Ognisko mikrozwapnień w usg - birads 2. ??? Proszę o poradę.

Wysłane przez kama06 

kama06 (offline)

Post #1

14-11-2017 - 21:49:41

Nie wiem czy mogę zakładać inny wątek ? Chciałam się poradzić. Dziś zrobiłam sobie badanie usg na nowiutkim i dokładnym sprzęcie.
Ostatnie usg miałam 4 msc temu i skala birds1 . A dziś zmartwiłam. Mój opis:

Sutki o utkaniu tłuszczowo-gruczołowym. Bez zmian podejrzanych o złośliwość. W kwadracie górnym sutka widoczne jest ognisko mikrozwapnień.
Przewody mlekowe nieposzerzone . Węzły chłonne pachowe i przymostkowe bez cech patologii. Birads2. Kontrola za 6 msc.
Pani dr wiedziała że babcia miała raka piersi. Powiedziała że nie ma się czym martwić i że muszę się kontrolować co 6 msc.
Sprawdzała też doplerem i mówiła że ok. Nie wiem co myśleć ? z 2 strony jak by coś podejrzewała napisała by może birads 3?
Stwierdziła że nie ma potrzeby biopsji.

kama06 (offline)

Post #2

15-11-2017 - 07:45:43

Nikt nic nie podpowie? powinnam gdzieś z tym dalej pójść albo dążyć temat?

Karolinaord (offline)

Post #3

15-11-2017 - 11:41:26

Kama zawsze możesz skonsultować to z innym lekarzem. Nie mam wiedzy aby Ci doradzić ale myślę że warto konsultowac to co nas niepokoi. Pozdrawiam

kama06 (offline)

Post #4

24-11-2017 - 23:27:04

Onkolog stwierdziła że jak bym miała tą zmianę w mamografi stwierdzoną to by wycięła a jak na usg to nie.
Powiedziała że usg nie jest do oceny i diagnozowania zwapnień ale stwierdziła że robienie mamografi w tym wieku tez nie jest dobre i mogę rozważyć ewentualnie rezonans. :/

Moniczka8730 (offline)

Post #5

25-11-2017 - 09:00:51

Olsztyn 

Ja miałam.mikrozwapnienia i o birards 3 i wyszedł.nowotwor skonsultuj to z innym lekarzem nie czekaj

Darianka (offline)

Post #6

26-11-2017 - 06:53:46

Nie chcę cię straszyć, ale z drugiej strony to twoje zdrowie i życie jest najwazniejsze. Ja przez mikrozwapnienia zamiast oszczędającej operacji mialam usuniętą calość, bo mój onkolog stwierdził że nie chce mieć mnie z tym za pół roku znów na stole...
Zrób mammografię, skonsultuj się z innym lekarzem

NIE BÓJ SIĘ JUTRA, NIECH JUTRO BOI SIĘ CIEBIE

kama06 (offline)

Post #7

26-11-2017 - 10:48:05

No ja i tak nie umiem o tym nie myśleć więc puki co i tak będę drążyć temat. Ta doktorka co byłam to dała mi skierowanie na mamografie ale na własną odpowiedzialność prywatnie mogę zrobić. Stwierdziła że naświetlanie przed 30 nie jest dobrym pomysłem zwłaszcza że mogę mieć mutacje. Do tego powiedziała że jak mi wyjdzie nawet jakąś łagodna zmiana to zaraz bd miała kolejne mamografie co roku do porównania zamiast usg. Jak dałam jej zdjęcia z usg to mówiła że oba by nie rozpoznala na tym zdjęciu mikrozwapnien

kama06 (offline)

Post #8

26-11-2017 - 10:52:22

Nie wiem kurcze niby to najlepsza profesor w okolicy nie ma żadnej złej opini na swój temat ale mimo to że wydała dużo na wizytę wraz nie wiem co zrobić dalej. Słyszałam że można mamografie jednej piersi zrobić. I tak muszę poczekać do odpowiedniego dnia cyklu wtedy pójdę na usg jeszcze raz do innego radiologa który opisuje mamografie i podpowie mi może co robić. Mam też wizytę zapisana na nfz u onkolog u nas ale dopiero na połowę grudnia :/

Al_la (offline)

Post #9

26-11-2017 - 11:01:53

k/Warszawy 

kama06
Słyszałam że można mamografie jednej piersi zrobić.

