Jakie powinno być zastosowane leczenie

dr n. med. Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld (offline)

Post #1

06-07-2014 - 20:22:56

Mam 49 lat, zdiagnozowano u mnie raka piersi prawej (hormonozależny ER - 95%, PGR - 80%, HER2 (1+), Ki67: 20%). W styczniu 2014 r. miałam wykonaną mastektomię prostą z procedurą węzła wartowniczego. Wynik: rak zrazikowy klasyczny naciekający, stopień złośliwości G1 (3+1+1), największy wymiar komponentu naciekającego 2,8 cm, wieloogniskowość - nie, obecność zatorów w naczyniach/naciekanie: L/V0, radykalność zabiegu R1, węzeł chłonny z przerzutami: 1, liczba wszystkich znalezionych węzłów: 3, pT2N1a. Komentarz - Najwęższy margines od strony powięzi 0,05 cm. Skóra, powięź i brodawka bez nacieku raka. W losowo pobranym wycinku z kwadrantu dolnego zewn. znaleziono ognisko naciekania średnicy 0,4 cm - odpowiadające guzkowi satelitarnemu głównej masy guza.
Następnie w lutym 2014 r. miałam wykonaną limfadenektomię pachową lewostronną. Wynik: W żadnym z 11 węzłów chłonnych z dociętego dołu pachowego przerzutu raka nie znaleziono. Poza tym tkanka ziarninowa w miejscu wcześniejszej procedury węzła wartowniczego.
Obecnie jestem w trakcie chemioterapii uzupełniającej 6 x FAC. Powiedziano mi, że po zakończeniu chemioterapii będę miała zleconą hormonoterapię przez kilka lat. Po trzecim wlewie chemii zatrzymała mi się miesiączka, ale słyszałam, że czasami powraca (wcześniej miesiączkowałam regularnie).
Czy w moim przypadku lepiej zastosować tamoxifen z zoladexem, czy leki z grupy inhibitorów aromatazy (letrozol, anastrozol)?
Czy w moim przypadku należy rozważyć jeszcze ewentualnie radioterapię uzupełniającą?

czytaj więcej