Diagnoza - dalsze kroki po biopsji?

Wysłane przez Feljan33 

Feljan33 (offline)

Post #1

20-09-2022 - 12:44:17

Dzień dobry,
pytanie kieruję głównie do Pań diagnozujących i leczących się w DCO przy pl. Hirszfelda we Wrocławiu, jednak podejrzewam że podobne procedury są i w innych ośrodkach.
Mama miała w zeszłym tygodniu biopsję mammotomiczną, zleconą po mammografii i USG (BIRADS-5, guz lity w piersi prawej o wymiarach 5 x 3 cm, cechy obrzęku piersi prawej, powiększone węzły chłonne w dole pachowym prawym, w tym jeden naciekający tkanki poza torebką). Mamy dzwonić z pytaniem o wyniki biopsji po sześciu dniach roboczych, "a zwykle po kolejnych dwóch" są już wyniki. I tu moje pierwsze pytanie - czy po odbiór wyników trzeba się rejestrować samemu do lekarza, czy to ośrodek sam wyznacza termin wizyty z odebraniem/omówieniem wyników, i tylko informuje o nim przez telefon po tych wspomnianych wyżej kilku dniach roboczych?
Zastanawiam się też, jakie mogą być kolejne kroki po otrzymaniu wyników biopsji, jakie jeszcze mogą zlecić badania? Na wizycie po USG pani doktor mówiła, że zastanowią się jeszcze nad tomografią komputerową, ale to dopiero "po biopsji". Czy to wystarczy? Czy nie byłaby potrzebna jeszcze np. scyntygrafia kości, a może PET? Jak na razie mama miała (poza biopsją, USG piersi i mammografią) robione USG jamy brzusznej i RTG klatki piersiowej - te badania nie wykazały żadnych niepokojących zmian w miejscach których dotyczyły. Zmianę w piersi wykryto na USG 1 września, potem doszły wyniki z mammografii. Zastanawiam się, ile czasu może jeszcze minąć do konsylium a następnie do rozpoczęcia leczenia?
Mam też pytanie dotyczące karty DiLO. Mamie założono ją w DCO, 1 września. Czytałem, że od jej wystawienia szpital ma 28 dni na tzw. szybką diagnostykę, a następnie 21 na diagnostykę pogłębioną. Jak rozumiem biopsja mammotomiczna to już właśnie etap diagnostyki pogłębionej? I jeszcze jedno. Na razie sama fizyczna karta DiLO nie jest (chyba?) nam potrzebna, niemniej zdziwiło mnie, że gdy czytałem o niej w Internecie była opisywana jako będąca w posiadaniu pacjenta (1 egzemplarz) i szpitala (2 egzemplarz), tymczasem w DCO dostaliśmy informację, że nie możemy jej teraz otrzymać, i wydana "do ręki" zostanie dopiero po zakończeniu diagnostyki.

Tomasz. (offline)

Post #2

20-09-2022 - 14:56:17

Pruszków 

Wyniki biopsyjne w sensie strukturalnym są dostępne wcześniej. Po nich opracowauje się czynniki immunohistochemiczne (receptory). Guz jest duży i skoro podano B5 to z prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością jest to rak.
Przy takim guzie z zasady proponuje się chemioterapię. Po niej operacja radykalna, z ew. rekonstrukcją jednoczasową i pełną limfadektomią. Od razu, na pierwszej operacji. Reszta zależy od cech receptorowych. Trzeba czekać na komplet wyników.

Kliknij żeby zalogować

Użytkownicy online

Gości: 369
Największa liczba użytkowników online: 77 dnia 11-10-2011
Największa liczba gości online: 14207 dnia 25-04-2022