Czy wskazane jest leczenie Zoladexem

Wysłane przez Dr n. med. Maria Górnaś 

Dr n. med. Maria Górnaś (offline)

Post #1

15-03-2014 - 17:45:59

W zeszłym roku w kwietniu otrzymałam diagnozę: Rak przewodowy sutka G3, receptory ER dodatnie 70% komórek guza, receptory PgR ujemne (pojedyncze komórki guza), receptory HER 2 dodatnie, indeks proliferacji Ki67 30-40%. Przeszłam chemioterapię przedoperacyjną 6x AT, pod koniec września miałam mastektomię. Wynik badania histopatologicznego: Carcinoma invasivum mammae in situ degeneratione post therapiam, T3N3a, na obszarze śr. 6 cm utkanie raka z cechami uszkodzenia po leczeniu dużego stopnia. Nieuszkodzonych komórek raka nie znaleziono, rak nacieka brodawkę sutkową, w podścielisku guza włóknienie i szkliwienie. Przerzuty raka z przekraczaniem torebek znaleziono w 6/15 węzłach chłonnych pachy w tym w górnym piętrze (pN3a). Komórki raka wykazują cechy uszkodzenia dużego stopnia. W listopadzie zaczęłam radioterapię: na obszar klp. i regionalne w/ch pachowe, nadobojczykowe i podobojczykowe dawka 45 Gy w 20 fr. po 2,25 Gy. Od listopada zlecony Tamoksifen, obecnie rozpoczęłam roczne leczenie Herceptyną.
Pytanie brzmi: czy powinnam mieć włączony jeszcze do leczenia zastrzyk z Zoladexu? Trzecia chemia zatrzymała mi okres, który powrócił po 3 miesiącach od ostatniej chemii, trwał 3 cykle (grudzień- luty), w chwili obecnej spóźnia się o 3 tygodnie. Za pół roku kończę 37 lat. Bardzo proszę o opinię.

czytaj więcej