No pewnie, że można. Niektóre kobiety mają jedną duży uśmiech

W najgorszych chwilach mego życia zawsze mogłem liczyć na przyjaciół.
Odtąd wiem, że pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, to poprosić o pomoc. Paulo Coelho

Przewodowy NST, G2, T3N0Mx, TNBC, 6 x FEC (3 przed operacją), yT2N0Mx

kama06 (offline)

Post #10

26-11-2017 - 11:25:55

ohh Al_la smiling smiley No tak...

kama06 (offline)

Post #11

26-11-2017 - 11:32:13

Nie wiem co lepsze już. Kurcze no jak się akurat coś trafiło to takie co ciężko sprawdzić :/ a wydaje mi się że lekarz inaczej też patrzy jak jest skala birads 2 niż jak by była 3 /4 . A wgl to jeszcze mi powiedziała że może się okazać że tam nic nie ma... bo usg nie jest od tego.

Kass (offline)

Post #12

26-11-2017 - 15:21:35

Kama, u mnie zwapenienia okazaly sie DCIS. Dzieki mammo wylapali to cholerstwo na czas, czyli zanim sie zrobilo inwazyjne. W chwili diagnozy mialam 37 lat.

Powiem tak, zrobisz jak chcesz, ale wedlug mnie osobiscie, warto jest robic mammo pod katem posiadania odniesienia dla kolejnych badan kontrolnych. Jesli mammo bedziesz robic co roku, to przeciez nie jest to tak czesto.. u mnie zdecydowali sie na biopsje po mammo, poniewaz wlasnie nie mieli zadnych poprzednich zdjec, zadnego odniesienia, i woleli "dmuchac na zimne".

Natomiast zwapnienia sa naturalnymi zmianami w piersiach, i im jestesmy starsze, tym wiecej moze ich przybywac, choc zazwyczaj odnosi sie do kobiet w wieku menopauzalnym. Na pewno trzeba je kontrolowac, sprawdzac, czy ich nie przybywa i czy nie zmieniaja ksztaltu.

Jesli masz mozliwosc zrobienia rezonansu, jest to rowniez dobre rozwiazanie, bezpieczniejsze od mammo, ale ma wiekszy od mammo wskaznik tzw. false positive - czyli moze wskazywac na zmiany tam, gdzie ich tak naprawde nie ma.. ale jest od mamo doglebniejszym badaniem.

U mnie rezonans byl robiony po mammo, aby uzupelnic diagnostyke.

Acha - chcialam dodac, ze faktycznie w przypadku zwapnien nie polega sie na USG, bo generalnie nie wykrywa ono tak malych zmian. Mammo jest odpowiednim badaniem w przypadku zwapnien.

Powodzenia! smiling smiley

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 26-11-2017 - 15:23:44 przez Kass.

kama06 (offline)

Post #13

26-11-2017 - 17:10:38

Kass a na rezonansie były też te mikrozwapnienia? Uważasz że jedna mamografia mi nie zaszkodzi?
Mam skierowanie niby na prywatną też. Nie wiem czy czekać do tej drugiej onkolog do grudnia i dopiero porobić badania czy wcześniej prywatnie?

Kass (offline)

Post #14

27-11-2017 - 02:41:27

Kama, ale przeciez grudzien juz tuz tuz. smiling smiley Jesli chcesz uzyskac druga opinie, poczekaj do tej wizyty.

U mnie rezonans pokazal te zwapnienia, ktore wykazala mammografia, ale wskazal rowniez na kolejne zwapnienia tuz pod sutkiem, ktore w/g mojej breast surgeon wygladaly na kolejne ognisko. Przez to stracilam brodawke. W histopacie okazalo sie, ze tego skupiska nie bylo..

Jesli chodzi o szkodliwosc mammo - nawet jesli w jakims stopniu szkodzi (nie rozkminialam tematu doglebnie, wiec nie mam zdania), to nie tak bardzo, jak nie wylapany na czas krab. To moja osobista opinia.

Darianka (offline)

Post #15

27-11-2017 - 06:43:08

kama06 mammografia w twoim przypadku bardziej pomoże niż zaszkodzi. Jest ważna.
Kass dobrze pisze, mając wynik mammgrafi masz potem odniesienie co się z tym dzieje

NIE BÓJ SIĘ JUTRA, NIECH JUTRO BOI SIĘ CIEBIE

kama06 (offline)

Post #16

28-11-2017 - 08:52:36

Dziewczyny a jak to jest z mammografią ? Lepiej ją wykonać w 1 połowie bo będzie lepszy obraz czy że piersi mniej tkliwe? Bo nie wiem czy mam czekać 3 tygodnie na okres czy starać sie już zrobić? jak są mikrozwapnienia to mogą nie wyjść przed okresem? czy i tak będzie je widać? Kurcze nie wiem jedni mówią że powinno się w pierwszej a inni nic nie mówią.

kama06 (offline)

Post #17

29-11-2017 - 20:09:31

Byłam na mamografii i mam wyniki birads1 i że mikrozwapnien nie stwierdzono. Następne badanie kontrolne proponuję usg. I w co wierzyć w usg czy w mamografie????
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Użytkownicy online

Gości: 435
Największa liczba gości online: 14207 dnia 25-04-2022