Hormonoterapia - rozmowy ogólne

Wysłane przez ady 

lulu (offline)

Post #1

20-06-2017 - 11:54:25

k/Kwidzyna 

Żabo może stres tak działa też na Ciebie.

Na Forum od 07 lutego 2008

2007 amputacja prawej piersi, 5 lat na Tamoksyfenie, Egistrozolu, Mamostrolu
2015 amputacja lewej piersi, 4xAC, rok Herceptyna
Nigdy nie jedz do syta. Jedna trzecia żołądka dla pokarmu, jedna trzecia dla napoju, jedna trzecia dla ducha.
je

anita70 (offline)

Post #2

20-06-2017 - 17:59:52

U mnie tamoxyfen powoduje tycie - od marca kiedy zaczęłam go brać przybyło kilka kilogramów i aż boję się pomyśleć co będzie dalej.

Krynia58 (offline)

Post #3

22-06-2017 - 22:31:51

Warszawa 

Mam przedłużoną hormonoterapię na kolejne 5 lat uśmiech na razie zostaje tamoś smiling smiley

Rak piersi obustronny. Chth neoadiuwantowa 8 x AT. Mastektomia zmodyfikowana obustronna.
HP: Rak zrazikowy naciekający - str. prawa - pT3N1 (1/17), str. lewa - pT1cN0 (0/18). ER 100%, PGR 100%. HER 1+
Napromienianie obszaru kl. piersiowej i ww. chł.nad- i podobojczykowych po str. prawej. HTH - Tamoxifen

Czasem o byle cień człowiek ma żal do człowieka. A życie jak osioł ucieka.
K.I. Gałczyński

Al_la (offline)

Post #4

22-06-2017 - 22:39:10

k/Warszawy 

ok brawo

W najgorszych chwilach mego życia zawsze mogłem liczyć na przyjaciół.
Odtąd wiem, że pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, to poprosić o pomoc. Paulo Coelho

Przewodowy NST, G2, T3N0Mx, TNBC, 6 x FEC (3 przed operacją), yT2N0Mx

wiola76 (offline)

Post #5

27-06-2017 - 16:44:53

Hej, po ponad trzech latach stosowania tamoksyfenu ze względu na przerzuty do kręgosłupa mam zmienione leki. Teraz biorę letrozol, ibandronic acid w tabletkach i zoladex. Przy tamoksyfenie w miarę regularnie miałam okres, teraz jestem po trzecim zastrzyku zoladexu-trzy tygodnie temu, po pierwszych dwóch była cisza , po trzecim na drugi dzień pojawiło się coś jak okres tylko mało krwi a więcej czegoś brudnego ( sorry za bezpośredniość), ciągło się to przez tydzień i dzisiaj znowu coś sie pojawiło. Czy to normalne. Kontrolną wizytę z onkologiem mam za dwa tygodnie ale licze na wasze zdanie,opinie,doświadczenie.serce

Tomasz. (offline)

Post #6

27-06-2017 - 22:15:24

Pruszków 

Już podawałem, że Zoladex to analog (czyli substancja działająca analogicznie) jak gonadoliberyna- hormon podwzgórzowy. Więc analog sam w sobie pobudza przysadkę i stymuluje tym samym jajniki- działa więc odwrotnie do zamierzonego efektu. Tak jest przez ok. 2 tyg. Później- brak naturalnego pulsowania gonadoliberyny powoduje zablokowanie przysadki i tym samym jajników. Mogą być więc plamienia po pierwszej dawce Zoladexu, jednak nie powinno być już tego po drugiej dawce a na pewno nie ma prawa być po 3 dawce. Należy wykonać USG narządu rodnego lub zdecydować się na histerektomię z owariektomią.

Misia77 (offline)

Post #7

29-08-2017 - 14:19:47

Słuchajcie: czy ktoś jest w stanie mi wytłumaczyć, wiecie, tak "jak krowie na budowie", czym się różnią w działaniu inhibitory aromatazy od Tamoxifenu? tongue sticking out smiley

Tomasz. (offline)

Post #8

01-09-2017 - 11:28:50

Pruszków 

Tamoxyfen blokuje receptory dla estrogenu i zwiększa (w róznym stopniu) globulinę SHBG (https://pl.wikipedia.org/wiki/SHBG). Blokowanie receptorów ma działanie p.nowotworowe, obniżenie wolnegoestradiolu [pl.wikipedia.org] nasila to działanie. Co ciekawe to tamoxyfen pobudza (czyli jest agonistą) receptory dla estrogenu w kośćcu (to chroni przed osteoporozą- działanie korzystne) i w macicy (przerost endometrium- działanie niekorzystne).
I. aromatazy hamują enzym aromatazę [pl.wikipedia.org] - enzym ten konwertuje inne hormony do estrogenu i (u mężczyzn) testosteronu. W efekcie doprowadza do hipoestrogenizmu (uwaga kluczowa jest menopauza- czyli wygaśniecie czynności jajników- naturalne lub sztuczne)- leki z tej grupy nie wpływają na receptory dla estrogenu i hipoestrogenizm gonadalny jest warunkiem konieczym skuteczności leczenia.

