Czy kwas zoledronowy zapobiega przerzutom do kości

dr n. med. Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld (offline)

Post #1

20-08-2014 - 08:58:31

Mam 35 lat. W październiku 2013 r. przeszłam mastektomię piersi lewej wraz z węzłami, które okazały się być czyste. Cechy to: stopień złośliwości: G3 (3+3+2), pT(3)2NO, trzy ogniska raka naciekającego (największy wymiar 2,5 cm), Ki67 - 70%, HER2 (+++), estrogen 20%, progesteron 0% (z biopsji gruboigłowej estrogen wyszedł 100%), radykalność zabiegu: RO.
Przeszłam: 4 AC, 12 paclitaxel, 20 naświetlań. Obecnie jestem w takcie przyjmowania wlewów z herceptyny oraz terapii hormonalnej: nolvadex D i lucrin.
Miewam bóle kostne, głównie staw kolanowy i kręgosłup, zbadałam witaminę D i okazało się, że mam jej bardzo mało, w badaniu dentysometrycznym wyszła mi osteopenia. Chciałabym się dowiedzieć:
1. Czy to prawda, że przy raku zależnym od hormonów włączenie do leczenia zomety/zomikosu poprawia stan kości i pomaga zapobiegać ewentualnym przerzutom do nich?
2. Czy obecnie można otrzymać na niego receptę pełnopłatną (jeśli nie ma wskazań do refundowanej)? 3. Czy w moim przypadku poprawiłby on rokowania?
4. Czy można go łączyć z herceptyną czy musiałabym poczekać na zakończenie kuracji?

czytaj więcej