Czy leczenie jest prawidłowe

Wysłane przez Dr n. med. Maria Górnaś 

Dr n. med. Maria Górnaś (offline)

Post #1

05-02-2014 - 23:15:40

Mam 29 lat, 4 miesiące temu podczas karmienia mojego 2 miesięcznego dziecka piersią wyczułam guzek. Dziś mijają 4 tygodnie od operacji oszczędzającej z usunięciem węzłów chłonnych dołu pachowego. Chciałabym prosić o rozwianie moich wątpliwości związanych z wynikiem, który wczoraj odebrałam, bo nie jestem pewna, czy jestem dobrze leczona...
Opis brzmi: "Guz piersi prawej - fragment tkankowy 6,5 cm/6,5 cm/4,5 cm ze skórą o wymiarach 5 cm/2,5 cm. W części centralnej guz o wymiarach 1,5 cm/1,5/1,3 cm w odległości 0,5 cm od linii cięcia w dnie, 1,5cm od cięcia z brzegu i 2,5 cm od powierzchni skóry". (Po różnych lekturach związanych z operacją oszczędzającą, moje pierwsze pytanie brzmi - czy margines cięcia 0,5 cm jest aby na pewno bezpieczny, bo lekarz prowadzący stwierdził, że nie ma potrzeby docinania piersi...)
Kolejny opis rozpoznania - "naciekający rak gruczołowy (NST) G3. Zmiana usunięta w granicach zdrowych tkanek." (nie mogę znaleźć jakim rodzajem jest rak gruczołowy? znalazłam raki zrazikowe, przewodowe, ale nie gruczołowy, w związku z tym jestem ciekawa jak tworzy się taki rak i z dysfunkcji jakich komórek piersi powstaje, a także jak reaguje na leczenie? - na to pytanie lekarz prowadzący nie udzielił mi żadnej odpowiedzi). "Utkanie miąższu sutka poza guzem prawidłowe, z cechami wydzielania w zrazikach." (Kolejne pytanie - co oznacza pojęcie "wydzielanie w zrazikach"? Czy to prawidłowość w piersiach czy anomalia? Dodam, że od grudnia nie karmię piersią, ani chorą ani zdrową). Mam także pytanie o rodzaj chemii jaki mogę dostać, bo bardzo boję się chemioterapii, szczególnie dlatego, że widziałam jej skutki u mamy, chorej na raka jajnika, która dostawała cis platynę. Dodam, że w 11 znalezionych węzłach chłonnych przerzutów nie stwierdzono (pT1cN0). Lekarz prowadzący uważa, że chemioterapia u osoby w młodym wieku, z guzem o złośliwości G3 i "około ciążowym" musi być silna, ale jak bardzo? , Mam także pytanie co dokładnie kryje się pod pojęciem "guz około ciążowy" poza tym, że został wykryty w okresie roku od ciąży...Czemu ma to zaważyć na sile chemioterapii? Skoro miałam czyste węzły chłonne to mimo G3 mam chyba dobre rokowania na pełne wyleczenie?

czytaj więcej