Czy usunąć jajniki

Wysłane przez Dr n. med. Maria Górnaś 

Dr n. med. Maria Górnaś (offline)

Post #1

09-05-2014 - 08:49:07

Mam 48 lat, jestem po mastektomii podskórnej piersi lewej z wszczepieniem protezy piersiowej, operację miałam prawie 2 lata temu (3.08.2012). Moje wyniki przedstawiały się następująco: Węzły nie zostały wycięte, biopsja węzła wartowniczego wykazała: Limphonodulitis chronica non specyfika sine neoplasmate (0/5). Rozpoznanie: C- 50. Nowotwór złośliwy sutka lewego - dwuogniskowy.
Guz A - Carcinoma ductale infiltrans NOS B-R-Elston 5 pkt. (G1), guz o wym. 10x5 mm, wokół guza A obecne są cechy angioinwazji, proces nie nacieka skóry i nie perforuje powięzi od strony mięśnia piersiowego.
Guz B - Carcinoma ductale infiltrans NOS B-R-Elston 5 pkt. (G1), guz o wym. 5x4 mm, wokół guza B brak jest cech angioinwazji, proces nie perforuje powięzi do strony mięśnia piersiowego, granica przednia poza skórą mastektomii dla guza B bez zmian nowotworowych.
Pozostały materiał z piersi bez zmian nowotworowych.
Dla guza A i guza B: receptory estrogenowe w części inwazyjnej 25% (+) 4 pkt., receptory progesteronowe w części inwazyjnej 1,5% (+) 3 pkt., Her-2 w części inwazyjnej (1+), Ki67 (+) w poniżej 1% komórek nowotworowych.
Mam jedynie hormonoterapię lucrin - w lipcu ostatni zastrzyk i tamoksifen.
Moje pytanie dotyczy zgoła innego rejonu, tzn. usg ginekologiczne wykazało, że mam bardzo dużą torbiel na jajniku (5 cm), zrobiłam stosowne badania m. in. przepływu krwi i to jest torbiel cienkościenna. Dostałam skierowanie do szpitala na jej usunięcie, ale zastanawiam się czy są jakieś korzyści lub cokolwiek (wiek, słaba hormonozależność raka) co przemawia za tym, żebym usunęła oba jajniki?

czytaj więcej