birads 4a

Wysłane przez katarzyna.groszkowska.12 

katarzyna.groszkowska.12 (offline)

Post #1

17-08-2022 - 12:59:07

Witam wszystkich
mam 39 lat. Byłam ostatnio na usg piersi. Oto opis:
Piersi o budowie mieszanej tłuszczowo gruczołwej z przewagą tkani gruczolwej.
W piersi prawej na godz 11 ok 2 cm od otoczki hypoechogeniczny guz o wymairach 6,8x7,7x4,6mm, poza tym bez widocznych struktur patologicznych.
W dołach pachowych nie uwidoczniono patologicznych węzłów chłonnych.
BIRADS usg 4a, weryfikacja BG/MMT guza piersi prawej.
No i zaczął się stres. Termin MMT ustalono na 27 wrzesień (długo trzeba czekać, a więc dodatkowy stres).
Onkolog wie o terminie, powiedział, że nie widzi potrzeby przyspieszania terminu biopsji.
A ja cała spanikowana mam pytania:
1. Czy biopsja MMT to dobre rozwiązanie a moim przypadku? czy powinnam zrobić jakieś inne dodatkowe badania?
2. Czy przed biopsja trzeba robić badania (na stronach prywatnych gabinetów piszą o konieczności zrobienia APTT i PT/INR, mój onkolog nic o tym nie mówił)
3. Stosuję krążki antykoncepcyjne. Moja ginekolog powiedziała, że dopóki nie ma wyniku biopsji nie ma konieczności odstawiania antykoncepcji.
W dniu MMT będę miała pierwszy dzień krwawienia z odstawienia. Czy powinnam to przesunąć. np. nie robić przerwy w stosowaniu krążków?
4. Czy zawsze przy takiej biopsji zostawia się znacznik?
5.Czy konieczne jest zwolnienie lekarskie, czy można pracować (zmieniam pracę i wolałabym nie przynosić na wstępie zwolnienia, a jak trzeba odpoczywać poproszę o urlop).
6. Który ośrodek polecicie na ewentualne leczenie w Krakowie lub na Śląsku?

Proszę o pomoc w rozwianiu moich watpliwości.
Nie ukrywam, że czekanie i niepewność jest najgorsza.

Post #2

17-08-2022 - 13:10:57

Czy powinnam wykonać jeszcze raz usg u innego lekarza?

Lela2021 (offline)

Post #3

17-08-2022 - 14:41:53

okolice Wrocławia 

Witaj, odpowiem Ci z mojej perspektywy. Na razie, dopóki nie ma diagnozy, więc spróbuj podejść na spokojnie. Birads 4a najczęściej okazuje się łagodna, może to być gruczolakowłókniak. U mnie lata temu Birads 4a okazał się zmianą jeszcze łagodną, choć już stanem przedrakowym. Mammotomia u Ciebie wydaje się być dobrym rozwiązaniem, bo zmiana malutka, więc może uda się wciągnąć ją w całości. Co do usg, to lekarze najczęściej są w stanie określić, czy wskazuje coś na raka. Tu na razie nie ma jawnych przesłanek, że to rak. Zmiana jest malutka i tak na wyrost zakładając, jeżeli byłby rak, to tak małą zmianę dobrze się leczy z intencją całkowitego wyleczenia. Jeśli Cię stać, to zrób prywatnie rezonans, ale przed biopsją, bo potem obraz będzie przekłamany przez biopsję. Rezonans jest bardziej czuły i z dużo większym prawdopodobieństwem można określić, czy zmiana jest łagodna, czy nie. Ja biopsję miałam po południu i na następny dzień poszłam do pracy. Sama ocenisz, jak się będziesz czuła, a zawsze możesz wziąć urlop na żądanie.
Może jeszcze nasz znawca forumowy Tomasz się odezwie. Ma większą wiedzę i może coś podpowie. A i na stres antydepresanty. Na początek od rodzinnego, bo się wykończysz psychicznie. Większość z nas je używa, jak trzeba. Nie znam krążków antykoncepcyjnych, ale w rakach hormonozależnych jakiekolwiek hormony są niestety pożywką dla raka. Większość raków piersi jest właśnie hormonozależna.
Trzymaj się dziewczyno. Mam nadzieję, że u Ciebie będzie zmiana łagodna.
Pozdrawiam

Amputacja metodą Maddena: NST G2 10 mm. ER:80% PR:80% Her-2(+2) -FISH dał wynik negatywny, ki67:2-15% węzły chłonne II i III piętra 0/12. po operacji Reseliego, Tamoksyfen. Po usunięciu "dołu" Aromek.

Tomasz. (offline)

Post #4

17-08-2022 - 20:33:10

Pruszków 

Przy takim utkaniu dobrze jest zrobić badanie w innej technice obrazowania. Czyli mammografia lub reznonas. Pozwoli to skorelować wyniki obrazowe na siebie.

Post #5

18-08-2022 - 09:31:30

Rezonansu nie dam rady zrobić przed wyznaczonym terminem biopsji.
A czy ktoś pomoże jeszcze z pozostałymi pytaniami?

Lela2021 (offline)

Post #6

18-08-2022 - 11:46:39

okolice Wrocławia 

Ja jeszcze trochę odpowiem. Przed biopsją mnie nic z badań dodatkowo nie polecono robić. Co do okresu, to może do nich zadzwoń i dopytaj. Ja podczas okresu miałam nawet operację. Jedynie co, to zespół oferujący był poinformowany. Znacznik zostawia się prawie zawsze, żeby wiedzieć, gdzie była zmiana. Jest on potem usuwany podczas operacji. Jeśli operacja nie jest potrzebna, to zostaje i już. W niczym nie przeszkadza. Znacznika się nie zostawia, jeśli większość zmiany pozostała nieusunięta i jest dobrze widoczna w usg i dobrze macalna. Miałam obydwa te przypadki, więc tak jest. Co do miejsca leczenia, to jestem spod Wrocławia, a leczę się w Zgorzelcu, bo we Wrocławiu ogromne kolejki. Mam super onkologa. Gdzieś słyszałam, że jakiś onkolog stwierdził, że gdyby sam miał się leczyć na raka, to w Gliwicach. Ja osobiście nie znam tego ośrodka.
Chyba odpowiedziałam na wszystkie pytania na tyle, ile umiem.
Pozdrawiam cieplutko.

Amputacja metodą Maddena: NST G2 10 mm. ER:80% PR:80% Her-2(+2) -FISH dał wynik negatywny, ki67:2-15% węzły chłonne II i III piętra 0/12. po operacji Reseliego, Tamoksyfen. Po usunięciu "dołu" Aromek.

Post #7

18-08-2022 - 14:05:14

Ślicznie dziękuję za odpowiedzi i wsparcie smiling smiley
Szkoda tylko, że wszystko to jest tak bardzo rozciągnięte w czasie...
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Użytkownicy online

Gości: 128
Największa liczba użytkowników online: 77 dnia 11-10-2011
Największa liczba gości online: 14207 dnia 25-04-2022