Interpretacja wyniku i ocena leczenia

Wysłane przez Dr n. med. Maria Górnaś 

Dr n. med. Maria Górnaś (offline)

Post #1

22-02-2014 - 20:08:18

 


Prosiłabym o interpretację wyników mamy (45 l) i poradę, opinię dotyczącą leczenia.
Najpierw wynik badania mikroskopowego z zeszłego roku (początek choroby): Carcinoma lobulare invasivum G2 mammae, E-cadherin (-), Infiltrationes carcinomatosae perineurales S100 (+), MIB 1 (+) w około 20 % komórek raka, Fibrosis, adenosis et ductectasiae mammae, ER odczyn pozytywny +++ w 100% komórek, PR odczyn pozytywny +++ w 100% komórek, HER 2 odczyn negatywny w komórkach raka. Amputowano całą pierś wraz z węzłem wartowniczym, inne węzły czyste. Nie zastosowano chemioterapii, podjęto terapię hormonalną Tamoxifenem i Zoladexem.
Niecały rok po pierwszej operacji i leczeniu Tamoxifenem, Zoladexem znowu zaczęło coś się dziać.. Na prawej piersi wykryto hypoechogeniczny lity guzek - wycięto go, w badaniu nie wykryto obecności komórek rakowych. W dołach pachowych: w prawym tłuszczowe węzły chłonne 27x7 mm, w lewym tłuszczowe węzły chłonne 17x7 mm i pojedynczy odczynowy węzeł 9x5 mm.
Oprócz tego jest przerost endometrium - ok. miesiąc temu zabieg abrazji - w pierwszym badaniu nie wykryto komórek rakowych, jednak nadal czekamy na drugie badanie już po abrazji.
1. Jak zinterpretować pierwszy wynik, jakie może być rokowanie? Czy według Pani podjęto dobre leczenie? Ogólny stan zdrowia oceniam jako dobry, uciążliwe są jednak uderzenia gorąca i problemy ze snem.
2. Czy jeśli w tak krótkim okresie zaczęły się pojawiać guzki, to czy jest duża szansa na to, że będą się pojawiały? I co może być przyczyną ich powstawiania, skoro pierwszy guzek był hormonozależny, a zastosowano hormonoterapię? Jest jakaś zależność? Czy to, że wykryto w tak krótkim czasie od rozpoczęcia leczenia nowe guzki nie powinno sprzyjać zmianie leczenia?
3. Jak wygląda sprawa węzłów chłonnych? Czy są to duże wartości i jest się czym niepokoić?


czytaj więcej
Nie możesz pisać w tym wątku ponieważ został on zamknięty

Użytkownicy online

Gości: 477
Największa liczba użytkowników online: 77 dnia 11-10-2011
Największa liczba gości online: 5263 dnia 07-04-2018