Dla osoby leczonej z powodu raka luminalnego istotne jest to, że same inhibitory aromatazy nie działają (a nawet powodują progresję!) w warunkach pracujących jajników, brak pobudzania receptorów estrogenowych w kośćcu powoduje skłonność do osteoporozy, a tamoxyfen pobudzając receptory w macicy moze powodować przerost endometrium.

Misia77 (offline)

Post #9

01-09-2017 - 14:17:26

Dziękuję bardzo! Trochę mi się rozjaśniło. Ja mam (znaczy miałam) raka luminalnego ale ze względu na wątrobę nie mogę przyjmować Tamoxifenu więc przyjmuję Lucrin i Egistrozol. Czy to oznacza, że w momencie gdy już nie będę mogła przyjmować Lucrinu (czyli pewnie za ok. 2 lata), będę musiała również odstawić Egistrozol bo samego Egistrozolu nie można brać? Jestem jeszcze trochę za młoda na menopauzę i obawiam się, że po odstawieniu Lucrinu jajniki niestety znowu ruszą jak z kopyta :/

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 01-09-2017 - 14:17:57 przez Misia77.

Tomasz. (offline)

Post #10

01-09-2017 - 15:40:53

Pruszków 

Jeśli nie ma naturalnej menopauzy to stosowanie i.aromatazy musi być połączone z analogami GnRH (są trzy- goserelina, leuprorelina, tryptorelina). Można jeszcze dodać przeciwwskazanie do tamoxyfenu w razie żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej.

E_lcia (offline)

Post #11

02-09-2017 - 12:19:50

Lublin 

Witam, wzięłam już trzy razy reseligo. Masakra uderzenia gorąca dają mi tak w kość ze aż strach. Zarówno w dzień jak i w nocy. Jak sobie radzicie z tym?

Misia77 (offline)

Post #12

05-09-2017 - 13:43:51

Tomasz.
Jeśli nie ma naturalnej menopauzy to stosowanie i.aromatazy musi być połączone z analogami GnRH (są trzy- goserelina, leuprorelina, tryptorelina). Można jeszcze dodać przeciwwskazanie do tamoxyfenu w razie żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej.

Aha, czyli Lucrin to leuprorelina. Czyli tak długo jak dostaję Lucrin, powinnam być teoretycznie bezpieczna winking smiley
Ale nie da się Lucrinu przyjmować wiecznie, prawda?? Co potem? :/ Cała nadzieja w tym, że w międzyczasie medycyna znów pójdzie do przodu i może wymyślą coś jeszcze lepszego tongue sticking out smiley

Misia77 (offline)

Post #13

05-09-2017 - 13:46:34

Ożesz, znowu mi się wysłało 2 razy przepraszam... nie umiem usunąć posta

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 05-09-2017 - 13:48:44 przez Misia77.

Misia77 (offline)

Post #14

05-09-2017 - 13:47:11

Witam, wzięłam już trzy razy reseligo. Masakra uderzenia gorąca dają mi tak w kość ze aż strach. Zarówno w dzień jak i w nocy. Jak sobie radzicie z tym?

Ja biorę co innego - Egistrozol, ale też mam ostatnio masakryczne uderzenia gorąca, zwłaszcza jak kładę się spać wieczorem. Nie idzie wytrzymać. Ale pomijając to, czuję się całkiem nieźle. Nie jestem taka napuchnięta jak kiedyś, zauważyłam też zmniejszenie się celulitu, wow. I ogólnie skóra jakaś taka jędrniejsza, nie jest taka sflaczała i taka jakby "napompowana", jak miałam przed tą całą sztuczną menopauzą. Fajny skutek uboczny tongue sticking out smiley

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 05-09-2017 - 13:47:34 przez Misia77.

Wenus304 (offline)

Post #15

22-12-2017 - 19:58:38

Kargowa 

Witajcie:
8 grudnia wzięłam pierwszy zastrzyk reseligo 36 i zaczęłam brac tamoxifen. Po 3 dniach dostałam plamienia ktore trwalo 3 dni. A dziś po wzietych15 tabletkach dostalam okres. Jestem w szoku !!!!! Wiekszosc osob pisze o uderzeniach gorąca a mi te uderzenia skonczyly sie po 3 tygodniach od skonczenia chemioterpii i nie wróciły.
Martwi mnie ten okres bo nie wiem czy to normalne. Boje sie ze cis jest nie tak ?

