Czy zastosowane leczenie jest wystarczające

dr n. med. Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld (offline)

Post #1

02-10-2014 - 09:38:24

 


Mama ma 52 lata. W marca br. miała częściową resekcję piersi prawej. Wynik badania histopatologii: Carcinoma ductale G2. pT1bNx. Zmiana o wym. 5x5x7 mm, wycięta z marginesem tkanki tłuszczowej 7 mm od dołu i w większości obwodowo od 5 mm do 1 cm. Ogniskowo na obwodzie w odległości 5 mm od skóry stwierdza się ogniska nacieku nowotworowego tuż przy linii cięcia chirurgicznego. Wynik badań immunohistochem.: Her-2 (+1). Estrogen - odczyn dodatni w 80% komórek nowotworowych, Progesteron - odczyn dodatni w 70% komórek nowotworowych, Ki67 - dodatni odczyn jądrowy w 5% komórek.
W maju następny zabieg (margines i 2 węzły chłonne). Wyniki badań histopatologicznych:
I. Rozpoznanie materiału z marginesu:
1. Ziarniaki resorpcyjne-bliznowacenie.
2-4 Dysplazja łagodna gruczołu piersiowego.
II. Rozpoznanie z materiału z 2 węzłami chłonnymi:1 węzeł I połowa węzła, INTRA - Mikroprzerzut w największym wymiarze do 3 mm. 1 węzeł, II połowa węzła, seryjnie - Mikroprzerzut w największym wymiarze do 3 mm. 2 węzeł, I połowa węzła, INTRA, Węzeł odczynowy. 2 węzeł, II połowa węzła, seryjnie - Węzeł odczynowy. Pozostały materiał 2-giego węzła - Węzeł odczynowy. Pozostały materiał - Tkanka tłuszczowa i włóknista.
W czerwcu podejrzenie raka jajnika i następna operacja. Histopatologia okołooperacyjna i z usuniętych narządów nie wykazała żadnych zmian nowotworowych. To wpłynęło na zatrzymanie leczenia raka piersi. Przed drugim zabiegiem na pierś onkolog mówił, że potrzebna będzie chemioterapia, może hormonoterapia i na pewno radioterapia. Podczas pobytu mamy w szpitalu w maju lekarz radioterapeuta oznajmił, że po wyleczeniu blizny konieczna będzie radioterapia (4-6 tyg). Ostatecznie zastosowano tylko leczenie hormonalne (5 lat-Tamoxifen-EGIS 20mg 1 tab. dziennie). Stwierdzono, że chemioterapia jest zbędna, a na radioterapię jest za późno.
Czy zastosowane leczenie jest wystarczające?


czytaj więcej
Nie możesz pisać w tym wątku ponieważ został on zamknięty

Użytkownicy online

Gości: 540
Największa liczba użytkowników online: 77 dnia 11-10-2011
Największa liczba gości online: 14207 dnia 25-04-2022