Mastektomia podskórna z jednoczesną rekonstrukcją

lek. med. Klaudiusz Czerniawski (offline)

Post #1

13-05-2014 - 17:11:53

W styczniu miałam operację oszczędzającą z wycięciem wszystkich węzłów chłonnych. Guz był potrójnie ujemny, G3, o wymiarach 1,4 x 1,2 x 1,5 cm, T1cN0, wycięty w granicach zdrowych tkanek. Zgłaszałam, że efekt estetyczny mnie nie zadowala, ale otrzymałam informację, że po radioterapii uzupełni się braki. Obecnie jestem w trakcie chemioterapii, zakwalifikowano mnie do 4 AC. Ciężko je znoszę, przyjmuję je z odroczeniem, bo mam złe wyniki. Dostałam zakrzepicę. Mam zatory w żyłach. Na wizycie u radioterapeuty powiedziano mi, że ze względu na wiek (29 lat) mam mieć 35 naświetlań. Podobno po radioterapii mogę mieć skórę w takim stanie, że nie będzie możliwe uzupełnienie ubytku. Boję się również skutków ubocznych naświetlań. Od operacji, mimo ćwiczeń mam duży problem z ręką, ograniczoną ruchomość, ból, uczucie drętwienia. Podobnie jest z piersią. Lekarz prowadzący mówi, że taki stan może utrzymać się do 2 lat. Mam już dość. Chcę uniknąć radioterapii i jak najszybciej wrócić do normalności. Podobno mogę wykonać podskórną mastektomię piersi po zabiegu BCT z jednoczasową rekonstrukcją zamiast radioterapii. Ze względu na mały rozmiar biustu nie miałabym ekspandera, tylko wszczepienie implantu pod mięsień piersi i zostawienie skóry z brodawką. Jednak spotkałam się z różnymi opiniami na ten temat u lekarzy, którzy mnie leczą. Chcę poznać Pana zdanie.
Czy przy moim stanie zdrowia taka operacja jest bezpieczna?
Czy zabezpiecza mnie ona przed powrotem raka w takim samym stopniu jak radioterapia?
Czy może zwiększa ryzyko, skoro zostanie brodawka i skóra, które nie będą napromieniowane?
Czy ręka, o którą tak dbam, będzie po tej operacji zagrożona obrzękiem limfatycznym?
Na ile mogę mieć pewność, że ewentualne powikłania po takiej operacji są mniej obarczające mnie komplikacjami w przyszłości, niż radioterapia i jej skutki uboczne?

czytaj więcej