Guz wewnątrzczaszkowy - przerzut z piersi

Dr n. med. Robert Wiraszka (offline)

Post #1

30-10-2012 - 10:34:08

 


Rok temu u mojej mamy (lat 60, po menopauzie) wykryto guza wewnątrzczaszkowego z destrukcją kości czaszki. Mama została poddana operacji w wyniku której usunięto guz i wstawiono w miejsce ubytku płytkę.
Stwierdzono, że jest to przerzut z piersi prawej - rak przewodowy naciekający (HER2 0, progesteron > 90% komórek, estrogen w 100% komórek). Nie było naświetlania głowy oraz nie operowano piersi. Przyjmowane leki to Lametta i Bonefos. Badania USG jamy brzusznej (wątroba ma cechy stłuszczenia 1-gostopnia), RTG klatki piersiowej, rezonans głowy - wszystko jest w normie. Scyntygrafia wykazała: drobne ogniska hipermetaboliczne w V-VII żebrze prawym, kręguTh9-10 oraz górnej panewki stawu biodrowego prawego.Po wykonaniu RTG stwierdzono odcinkową nierówność z zagęszczeniem struktury kostnej żebra III,IV,V po stronie prawej oraz zmiany zwyrodnieniowe w stawie barkowym i zmiany zwyrodnieniowe w postaci osteofitozy mostkującej trzonów Th9 i Th10. Po operacji neurochirurgicznej na zdjęciach z rezonansu widoczny jest wodniak, który zmniejszył się ostatnio z 13 cm na 9cm. Ponadto ostatnio stwierdzono u mamy zespół cieśni nadgarstka. Ma mrowienie w palcach u rąk, czasami odczuwa również drętwienie rąk. Stan ogólny mamy jest dobry, nadal pracuje, czuje się dobrze.
Chciałabym się dowiedzieć: Czy można w tym przypadku podjąć jeszcze jakieś leczenie np.: hipertermię? (pomimo tego, że mama nie jest poddawana ani chemioterapii ani radioterapii) Jeżeli tak, gdzie należy zwrócić się o taką pomoc? Czy wskazane są w tym przypadku inne leki np. jakiś nowszy lek zamiast bonefosu? Czy zespół cieśni nadgarstka, który pojawił się w trakcie leczenia może być skutkiem podawanych leków Lametta i Bonefos?czytaj więcej
Nie możesz pisać w tym wątku ponieważ został on zamknięty

Użytkownicy online

Gości: 680
Największa liczba gości online: 14207 dnia 25-04-2022