BIRADS 4 - jakie dalsze postępowanie?

Wysłane przez aliicja_k 

aliicja_k (offline)

Post #1

21-03-2021 - 00:01:01

Dobry wieczór, cześć.

W środę miałam kontrolne badanie USG (standardowo, raz w roku). Niestety wykazało ono niepokojącą zmianę - obszar hipoechogeniczny z unaczynieniem, BIRADS 4A. Zalecono mi wykonanie biopsji gruboigłowej. Umówiłam się na kontrolę do ginekologa. Potwierdził konieczność wykonania biopsji i wypisał skierowanie. Problem polega na tym, że od kilku lat do lekarzy chodzę tylko prywatnie, więc skierowanie również mam na badanie prywatne, a dodatkowo niemożliwe jest objęcie mnie kartą DiLO, co sugerował radiolog.
Podpowiedzcie mi proszę, co powinnam zrobić w takiej sytuacji? Czy wykonać biopsję prywatnie, a w między czasie zapisać się do lekarza POZ i poprosić o kartę DiLO? Czy lekarz zrobi to mając jedynie wyniki USG prywatnego i zalecenia od lekarza również prywatnego? Czy podczas teleporady możliwe jest załatwienie takiej karty (najbliższy termin na wizytę to 30.03, a ja chyba do tego czasu zwariuję...)?
Czy mam nie robić biopsji prywatnie, tylko poczekać na wizytę u chirurga onkologa na NFZ i skierowanie od niego? Jestem kompletnie zdezorientowana i zagubiona.

renatar (offline)

Post #2

21-03-2021 - 06:52:21

sieradz 

Alicjo lekarz rodzinny na podstawie usg [tzn że jest birads 4] powinien ci dać kartę dilo. Nie wiem czy poprzez teleporadę. Najlepiej poszukaj poradni chorób sutka. Gruboigłową zrobisz na nfz.

T3NOMO/ER10 PR10procent\12 taksanów,3AC,lampek 25.Tamoksifen.Inwazyjny śluzowy.

aliicja_k (offline)

Post #3

21-03-2021 - 09:35:56

Renatar, bardzo dziękuję za odpowiedź.
A czy orientujesz się może, czy jeśli kartę DILO wystawi mi lekarz POZ w mieście rodzinnym, to mogę kontynuować leczenie w Warszawie, gdzie obecnie mieszkam? Mam możliwość załatwienia szybszej wizyty właśnie w mieście rodzinnym, bo w Warszawie najwcześniejszy termin do lekarza POZ to 30.03 a ja chyba zwariuje do tego czasu. Jednak zastanawiam się, czy jednak nie będzie problemu z leczeniem w innym miejscu, niż była wystawiona karta.

renatar (offline)

Post #4

21-03-2021 - 09:58:53

sieradz 

Wydaje mi się że wszędzie karta działa. Najlepiej zadzwoń do nfz i zapytaj [jak tak robię jak mam wątpliwości].

Safi (offline)

Post #5

21-03-2021 - 10:25:07

Ja miałam wystawioną kartę w innym mieście niż to, w którym się leczyłam. Wystawiał mi lekarz rodzinny.

aliicja_k (offline)

Post #6

21-03-2021 - 10:42:18

Dziękuję!
W takim razie tak też zrobię. smiling smiley

Tomasz. (offline)

Post #7

21-03-2021 - 11:00:08

Pruszków 

aliicja_k
Dobry wieczór, cześć. W środę miałam kontrolne badanie USG (standardowo, raz w roku). Niestety wykazało ono niepokojącą zmianę - obszar hipoechogeniczny z unaczynieniem, BIRADS 4A. Zalecono mi wykonanie biopsji gruboigłowej. Umówiłam się na kontrolę do ginekologa. Potwierdził konieczność wykonania biopsji i wypisał skierowanie.
Nie wiem, czy podana rocznik urodzenia w Twoim profilu oznacza stan faktyczny. Jeśli tak- to z uwagi na młody wiek wskazane rozważenie badań genetycznych odnośnie ew. mutacji. Szczególnie to ważne w razie występowania raka piersi w rodzinie. Skierowanie daje lekarz rodzinny lub lekarz w poradni chorób sutka. Tam bym się też udał, specjaliści na podstawie obrazu całości sprawy mogą ew zalecić inne badania obrazowe (w innej technice projektowania). Poza tym powinna być podana szacunkowa wielkość podejrzanej zmiany i szacunkowa ocena stanu węzłów po diagnozowanej stronie.

