Jakie dalsze leczenie

Wysłane przez Dr n. med. Maria Górnaś 

Dr n. med. Maria Górnaś (offline)

Post #1

27-09-2014 - 10:26:37

 


Mama 54 lat. Jest po mastektomii piersi lewej. Stan po chemioterapii przedoperacyjnej (VI cykli AT). Zabieg operacyjny radykalny - resekcja R0, najmniejszy tylny margines operacyjny wynosi 2 cm, guz o wymiarach 2,5 x 2 x 1,3 cm.
Pierwotnie rak zbudowany był z małych cewek gruczołowych utworzonych przez jedna warstwę komórek rakowych oraz z komórek pozbawionych kohezji, układających się w szeregi. Po chemioterapii guz w postaci tkanki łącznej włóknistej, na terenie której brak jest "żywych" komórek rakowych.
Pierwotny indeks mitotyczny wynosił 4 mitozy/10 HPF= 1 mitoza/1 mm kwadrat.,brak zatorów nowotworowych w świetle naczyń chłonnych i krwionośnych biegnących wokół guza (wg AJCC: L/V0'\n- w wycinkach z poszczególnych kwadratów niewielkie zmiany włókniste (łac. laesio fibrosa) oraz niewielki rozrost nabłonka przewodów wyprowadzających (łac. epithelio-plasia),brodawka sutkowa i okolica zabrodawkowa wolne od utkania raka, w jednym węźle chłonnym, spośród dwudziestu pobranych z lewego dołu pachowego, przerzut raka (1/20); stosunek tkanki rakowej do objętości przerzutu uległ zmniejszeniu, a na terenie ognisk przerzutowych obecne jest włóknienie; największa średnica przerzutu wynosi 0,4 cm; przerzut nie jest obecny na terenie torebki węzła chłonnego i nie wychodzi poza jej obręb; w świetle naczyń chłonnych i krwionośnych biegnących w okołowęzłowej tkance tłuszczowej brak zatorów nowotworowych.
Proszę Panią o sugestie dalszego leczenia, czy oprócz hormonoterapii zalecałaby Pani również radioterapię?
Jakie są rokowania?


czytaj więcej
Nie możesz pisać w tym wątku ponieważ został on zamknięty

Użytkownicy online

Gości: 488
Największa liczba użytkowników online: 77 dnia 11-10-2011
Największa liczba gości online: 14207 dnia 25-04-2022