Al_la (offline)

Post #16

23-12-2017 - 13:44:23

k/Warszawy 

Tamoxifen nie musi zatrzymać okresu. Okres zatrzyma Ci Reseligo i możesz się tego spodziewać po drugim zastrzyku.
Na razie wszystko jest normalne uśmiech

Odtąd wiem, że pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, to poprosić o pomoc. Paulo Coelho

marzusia (offline)

Post #17

09-01-2018 - 22:20:56

Cieszyn 

[www.czytelniamedyczna.pl] do poduszki ,gdyby ktoś cierpiał na bezsenność

iwusiak (offline)

Post #18

09-01-2018 - 23:42:14

Warszawa 

Ty to marzusia masz specyficzne poczucie humoru.Wiem.wiem również jestes na tamo i widze ze rownoez nie mozesz spac.Noestety ja również dopiero twraz sie rozkrecam ale wzielam sobie 3 dni urlopu więc jakos sie zregeneruje swoje niedospanie.

karina10 (offline)

Post #19

10-01-2018 - 10:06:33

Warszawa 

Dziewczynki, nie wiem gdzie mam zapytać, to spróbuje tu.
Możecie polecić "dobrego" psychiatrę z Warszawy?
Chodzi mi o kogoś kto na pamięć nie da mi leków, ale uwzględni przynajmniej przyjmowanie Tamoxifenu. Ja sie boje nowych leków, skutków ubocznych, jak opętana czytam ulotki więc to musi być ktoś wyrozumiały.

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 10-01-2018 - 10:06:55 przez karina10.

Al_la (offline)

Post #20

10-01-2018 - 15:53:19

k/Warszawy 

Jeśli bierzesz pod uwagę wizytę prywatną tu spróbuj tu [www.starowkanzoz.pl]

Polecam uśmiech

Tomasz. (offline)

Post #21

10-01-2018 - 16:29:02

Pruszków 

Ja bym szukał psychiatry działającego gdzieś przy ośrodkach onkologicznych. Po prostu wiodące dziś są leki SSRI- a te w niektórych przypadkach mogą osłabiać działanie tamoxyfenu- przez co niewskazane jest ich łączenie. A leków SSRI jest dużo, ponad 3/4 psychiatrów przepisuje na początek jakiś lek z tej grupy. I odwrotnie- po odjęciu SSRI pula leków o dobrym wskaźniku terapeutycznym wyraźnie maleje. I gdy odejmie się SSRI to pozostaje wenlafaxyna, trazodon, mianseryna, tianeptyna, miertazapina czy dużo rzadziej używane bupropion, wortioksetyna, agomelatyna a ze starszych TLPD i IMAO. Dużo zależy od przyjmowania innych leków (interakcje) i profilu działań niepożądanych. Np. bupropion ma przeciwwskazania w razie chorób neurologicznych (padaczka), agomelatyna- w chorobach wątroby. Szczególnie rozważnie należy stosować IMAO (moklobemid)- ale lekarze zazwyczaj o tym wiedzą.

anna1979 (offline)

Post #22

10-01-2018 - 16:34:50

Warszawa 

Próbowałaś w CO w Warszawie? Ja byłam zadowolona z wizyty u dr Bożeny Hrycan.

karina10 (offline)

Post #23

10-01-2018 - 17:56:52

Warszawa 

Rany, nawet nie wiedziałam, że tam są psychiatrzy.
Dzięki wielkie.

waga65 (offline)

Post #24

12-01-2018 - 13:31:40

Biorę od miesiąca Egistrozol.Jest mi po nim okropnie zimno.Czy tez tak macie.Uderzenia gorąca też są, to wtedy się ocieplam śmiech

Przewodowy G2,Zrazikowy G2 :pT2(m) pN1c(sn)

Tomasz. (offline)

Post #25

12-01-2018 - 15:17:35

Pruszków 

waga65
Biorę od miesiąca Egistrozol.Jest mi po nim okropnie zimno.Czy tez tak macie.Uderzenia gorąca też są, to wtedy się ocieplam śmiech
Była sprawdzana czynność tarczycy??

waga65 (offline)

Post #26

13-01-2018 - 10:38:22

Nie miałam sprawdzanej tarczycy.Jeszcze mi zostało 6 radioterapii.Dopiero 1.02.mam kontrol u onkologa, to może da na jakieś badania bo radiolog tylko raz sprawdzał krew- takie same badania jak przy chemii.

gosia0101 (offline)

Post #27

13-01-2018 - 10:57:26

małopolskie 

Na badanie tarczycy skierowanie może dać Ci lekarz rodzinny.Ja tarczycy nie mam,hormony od trzech miesięcy w normie a mam to samo co Ty.Uderzenia gorąca pojawiły się już przy chemii a odkąd biorę Tamoxifen doszły uderzenia zimna,w nocy śpię raz bez kołdry a za chwilę pod dwomaniedowiarek,i jeszcze kupiłam termoforśmiech.Wyniki z krwi mam wszystkie dobre i też nie wiem co z tym zrobić?

waga65 (offline)

Post #28

13-01-2018 - 11:07:13

Gosiakwiatek u mnie też już przy chemii było mi zimno.Teraz taka pora roku, że nie mamy co o cieple marzyćuśmiech

gosia0101 (offline)

Post #29

13-01-2018 - 11:17:38

małopolskie 

Wagabuziak ale to jest jakieś takie inne zimno,takie w środkumyśli

waga65 (offline)

Post #30

13-01-2018 - 11:26:29

Zgadza się takie w środku i na zewnątrz,ja mam też tą neuropatie to dość ,że dłonie i stopy ciągle drętwe to i lodowate.Już tak myślałam ,że może to przez to.pociesza

Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Użytkownicy online

Gości: 351
Największa liczba użytkowników online: 77 dnia 11-10-2011
Największa liczba gości online: 5263 dnia 07-04-2018