Interpretacja przypadku

Wysłane przez Dr n. med. Maria Górnaś 

Dr n. med. Maria Górnaś (offline)

Post #1

18-04-2014 - 10:43:09

 


Prosiłabym o wytłumaczenie i rokowania. To są wyniki biopsji mojej 48 letniej siostry z obciążeniem BRCA1 po owariektomii. Invasive carcinoma of the breast of no special type, G3 oraz DCIS of high nuclear grade comedo-type, CK7 dodatni, SMA dodatni, KI67 dodatni w około 50% komórek raka naciekającego. ER +, PR -, HER 2 -. Nie znam się kompletnie i prosiłabym o wytłumaczenie czy to jest jeden rak czy 2, co to jest te DCIS i w ogóle wszystko co powinnyśmy wiedzieć na ten temat. Dodam, że ja również jestem obciążona tą mutacją w genie i bardzo się martwię. Siostra ma mieć zabieg 28 kwietnia oraz radio i chemioterapię.
Jesteśmy obciążone brca1 i jesteśmy w programie osób obciążonych u dr. Tomasza Huzarskiego ze Szczecina. 2 razy w roku mamy spotkanie z dr i badania markerów oraz na przemian rezonans magnetyczny i usg piersi oraz usg ginekologiczne. W zaleceniach mamy napisane, że po zaplanowanej ilości dzieci i po 35 roku życia profilaktycznie owariektomia i mastektomia co zmniejsza ryzyko zachorowania tylko do 1%. U siostry zaczęło się już coś dziać, więc przeszła zabieg w tamtym roku w kwietniu. Ja mam 31 lat i z takim genem mam wielką obawę. Siostra dostała teraz ten wynik i wiemy, że to rak i że nie rokuje super, ale może coś więcej mogę się dowiedzieć na jego temat.
Czy tak jak pisałam wcześniej te rozpoznania w języku angielskim i łacinie to jedno i to samo czy 2 rodzaje raka???
Czy w moim wieku, dodam że mam dwoje dzieci, można się juz podać profilaktycznie owariektomii (nie planuję więcej dzieci)? Mam problemy z miesiączkami policystyczne jajniki, wypchniętą tylną ścianę pochwy oraz żylaki na tylnej ścianie spowodowane opuszczeniem macicy i problem z nietrzymaniem moczu.
Co pani doktor mogłaby mi podpowiedzieć? Wiem, że przy mutacji tego genu jak już zaczyna się coś dziać to ciężko się leczy czego bardzo się obawiam i wolałabym temu zapobiec zawczasu a nie czekać nie wiadomo na co...
Z góry dziękuję za odpowiedź względem siostry i moim.


czytaj więcej
Nie możesz pisać w tym wątku ponieważ został on zamknięty

Użytkownicy online

Gości: 452
Największa liczba gości online: 14207 dnia 25-04-2022