Guz liściasty

Wysłane przez ulabrzydula 

ulabrzydula (offline)

Post #1

21-08-2017 - 15:04:16

W ciągu 2 tygodni dowiedziałam się o 4 guzkach w piersiach.
Pierwszego wyczułam sama, zgłosiłam sie na badania USG gdzie usłyszałam, że jest to prawdopodobnie gruczołowłokniak.

Wynik badania USG: W piersi prawej na godz. 10 zmiana wyczuwalna palpacyjnie odpowiada hypoechogenicznemu guzkowi o śr. 21mm. Wskazana biopsja mamotomiczna. Poza tym zmian ogniskowych nie stwierdza sie, przewody mleczne w normie, jamy pachowe wolne. Birads 4a.

Po 2 dniach od wizyty wyczułam kolejnego guzka i poszłam ponowić badanie, wtedy guzki były już 4. Wszystkie takie same, pierwszy obecny w piersi prawej plus nowy na godz. 9 przybrodawkowo o dł. 11 mm.
Pierś lewa na godzi 9 zmiana o tym samym charakterze o dł 23 mm i na godz. 10 przybrodawkowo, podskórnie o dł 9mm. Przewody meczne w normie, jamy pachowe wolne, Birads 4a.

Wykonano mi biopsje mamotomiczną pierwszej zmiany i tutaj wynik: Fragmenty guza nabłonkowo - podścieliskowego o większej komórkowości podścieliska. Stwierdza sie 2 mitozy/10 DPW Obraz histopatologiczny przemawia za rozpoznaniem guza łagodnego liściastego. Zalecenie: Usunąć loże po guzie.

Prosze o radę, bo ile lekarzy tyle opinie. Jeden mówi o usuniecie loży chirurgicznie plus reszty zmian od razu tym samym sposobem (guz plus tkanka wokół plus tkanka zdrowa) ponieważ z góry zakłada, że wszystkie te zmiany to guzy liściaste.
Kolejny mówi o usunięciu loży po guzie, bez ruszania innych zmian, a obserwacje ich i wtedy jeśli zaobserwuje wzrost usuniecie sposobem chirurgicznym.
Następny chcę czekać czy guz wycięty zacznie odrastac i wtedy wykonać operacje, ponieważ twierdzi, ze może być to jednak gruczołowókniak, bo odróżnienie go od guza liściastego jest bardzo trudne, a na moich małych piersiach, będą straszne ubytki po usunięciu loży, reszte guzów tylko obserwować.
Czytałam, ze takie guzy mogą się zezłośliwić, więc nie chce za długo też czekać z decyzja, proszę o pomoc.
Dodam, ze mam 21 lat, w rodzinie nie było choroby nowotworowej.
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Użytkownicy online

Gości: 216
Największa liczba użytkowników online: 77 dnia 11-10-2011
Największa liczba gości online: 14207 dnia 25-04-2022