie tego leku może wywołać wysypkę i swędzenie na przedramieniowych częściach rąk, a także wysypkę i jakby małe zaczerwienienia podskórne na kościach piszczelowych.
Napiszcie proszę czy ktoś z Was miał coś podobnego i co z tym robiłyście?

Pozdrawiam i czekam z niecierpliwością na odpowiedź

Jeśli któregoś dnia poczujesz, że chce ci się płakać. Zadzwoń do mnie… Nie obiecuję, że cię rozbawię, ale mogę płakać razem z tobą. Jeśli któregoś dnia zapragniesz uciec, nie bój się do mnie zadzwonić…Nie obiecuję, że cię zatrzymam, ale mogę z tobą pobiec. Jeżeli któregoś dnia nie będziesz chciał nikogo słuchać. Zadzwoń do mnie… Obiecuję być wtedy z tobą i być cicho. Ale jeżeli któregoś dnia zadzwonisz i nikt nie odbierze…Przybiegnij do mnie szybko. Mogę cię wtedy potrzebować...

amado (offline)

Post #29

02-02-2011 - 14:31:46

terri7
Witam Dziewczyny ja po zoladeksie bralam tamox przez pol roku i dostalam plamienia zmieniono i przerost endometrium zmieniono na etruzol ponim pojawil sie torbiel na jajniku i dostalam Lucrin Depot i po przeczytaniu ulotki spanikowalam prosze pomuszcie co by bylo lepsze w zamian mam chorobe wiencowa i ruzne schozenia .

jeśli są problemy medyczne i schorzenia towarzyszące to nie ma co czekać na nasze rady, tylko trzeba słuchać lekarza, można też skonsultować leczenie z innym lekarzem i . . .
nie panikować po przeczytaniu ulotki, bo tam musi być wszystko cokolwiek mogłoby się zdarzyć

dzem3

Mam pytanie czy stosowanie tego leku może wywołać wysypkę i swędzenie na przedramieniowych częściach rąk, a także wysypkę i jakby małe zaczerwienienia podskórne na kościach piszczelowych.
Napiszcie proszę czy ktoś z Was miał coś podobnego i co z tym robiłyście?
Pozdrawiam i czekam z niecierpliwością na odpowiedź

wśród działań ubocznych jest wysypka i pamiętam, że dziewczyny czasem wspominały o wysypce, ale to trudno porównywać, chyba wizyta u lekarza prowadzącego lub dermatologa byłaby najlepsza

Ella (offline)

Post #30

05-02-2011 - 13:40:34

Gorzów Wlkp. 

Dzisiaj poszłam odebrac zamówiony przez aptekę Arimidex.
Dowiedziałam się, że od 30 grudnia zmienił się spis leków refundowanych i że mam zapłacic za jedno opakowanie 211,50 zł.
Czy wiecie coś na ten temat???
Jeśli to byłaby prawdziwa wiadomośc, to kończę terapię hormonalną. Tego leku już nie wykupię.
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Użytkownicy online

Gości: 533
Największa liczba użytkowników online: 77 dnia 11-10-2011
Największa liczba gości online: 14207 dnia 25-04-2022