Czy marginesy po wycięciu guza są wystarczające?

Dr n. med. Robert Wiraszka (offline)

Post #1

24-01-2013 - 17:13:39

Mam 42 lata, jestem po zabiegu oszczędzającym usunięcia guza piersi prawej i węzła wartowniczego. Wynik: węzeł chłonny bez przerzutu raka 0/1. Fragment miąższu piersi prawej z igłą lokalizacyjną i oznaczonymi marginesami. Histologicznie: Carcinoma mixtum infiltrans mammae: carcinoma mucinosum et carcinoma ducatle infiltrans NOS. Nottingham combined histologic grade 3. Nie stwierdzono cech inwazji naczyń w sąsiedztwie guza. Rak o naciekającym typie wzrostu. Maksymalna średnia raka naciekającego w badaniu mikroskopowym wynosi 7 mm. Utkanie raka naciekającego stanowi w około 60% rak śluzowy, pozostałą część rak przewodowy, NOS. Odległość ogniska raka naciekającego od oznaczonych marginesów: margines głęboki 0,55 mm, margines od strony godz. 9 - 2,5 mm, od godz. 12 - 7 mm, od godz. 6 -15mm, od godz. 3 - 16 mm.
W sąsiedztwie raka naciekającego widoczne są ogniska raka wewnątrzprzewodowego DCIS, G3, typ czopiasty, średnicy do 5,6 mm, z ogniskami martwicy centralnej. Rak wewnątrzprzewodowy szerzy się w obrębie przewodów, stwierdza się cechy kanceryzacji zrazików. Utkanie raka wewnątrzprzewodowego dochodzi do głębokiej linii cięcia operacyjnego (na odcinku długości 0,65 mm), pozostałe marginesy powyżej 2mm. pT1b N0(sn)(i-)
Docięty margines: godz.9 - fragment miąższu piersi o wymiarach 2x1x0,5 i godz.12 - fragment miąższu piersi o wymiarach 1,8x1x0,8. Histologicznie w materiałach 3 i 4 widoczne są fragmenty miąższu piersi bez utkania raka z drobnymi ogniskami nacieku zapalnego .
Ekspresja receptora estrogenowego w 50% komórek raka, receptora progesteronowego w 1% komórek raka. Status HER2 dodatni (3+).
Czy marginesy są wystarczające, czy w związku z małym marginesem głębokim mniej niż 1 mm i dochodzeniem raka wewnątrzprzewodowego do głębokiej linii cięcia powinna zostać wykonana druga operacja docięcia marginesów? Jakie czeka mnie leczenie?

czytaj więcej