Interpretacja przypadku

Wysłane przez Dr n. med. Maria Górnaś 

Dr n. med. Maria Górnaś (offline)

Post #1

11-07-2014 - 08:56:31

Mammografia 2012 r. - w piersi prawej na godz. 6 nadpowięziowo słabo wysycony guzek ze zwapnieniami o śr. 5mm. Bi-rads 0. USG obustronne - pojedyncze torbiele proste, po lewej ze zwapnieniami w ścianie, o śr. 4 mm. Bi-rads 0. Dla rozstrzygnięcia rezonans magnetyczny: Piersi o utkaniu tłuszczowo-gruczołowym. W piersiach nie uwidoczniono ognisk, obszarów o krzywej wzmocnienia typu III w badaniu dynamicznym, restrykcji wody w badaniu DWI. Nie uwidoczniono patologicznych węzłów chłonnych.BI-RADS 1.
Mammografia 2013 r. - zmiana guzkowa ze zwapnieniami o śr.10 mm w KDW piersi lewej. Bi-rads 3. USG w piersi lewej (bez rozbieżności, która pierś) na godz. 8 widoczny hypoechohenny guzek ze zwapnieniami, o wym.10x6 mm. BI-RADS 3. Biopsja mammotomiczna - Fizykalnie piersi bez cech guza. Węzły chłonne bz, wielkość zmiany 11 mm. Po biopsji powikłania, potwierdzone USG - w piersi lewej na godz. 6-7 przybrodawkowo widoczny jest niejednorodny guzek o wym. około 42x34 mm - krwiak po przebytej MMT. Badanie histopat. - kilkanaście gł. tłuszczowych wycinków i pojedynczych włóknistych śr. do 1,0 cm. Wynik badania: carcinoma ductale invasivum (grade III). Receptory estrogenowe (+++). Receptory progesteronowe (++). HER2 ujemny (1+). Amputacja piersi lewej 2013 r. (małe piersi, duży krwiak), usunięcie węzła wartowniczego. Badanie histopat. - Rozpoznanie kliniczne: carcinoma mammae sin. Status post excisionem tumoris. A ) Mamilla sine laesionibus, B ) Reserptio et fibrosis. Absentia neoplasmatis. C ) Fibrosclerosis, ductectasiae et calcifications intraducturales focales. D ) Absentia metastasium ( 0/1 ). Badanie genetyczne 2014 r. - nie stwierdzono nosicielstwa mutacji genów BRCA1 i CHEK2. Inne badania : w normie.
1. Czy takie przypadki jak mój: nowotwór złośliwy III, tylko jeden wynik (biopsji) zły, bez radio - chemioterapii, często się zdarzają, a terapia tamoksifenem zasadna?
2. Czy powinnam zmierzyć poziom hormonów płciowych przy dalszej terapii tamoksifenem?
3. W kolejce do biopsji przede mną była pacjentka, która na lewo i prawo opowiadała, że ona już ma raka i teraz przyszła na usunięcie kolejnego guzka. Napisałam do laboratorium w tej sprawie o przyjrzenie się wynikom tej pani i moim ( nie sugerując pomyłki), nie otrzymałam żadnej odpowiedzi.
4. Przy tak dobrym wyniku rezonansu magnetycznego Bi-rads 1, po biopsji stwierdzono obecność nowotworu złośliwego grade III, z kolei wynik pooperacyjny nie potwierdził tej diagnozy. Stąd moje wątpliwości, że być może zaszła pomyłka przy badaniu wycinka z biopsji.

czytaj więcej