Limfadenektomia czy radioterapia

Wysłane przez Dr n. med. Maria Górnaś 

Dr n. med. Maria Górnaś (offline)

Post #1

15-11-2014 - 09:56:18

Trzy tygodnie temu miałam mastektomię z jednoczesną rekonstrukcją, podczas której zrobiono biopsję węzłów wartowniczych. W śródoperacyjnym badaniu okazało się, że węzły są czyste. Jednak ostateczny wynik histopatologiczny pokazał, że w jednym węźle wartowniczym jest przerzut wielkości 0,28 cm z przekraczaniem torebki węzła. Lekarz zaproponował mi limfadenektomię lub radioterapię. Nie wiem co wybrać. Jedna i druga metoda wiąże się z późniejszymi obrzękami, obie podobno są porównywalnie skuteczne. Nie wiem ile wycina się węzłów podczas limfadenektomii - chirurg proponuję wykonać ją za 2 miesiące podczas operacji wymiany expandera na implant. Czy to nie za późno? W przyszłym tygodniu rozpoczynam chemioterapię. Proszę o poradę, gdyż jestem w kropce. Nie wiem co wybrać.
Rak inwazyjny przewodowy NHG2, pT1b, pN1 sn, wykazano obecność receptorów estrogenowych i progesteronowych w ponad 75 procent jąder komórek nowotworowych, białko Her-2 ujemne, wykazano ekspresję antygenu proliferacyjnego Ki67 w ok. 25 proc. jąder komórkowych. Guz miał wielkośc 6 mm.

czytaj więcej