Birds 4c co dalej po niekorzystnych wynikach biopsji, jakie postępowanie?

Wysłane przez Magdalena_82 

Magdalena_82 (offline)

Post #1

12-07-2023 - 11:24:29

Jaworzno 

Dzień dobry wszystkim, najpierw się przywitam.
Wczoraj się zarejestrowałam, jestem w trakcie diagnozowania czekam na wyniki biopsji z węzła chłonnego -cienko igłowa i piersi - grubo igłowa. Otóż po USG z biopsja dostałam rozpoznanie birds 4c z uwagi na guza prawie 2cm nieregularnego, heterogennego i patologicznie zmienionego węzła chłonnego po tej samej stronie. Guza sama wybadalam bo mi się nie podobała moja brodawka, która się spłaszczyła i przesunęła w prawo w stronę guza. Pomimo bardzo gęsto utkanych piersi gruczołowych i jak mówił mój poprzedni lekarz ,, z samymi guzkami" położenie guza blisko brodawki ułatwiło mi samobadanie (dlatego go wybadalam, łącznie z guzkiem pod pachą). Na szczęście bądź nieszczęście moje nie jest głęboko dlatego go wyczułam, a co ciekawe USG miałam 25 stycznia tego roku które było czyste a ja przez 3-4 miesiące nie sprawdzałam stanu piersi bo złapał mnie pomimo szczepien Covid który mnie powalił i długo dochodziłam do siebie. Sam lekarz powiedział że samej wybadać cokolwiek przy moim biuście byłoby ciężko z powodu budowy no i mam je dość duże.
Ale przechodząc do mojego pytania, chciałam dopytać jakie są dalsze procedury jeśli mój wynik będzie niekorzystny oczywiście wiem że zależy od stopnia zaawansowania i złośliwości, ale czy ja mam lub mogę jakieś badania zrobić sobie sama w między czasie np.przeswietlenie płuc bądź USG brzucha, badanie genetyczne na Brca 1 i 2 czy wszystko zrobią mi na oddziale lub dostanę po wynikach skierowanie na te badania. Wczoraj miałam mamografie, którą i tak mi lekarz zlecił, biopsja była 6 lipca. Pani radiolog z mamografi dodała że przy mojej budowie to tylko USG, które jak wiadomo było czyste 5 miesiecy więc kolo się zamyka. Nie założono mi karty DILO jak na razie.
Dzięki z góry za odpowiedzi.

Magdaaa (offline)

Post #2

12-07-2023 - 13:19:45

Witaj Magda. Mam podobną budowę piersi i faktycznie miałaś szczęście, że wyczułas guzka bo przy naszej budowie guzków, grudek i zgrubień jest cała masa. Jeśli chodzi o dodatkowe badania to będziesz miała je zlecone jak przyjdzie wynik biopsji. Najczęściej jest to RTG płuc, USG jamy brzusznej ( moja mama miała akurat tomograf) i ewentualnie scyntygrafia kości. Co do badań genetycznych, nie zawsze onkolog zleca, ale skierowaneie może wstawić nawet lekarz rodzinny lub jak w moim przypadku ginekolog tylko muszą być wskazania np. Młody wiek w trakcie zachowania lub przypadki raka w rodzinie. Teraz dla ciebie trudny czas, ale pamiętaj że raka często leczy się z dobrym skutkiem. Moja mama zachorowała trzy lata temu. Miała dwa guzy w tym jeden ponad 4 cm (a też robiła badania obrazowe regularnie) i na tę chwilę ma się dobrze. Trzymaj się.

Magdalena_82 (offline)

Post #3

12-07-2023 - 16:02:45

Jaworzno 

Super dziękuję serdecznie za odpowiedź, na razie się nie załamuje i jakoś trzymam pomimo przeciwności. Młody wiek ?? Ja kończę pod koniec sierpnia 41 lat więc nie wiem co oznacza dla lekarzy młody..
Według wskazań Twoich w takim razie poczekam na wynik biopsji.
Dziękuję bardzo.

Tomasz. (online)

Post #4

12-07-2023 - 19:53:11

Pruszków 

Trzeba się nastawić na operację. Taka zmiana sama się nie rozejdzie. Kłopot jest z utkaniem, ale cóż, nic tu się zmienić nie są.

Lela2021 (offline)

Post #5

14-07-2023 - 09:32:07

okolice Wrocławia 

Witaj, ja odniosę się do Twojego wieku. Z onkologicznego punktu widzenia jesteś tzw. młoda chora do 49 roku życia, jeśli, czego Ci nie życzę by się potwierdził rak. Wówczas możesz poprosić o skierowanie do genetyka, najlepiej w breast unit, ponieważ jest program profilaktyczny, który daje Ci możliwość bezpłatnych badań obrazowych. Ale to tak na przyszłość. Ja zachorowałam w wieku 49 lat i jestem w takim programie. Trzymam kciuki za dobry wynik.

Amputacja metodą Maddena: NST G2 10 mm. ER:80% PR:80% Her-2(+2) -FISH dał wynik negatywny, ki67:2-15% węzły chłonne II i III piętra 0/12. po operacji Reseliego, Tamoksyfen. Po usunięciu "dołu" Aromek.

Magdalena_82 (offline)

Post #6

15-07-2023 - 15:03:30

Jaworzno 

Dziękuję Leila2021 ty bardzo ważna dla mnie informacja.
W ogóle mam jakieś powikłania po tej biopsji już prawie nie miałam siniaka smarowałam altacetem i wczoraj patrzę a zaś pojawił mi się na pół piersi i jakiś guzek wypukły sięgający trochę wgłąb. Przez skórę widać że ma kolor biały i według mojego samobadanie jest chyba otoczony torebka i chyba nie tak twardy. Miejsce pobrania znajduje się trochę niżej w pozycji stojącej bo jak wiadomo skórą i pierś podczas leżenia zmienia trochę pozycję. Natomiast podczas samobadania mojego badanego guza stwierdziłam że znacząco się zmniejszył guzek i teraz się zastanawiam czy możliwe że się oderwała jakaś część i się przemieścił choć wydaje mi się że ten guzek z miejsca pobrania jest mniej twardy i w jakieś torebce. Drugi myśl jaka mi przyszła to że w miejscu pobrania zrobił a mi się jakaś torbiel z płynem, a guz ponieważ miał budowę hetrogenna czyli torbielo- litowa może zmniejszył swoją objętość bo ta część torbielowata pękla i ten płyn się wylał, a została część lita. Guz po pachą został bez zmian. Sama nie wiem dziwne to wszystko a wizytę mam w czwartek i powinny być już wyniki.
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Użytkownicy online

Gości: 428
Największa liczba użytkowników online: 77 dnia 11-10-2011
Największa liczba gości online: 14207 dnia 25-04-2022