Czy konieczny jest zabieg usunięcia jajników

dr n. med. Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld (offline)

Post #1

20-03-2014 - 23:12:44

 


Mam 45 lat, jestem w trakcie leczenia raka piersi. 3 lata temu zdiagnozowano u mnie raka inwazyjnego piersi prawej. Cechy guza w badaniu histopatologicznym to: T1N1M0, hormonozależny, Her ujemny. Operacja oszczędzająca, zajęte 2 węzły. Leczono mnie chemią AT 4 kursy, radioterapia 25 lamp oraz zoladex na 2 lata i Nolwadex. W sierpniu wybrałam ostatni Zoladex. Systematycznie kontrolowałam endometrium. Wszystko było dobrze jak brałam Zoladex. W październiku miałam badanie usg, endometrium miało 14 mm, ale ginekolog uspokoił mnie, że tak może być przy braniu Nolwadexu. Zalecił kontrolę po 6 miesiącach. W styczniu zaczęłam odczuwać dziwne bóle dołem brzucha. Udałam się do ginekologa, po badaniu usg endometrium niby miało 4 mm. Bóle brzucha były coraz większe miałam takie parcie na pęcherz i kiszkę stolcową. Powiedziano mi, że to zapalenie pęcherza. Wybrałam 2 antybiotyki. Niby to się uspokoiło, ale dyskonfort dołem brzucha pozostał. 10 lutego dostałam krwotoku, szybka wizyta u ginekologa, wynik endometrium 22mm. Miałam abrazję. Wynik dobry. Ginekolodzy proponują mi usunięcie jajników.
Mam pytanie, czy jest możliwość powrotu do Zoladexu ,jako leku stosowanego przy endometriozie, czy poddać się operacji usunięcia przydatków. Genetycznie jestem ujemna. Wizytę u onkologa mam dopiero w połowie kwietnia, więc nie wiem czy mogę czekać z decyzją o operacji do tej wizyty. Z tego co wiem nie powinny pracować jajniki przy raku o wysokiej hormonozależności. Czyżby te moje jajniki zaczęły pracować? Pamiętam, jak brałam chemię to też miałam co 3 tygodnie krwawienia. Dopiero po zoladexie przestałam miesiączkować.
Przepraszam za chaotyczne przedstawienie mojej historii choroby, ale chciałam to dobrze opisać. Najważniejsze pytanie to czy ten zabieg muszę robić jako pilny.


czytaj więcej
Nie możesz pisać w tym wątku ponieważ został on zamknięty

Użytkownicy online

Gości: 464
Największa liczba użytkowników online: 77 dnia 11-10-2011
Największa liczba gości online: 14207 dnia 25-04-2022