Czy trzeba wykonać RM kręgosłupa

Wysłane przez Dr n. med. Maria Górnaś 

Dr n. med. Maria Górnaś (offline)

Post #1

24-07-2014 - 08:48:09

 


Z powodu silnych bóli kości dostałam skierowanie na scyntygrafię. Oto wynik: Nierównomierne gromadzenie radioizotopu w kręgosłupie z podejrzaną zmianą w L1 ( ognisko lityczno - blastyczne ?) , zwiększonym wychwytem na poziomie L3-5 i zmniejszonym gromadzeniem w S1 (do weryfikacji tło zwyrodnieniowe? meta?). Zwiększony wychwyt radioizotopu w stawach - charakter zwyrodnieniowo - wytwórczy.
Wynik ten weryfikowany RTG celowanym kręgosłupa piersiowego AP+ BOK. Wynik: Rtg. kr. th-l-s. Wysokości trzonów i nasady kręgów są zachowane. W kręgosłupie L zaostrzenie krawędzi trzonów kręgów oraz sklerotyzacja w otoczeniu stawów międzywyrostkowych - zmiany na tle zwyrodnieniowym. Niespojenie łuku S1. W badaniu konwencjonalnym nie widać ognisk destrukcji kostnej.
Jestem pod opieką ortopedy w rejonie. Na ostatniej wizycie pokazałam te wyniki. Lekarz powiedział, że to niczego nie wyjaśnia, ponieważ scyntygrafia i rentgen nie widzą (?) najmniejszych ognisk, a rezonans magnetyczny pokaże to z dużym wyprzedzeniem. Dostałam skierowanie na NMR kręgosłupa na Cito. W rozpoznaniu napisano: Podejrzenie ogniska litycznego L1, L3 i L5 (scyntygrafia).
Pan doktor zasiał we mnie wielki strach i niepokój. Proszę wyjaśnić mi o co to chodzi? Przecież RTG pokazał, że są to zmiany zwyrodnieniowe. Czy mam robić ten rezonans?


czytaj więcej
Nie możesz pisać w tym wątku ponieważ został on zamknięty

Użytkownicy online

Gości: 570
Największa liczba użytkowników online: 77 dnia 11-10-2011
Największa liczba gości online: 14207 dnia 25-04-2022