aliicja_k (offline)

Post #8

21-03-2021 - 12:02:56

Tomasz, tak, data urodzenia się zgadza, mam 25 lat. W rodzinie nie ma przypadków raka piersi (obie babcie zmarły bardzo młodo, 45 i 47 lat, a mamę dopiero teraz namówiłam na badanie).
Jedynie mój dziadek choruje na raka prostaty.
Z rozpędu napisałam tylko część komentarza od lekarza, tutaj dalsza cześć: wymiary 9x5x10mm. W dołach pachowych patologicznych węzłów chłonnych nie uwidoczniono. W piersi lewej torbiel o śr. 3mm.

Violette (offline)

Post #9

21-03-2021 - 16:54:59

Ja załatwiłam lekarza POZ w ten sposób, że wybrałam się osobiście do przychodni rano i zapisałam na teleporadę z lekarzem, od razu wystawił kartę dilo i skierowanie na cito do poradni chirurgii onkologicznej. Czekanie na wizytę w Centrum Onkologii Warszawa to było niecałe 2 tyg.: od razu mammografia, biopsja i za 2 tygodnie wyniki.
Co do badań genetycznych i wywiadu rodzinnego to brane są pod uwagę też inne nowotwory, nie tylko rak piersi.
Życzę szybkiego zrobienia biopsji, bo czekanie jest w tym wszystkim najgorsze.

aliicja_k (offline)

Post #10

21-03-2021 - 17:05:55

Violette
Ja załatwiłam lekarza POZ w ten sposób, że wybrałam się osobiście do przychodni rano i zapisałam na teleporadę z lekarzem, od razu wystawił kartę dilo i skierowanie na cito do poradni chirurgii onkologicznej. Czekanie na wizytę w Centrum Onkologii Warszawa to było niecałe 2 tyg.: od razu mammografia, biopsja i za 2 tygodnie wyniki.
Co do badań genetycznych i wywiadu rodzinnego to brane są pod uwagę też inne nowotwory, nie tylko rak piersi.
Życzę szybkiego zrobienia biopsji, bo czekanie jest w tym wszystkim najgorsze.

Tak zamierzam zrobić jutro. Mam nadzieję, że pójdzie gładko. A pamiętasz może ile czekałaś na biopsję od czasu wizyty u chirurga onkologa? Ja nadal zastanawiam się, czy nie zrobić biopsji prywatnie (najwcześniej 30 marca), a w tym czasie czekać na wizytę u chirurga onkologa. Jak najszybciej chciałabym wiedzieć, co się dzieje. sad smiley

Tomasz. (offline)

Post #11

21-03-2021 - 17:34:46

Pruszków 

aliicja_k
Tak zamierzam zrobić jutro. Mam nadzieję, że pójdzie gładko. A pamiętasz może ile czekałaś na biopsję od czasu wizyty u chirurga onkologa? Ja nadal zastanawiam się, czy nie zrobić biopsji prywatnie (najwcześniej 30 marca), a w tym czasie czekać na wizytę u chirurga onkologa. Jak najszybciej chciałabym wiedzieć, co się dzieje. sad smiley
Zamiast płacić niemałe pieniądze za biopsje wydałbym mniej na rezonans magnetyczny piersi. Trzeba tylko szukać. Nie wszystkie ośrodki mają głowicę do rezonansu piersi.

Violette (offline)

Post #12

21-03-2021 - 18:31:33

Natychmiast. Wizyta u chirurga, mammografia, biopsja gruboigłowa i znowu powrót do chirurga zajęło mi wszystko ok 1-1,5 h!!
Po prostu chirurg wysyła Cie na radiologię i oni tam decydują co dalej, następnie wraca się z kwitami z radiologii do chirurga i od razu umawiają termin na ewentualny odbiór wyników biopsji. Mając kartę dilo czekałam na wyniki 2 tygodnie (październik 2020 r.).

