Birafs3-co robić?0

Wysłane przez Toskania 

Toskania (offline)

Post #1

15-10-2021 - 17:52:38

Witajcie,
2 lata temu w piersi wykryto torbiel (do obserwacji).
W tym miesiącu kontrolne usg i wyniki:

Piersi mastopatyczne, bez wyraźnych zmian palpacyjnych.
Piersi o budowie mocno gruczołowej.
W piersi prawej na godz. 10 obwodowo zmiana lita o średnicy 11x5 mm - birads 3.
Na godz 10 torbiel 11x6 mm (birads 2).
W badaniu isg bez istotnych zmian ogniskowych.
Kontrolne badanie za 6-8 mcy.

Lekarz nic mi nie wyjaśnił a ja jestem przerażona.
Powiedział tylko,ze te zmiany prawdopodobnie wynikają z masyopatycznego charakteru piersi.
Co robić?

Pozdrawiam,
Zosia

renatar (offline)

Post #2

15-10-2021 - 18:53:33

sieradz 

Można zrobić z tego biopsję dla pewności [najlepiej gruboigłową] chociaż birads 3 oznacza zmianę łagodną. Można też zrobić rezonans ale lekarze nie chcą dawać skierowań bo to drogie badanie.

T3NOMO/ER10 PR10procent\12 taksanów,3AC,lampek 25.Tamoksifen.Inwazyjny śluzowy.

Toskania (offline)

Post #3

15-10-2021 - 18:59:21

Dziękuję za odpowiedź.
Czy duże jest ryzyko pomyłki ewentualnie zezłośliwienie tej zmiany?
Czy znacie takie przypadki?

renatar (offline)

Post #4

15-10-2021 - 21:52:30

sieradz 

Trudno powiedzieć, w każdym razie zawsze warto sprawdzić.

T3NOMO/ER10 PR10procent\12 taksanów,3AC,lampek 25.Tamoksifen.Inwazyjny śluzowy.

Tomasz. (offline)

Post #5

15-10-2021 - 23:06:21

Pruszków 

Mastopatie to formy zwyrodnienieniowe gruczołu. A te mogą zwiastować kancerogeneze w przyszłości. Zmiany o tej wielkości guza są zazwyczaj operowane. Same się nie rozejdą.

Toskania (offline)

Post #6

15-10-2021 - 23:57:58

Rozumiem,ze czekanie 6 miesięcy na kontrole to błąd? Lekarz mówił nawet,ze mogę zajść w ciąże,tylko mam przyjść do kontroli.
Czy powinnam zdiagnozować się u innego lekarza?

Tomasz. (offline)

Post #7

16-10-2021 - 09:22:39

Pruszków 

Toskania
Rozumiem,ze czekanie 6 miesięcy na kontrole to błąd? Lekarz mówił nawet,ze mogę zajść w ciąże,tylko mam przyjść do kontroli. Czy powinnam zdiagnozować się u innego lekarza?
Zrobiłbym rezonans piersi. Z powodu mastopatii i budowy silnie gruczołowej mammografia ma znaczenie tylko uzupełniajace. Kontrolę musisz mieć regularnie. Na podstawie wyniku USG nie powinno być żadnego problemu z uzyskaniem skierowania do poradni chorób sutka.

Toskania (offline)

Post #8

16-10-2021 - 10:11:59

Dziękuję Panie Tomaszu za pomoc. Wydaje się to być najrozsądniejsze rozwiązanie. Pozdrawiam

Toskania (offline)

Post #9

16-10-2021 - 19:55:01

Jeszcze mam pytanie o nastopatię. Czy to oznacza guzkowatość? Jakie są to guzki?

Tomasz. (offline)

Post #10

17-10-2021 - 07:54:33

Pruszków 

To forma zwyrodnienia tkanki gruczołowej. Efekt starzenia się i najczęściej na tle przesunięcia poziomu hormonów płciowych w kierunku estrogenów. Im dłużej przed okresem kobieta czuje " ciężkie piersi," tym częściej jest zwiększone ryzyko mastopatii. Najczęściej to tkanka włóknista, ale czasem zbijajaca się do guzków. Stąd potrzebna okresowa diagnostyka.

Toskania (offline)

Post #11

17-10-2021 - 11:03:56

Dziękuj za odpowiedz. Przez ostatni rok miałam problemy z hormonami, przerost endometrium - przyjmowałam Provere przez 5 miesięcy, odstawiłam ja dopiero 1 października po zakończonym leczeniu. Czy to tez mogło mieć wpływ?

Tomasz. (offline)

Post #12

17-10-2021 - 12:37:51

Pruszków 

Provera ma działanie ochronne. Powodem jest nadmiar estrogenów w stosunku do progesteronu. I jakaś skłonność osobnicza.

alex1141 (offline)

Post #13

18-10-2021 - 17:09:33

Proszę powalczyć o USG u jeszcze jednego lekarza i tak jak pisał Pan Tomasz o dodatkowe badania. Mama 2 lata przed diagnozą raka też miała zmianę określoną jako bridas 3, gdyby wtedy wiedziała, że lepiej sprawdzić to u kogoś innego, a nie wierzyć tylko jednemu lekarzowi może dziś byłaby z nami. Polecam badania u dobrego radiologa lub onkologa, który robi USG.

Toskania (offline)

Post #14

18-10-2021 - 17:32:58

Czy mama nie miała zleconej kontroli po pół roku?
Dziękuje za mobilizacje, na pewno umówię się za Ok. 3 mce na kolejne usg,wtedy będzie tez wiadomo czy zmiana rośnie.
Mój guz ma wymiary 1cmx0’5 cm…
Czy są tu dziewczyny z mastopatią? Czy macie oprócz torbieli guzki?
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Użytkownicy online

Gości: 407
Największa liczba gości online: 5263 dnia 07-04-2018