Czy można stosować metodę impedancji bioelektrycznej

Wysłane przez Dr n. med. Maria Górnaś 

Dr n. med. Maria Górnaś (offline)

Post #1

24-11-2014 - 09:53:57

 


14 miesięcy temu zakończyłam leczenie systemowe raka piersi. Obecnie jestem na tamoksifenie. Aby zadbać o swoje zdrowie zapisałam się na zajęcia fitness, gdzie oferują mi program ćwiczeń wraz z analizą składu ciała 3 razy do roku.
Chciałam zapytać czy ta analiza składu ciała jest zabiegiem niewskazanym dla osób z chorobą nowotworową?
Czy można ją zaliczyć do zabiegów bodźcowych?
Czy fakt, że mam tytanowy znacznik w piersi (op. oszczędzająca) może zakłócić taką analizę?

Jeśli chodzi o opis analizy składu ciała to postaram się to wyjaśnić na tyle ile potrafię. W klubie fitness oferują taką usługę. Wykonuje się ją za pomocą specjalnej wagi, na której się staje na boso i przy użyciu prądu mierzy się różne parametry. Wydruk jest komputerowy.
Pozwolę sobie wykorzystać opis z internetu, "metoda impedancji bioelektrycznej (BIA), która polega na przesłaniu prądu elektrycznego o małej mocy przez elektrody przymocowane do kilku określonych punktów na ciele (jak obserwowałam u mojej córki, to ona nie miała żadnych elektrod na ciele podczas tego badania, chyba impulsy przechodziły od stóp). Zasada jest taka, że tkanka beztłuszczowa (np. mięśnie i krew) zawiera dużo wody i elektrolitów, toteż jest dobrym przewodnikiem, podczas gdy tłuszcz powoduje opór. Wydruk pokazuje procentowy stosunek masy mięśni i tkanki tłuszczowej oraz w jakich partiach i jak jest to rozłożone w naszym ciele"


czytaj więcej
Nie możesz pisać w tym wątku ponieważ został on zamknięty

Użytkownicy online

Gości: 587
Największa liczba użytkowników online: 77 dnia 11-10-2011
Największa liczba gości online: 14207 dnia 25-04-2022