Tamoxifen a choroby współistniejące

Wysłane przez Dr n. med. Maria Górnaś 

Dr n. med. Maria Górnaś (offline)

Post #1

20-01-2014 - 12:27:40

Mam 48 lat.
Wynik mammografii: na tle inwolucyjnego utkania obu piersi widoczne są zagęszczenia odpowiadające zmianom włóknistym i tkance gruczołowej. Centralnie w piersi prawej widoczny jest obszar zwapnień częściowo o dystrybucji przewodowej wielkości ok 9x30 mm. Ewidentnej masy guza nie widać. Doły pachowe bez cieni podejrzanych węzłów chłonnych. Sugerowana biopsja gruboigłowa wspomagana próżnią. BI-RADS: 4C; ACR: 3;
Wykonano w/w biopsję pod kontrolą stereotaksji i zlokalizowano obszar mikrozwapnień wielkości ok. 28x10x7 mm, tor biopsji projekcja ML - od strony kwadrantów przyśrodkowych i pobrano 10 wycinków. BIRADS:4C;
Badanie histopatologiczne wycinków: A,B - DCIS, NG-2, cribriform type with necrosis et micropapillary type with microcalcifications. Fibroadenomatous hyperplasia. Microcystes. Kategoria: B5.
Badanie immunohistochemiczne: ER Estrogen Receptor (+++) 90% komórek silna ekspresja. PR Progesteron Receptor (+++) 100% komórek silna ekspresja.
Choroby współistniejące: astma, stan po udarze niedokrwiennym mózgu, stan po operacji żylaków kończyn dolnych, migrena, uszkodzenie prawego błędnika w stanie niezadowalającej kompensacji. Biorę leki na stałe: Betaserc 24mg 2razy: Topamax 50 mg 2 razy (zapobiegawczo na migrenę), Nootropil 1200; Ventolin i Alvesco doraźnie.
Zakwalifikowano mnie do zabiegu operacyjnego usunięcia zmiany w piersi. Przepisano mi Tamoksifen 20mg 1 raz dziennie.
Proszę o odpowiedź na 2 pytania:
Czy mogę brać Tamoksifen przy takich chorobach współistniejących czy też ten lek powinien być zastąpiony innym, który nie ma przeciwwskazań do stosowania przy takim wywiadzie? Jeżeli tak to jakim?
Dlaczego na skierowaniu do szpitala napisano, że rak jest '"nie określony'", cytuję: '"Rak in situ sutka, nie określony - DCIS piersi prawej'" .

czytaj więcej