Violette (offline)

Post #13

21-03-2021 - 18:33:58

Generalnie biopsję najlepiej robić w ośrodkach, które mają duże doświadczenie i skoordynowane działania. Tomasz ma rację, jeśli już masz na cos wydać pieniądze to lepiej rezonans przed biopsją.

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 21-03-2021 - 18:36:17 przez Violette.

aliicja_k (offline)

Post #14

21-03-2021 - 20:52:26

Mega dziękuję za wszystkie informacje! Przekonaliście mnie, żeby nie robić biopsji prywatnie.
Violette, czy masz konkretnego lekarza do polecenia w CO w Warszawie?

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 21-03-2021 - 21:01:36 przez aliicja_k.

aliicja_k (offline)

Post #15

25-03-2021 - 12:24:50

Hej ponownie,

może ktoś miał taką sytuację, że na jednym badaniu USG (prywatnie) lekarz oznaczył zmianę jako BIRADS 4 z koniecznością wykonania boosji gruboigłowej, a na badaniu na NFZ (CO Warszawa) radiolog oznaczył tę samą zmianę jakoś BIRADS 2? Wracam właśnie z wizyty w CO i jestem przerażona. Miałam umówioną wizytę u dr Nagadowskiej, jednak została wezwana na oddział i na zastępstwo przyszedł inny lekarz. Wyśmiał mnie za kartę DILO oraz uznał, ze moje usg jest na pewno przesadzone, bo jestem młoda. Powiedział, ze oni już wewnętrznie sobie zweryfikują skale BIRADS, a mój lekarz na pewno specjalnie wpisał BIRADS 4, żeby wyłudzić biopsję.
Oczywiście na usg, które trwało 30 sekund pani radiolog powiedziała, ze zmiana jest, jest duża, ale że jeśli doktor od razu nie dał skierowania na biopsję, to taka jest jego decyzja... Wróciłam do gabinetu i usłyszałam, że mam być cicho i nie gadać i nie przychodzić tu z czymś takim. Pytam więc, co to za zmiana? Na co lekarz odpowiedział, że MOŻE WŁÓKNIAK a wlokniak nie będzie niczym złym ani teraz, ani za pol roku ani za 50 lat. Wygonił mnie z gabinetu podkreślając raz jeszcze, że gdyby mógł, to zamknąłby mi kartę DILO od razu.

Nie chcę przesadzać i panikować, ale to tak dwie różne opinie, ze chyba nie pozostaje mi nic innego, jak kolejna konsultacja, z innym lekarzem prywatnie.

renatar (offline)

Post #16

25-03-2021 - 12:50:12

sieradz 

Alicjo ja bym zadzwoniła do nfz ze skarga za takie zachowanie. To jakiś konował że cię tak potraktował. Szukaj innej placówki, masz kartę dilo więc możesz wszędzie. Nie odpuszczaj, za dużo się napatrzyłam na takie przypadki lekceważenia lekarzy, póżniej ich jęczenie co tak póżno pani przychodzi. Ma być sprawdzone a na lekarza skargę powinnaś złożyć, od tego jest żeby sprawdzać i za to mu płacą.

Tomasz. (offline)

Post #17

25-03-2021 - 13:29:30

Pruszków 

Potwierdza się- uchowaj Boże przez Ursynowem. Polecam Magodent na Fieldorfa.

aliicja_k (offline)

Post #18

25-03-2021 - 14:01:35

Gdyby nie to forum, to bym zwariowała do reszty. smiling smiley Dziękuję Wam za każde słowo. Udało mi się prywatnie umówić wizytę do innego lekarza, szczęśliwie jeszcze na dziś.

Tomasz. (offline)

Post #19

25-03-2021 - 14:18:42

Pruszków 

Proś o skierowanie na rezonans. Warto w Twoim przypadku. Młody wiek to możliwość spraw blachej ale i raka o b agresywnym przebiegu.

Kliknij żeby zalogować

Użytkownicy online

Gości: 462
Największa liczba gości online: 5263 dnia 07-04-2018