Poprawa wyglądu piersi po leczeniu oszczędzającym i usunięcie gruczołu w piersi zdrowej u pacjentki z mutacją BRCA1

dr n. med. Tadeusz Witwicki (offline)

Post #1

25-02-2013 - 20:55:38

Panie Doktorze! W ubiegłym roku byłam u Pana na konsultacji. Jestem nosicielką BRCA1, jedną pierś mam zniekształconą po leczeniu oszczędzającym. Czuję się zaniedbana i nieatrakcyjna fizycznie. Pierwsze pytanie: czy gdybym zdecydowała się na amputację z jednoczasową rekonstrukcją (ustaliliśmy, że metoda z wykorzystaniem płata grzbietowego) to czy w tym wypadku operację wykonuje się na dwóch piersiach jednocześnie, czy najpierw jest rekonstruowana jedna pierś (ta po chorobie) a potem operowana ta druga? Czy przy BRCA1 można zrobić tak , że robimy rekonstrukcję tej piersi po leczeniu oszczędzającym, a drugą byśmy tylko "podrównali"? Drugą opcją, którą Pan zaproponował było wszczepienie w oszpeconą pierś komórek macierzystych - czy to robi Pan na NFZ? Jak długo się czeka na operację? Wyrównanie piersi tłuszczem niwelowałoby ubytek, jednakże piersi są obwisłe, więc i tak ich wygląd byłby nieatrakcyjny, a powrót choroby w tej piersi dalej bardzo możliwy. Dlatego skłaniałabym się jednak do amputacji piersi i jej odtworzenia. Tylko pytanie: czy w tym wypadku dałoby się tak to zrobić, by zachować drugą pierś tylko ją jakoś skorygować? Jestem na takim etapie, że chcę już podjąć jakąś decyzję, gdyż mój wygląd jest już dla mnie nie do zniesienia.

czytaj więcej