Guzkowate zapalenie powięzi

dr n. med. Jarosław Skokowski (offline)

Post #1

28-12-2014 - 10:49:41

W 2013 r. wykryłam guzek w prawej piersi na godz. 1. Diagnostyka rozpoczęła się dopiero w lutym 2014 r., kiedy byłam w ciąży. Na pierwszym usg opisano guz jako zmianę hypoechogeniczną ze smużastą wypustką penetrującą w głąb tkanki tłuszczowej. Skierowano mnie na 2 biopsje cienkoigłowe, które nie wykazały komórek nowotworowych, ale nie pomogły też w zdiagnozowaniu problemu. Onkolog skierował mnie do chirurga onkologa. Zrobiono mi kolejne usg, zmianę opisano jako ogniskową o nierównych obrysach 11x5 mm BIRADS4a. Zrobiono mi biopsję gruboigłową i tu sprawa się komplikuje; W bioptatach obecne jest bogatokomórkowe utkanie złożone z komórek o morfologii fibroblastów/miofibroblastów z międzykomórkowym odkładaniem kolagenu. Obraz mikroskopowy wraz z wynikami odczynów immunohistochemicznych może odpowiadać fibromatozie (desmoid-type). Nie można wykluczyć też guzkowego zapalenia powięzi.
Chirurg onkolog, który omawiał wyniki mojej biopsji stwierdził, że to nie jest problem onkologiczny tylko reumatologiczny i odesłał mnie na konsultację do reumatologa. Pewien jest tylko tego, że to się nie rozejdzie, nie wiem natomiast jakiego leczenia mam/mogę się spodziewać. Ze strony chirurga onkologa mogę w tej chwili liczyć tylko na kontrolne usg za 6 miesięcy i wizytę.
Czy konsultacja reumatologiczna jest tu wskazana czy powinnam szukać innego chirurga onkologa?

czytaj więcej